Pts. Eki 18th, 2021

İnönü Üniversitesi

Ağbaba’dan trambüs eleştirisi;

“Uzay çağında 70 li yılların teknolojisi”

“20 Km’lik yol 1 saat 20 dakikada gidilir mi?”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, son günlerde üniversite öğrencilerinin de tepkilerini Türkiye gündemine taşıdığı trambüs konusunda yaşanılan sıkıntıları Meclise taşıdı. Ağbaba, İstanbul, Ankara ve İzmir’de trafiği aksattıkları ve yavaş gittikleri gerekçesiyle hizmetten kaldırılan troleybüsün bir benzeri olan trambüsün 20 km’lik yolu bazen 1 saat 20 dakikada gittiğini belirterek, “Malatyalılara uzay çağında 70’li yılların teknolojisi ile hizmet etmek kabul edilemez” dedi.

AjaxResize

 

MALATYA İÇİN BÜYÜK KAYIP

Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, gündeme geldiği ilk günden itibaren tartışmaların merkezinde olan Trambüsle ilgili kamuoyunun eleştirilerini Meclis gündemine taşıdı. Ağbaba; “Türkiye’de başka örneği olmayan, Ankara’da 1979-1981 döneminde trafiği aksattıkları ve yavaş gittikleri gerekçesiyle hizmetten kaldırılan, İstanbul’da 70’li yıllarda kullanıp trafiği engellediği gerekçesiyle 16 Temmuz 1984’te işletmeden kaldırılan, İzmir’de 6 Mart 1992 kaldırılan troleybüslerin bire bir benzeri olarak tanımlanan trambüsün, yıllar sonra Malatya ilinde kullanılıyor olması Malatya için büyük bir kayıptır.” ifadelerini kullandı.

İlgili meslek odalarıyla sivil toplum kuruluşlarının Malatya’nın ulaşım planına aykırı olmasının yanı sıra trafik sorununu çözmeyeceği gerekçesiyle karşı çıktığı trambüsün 11 Mart 2015’den itibaren yolcu taşımaya başladığını kaydeden Ağbaba, “Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşımı rahatlatmak için hizmete soktuğu, ancak ulaşıma geçtiği günden itibaren sorunlarıyla gündeme gelen trambüs konusunda halkın şikâyetleri artarak devam etmektedir.” dedi.

tra

KÖRÜKLÜ OTOBÜSTEN FARKI NE?

 

Ağbaba, TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği sorular şu şekilde; modern araç denilerek Malatyalıları hizmetine sokulan trambüsün kullanılan yakıt dışında körüklü otobüslerden farkı nedir?

 

Trambüs İnönü Üniversitesi ile MAŞTİ arasında çalışmaktadır. 20 km olan bu güzergâh ortalama 20-25 dakikada gidilmektedir. Ancak akşam saatlerinde Araştırma Hastanesinden trambüse binen bir yolcunun 1 saat 20 dakikada MAŞTİ’ye ulaştığı ifade edilmektedir. Uzay çağında 20 km’lik yolun 1 saati aşkın bir sürede gidiliyor olması halka hizmet olarak değerlendirilebilir mi?

 

Trambüsler sabah saatlerinde hem Turgut Özal Tıp Merkezine giden hastaları hem de İnönü Üniversitesi öğrencilerini taşımaktadır. Belirtilen sebeple tıka basa insan dolu trambüslerin bir de çok ağır hareket etmesi vatandaşlar için eziyet halini almaktadır. Bakanlığınız tarafından trambüslerin şehir içi yolcu taşımak için ideal araçlar olduğu düşünülmekte midir?

127

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir