Pts. Eyl 27th, 2021

 

İHD’den yapılan basın açıklamasında, İnsan Hakları Savunucusu Yayıncı ve Yazar Ragıp Zarakolu derhal serbest bırakılmalıdır, dendi. İHD Genel Merkezi’nden yapılan basın açıklaması şöyle:

İHD Onur Kurulu Üyesi ve Türkiye Yayıncılar Birliği Yayımlama Özgürlüğü Komitesi Başkanı Yazar Ragıp Zarakolu gözaltına alındı, ardından tutuklandı. İstanbul özel yetkili Cumhuriyet Savcılığı talimatıyla gözaltına alınan Zarakolu’nun da diğer insan hakları savunucuları gibi KCK üyesi suçlaması ile karşılaşması muhtemel gibi gözüküyor. Muhtemel diyoruz, çünkü dosyada gizlilik kararı var.

Aslında her şeyin her gün hükümetin kontrolündeki basın yayın organlarına servis edilerek Kürtlere ve toplumsal muhalefet örgütlerine karşı psikolojik bir harekât yürütüldüğü ortamda, bir tek şüphelilerin(!) ne olup bittiğini bilmemeleri gerekiyor!

Oligarşik Cumhuriyetinilan edilişinin 88. yılında, İstiklal Mahkemelerinden Sıkıyönetim Mahkemelerine, Yassıada Mahkemelerinden DGM’lere, DGM’lerden Özel yetkili Ağır Ceza Mahkemelerine kadar geçen bu süreçte yargı alanında zihniyet değişimi olmadı. İktidar sahipleri bu yargınızla istediğiniz kadar övünebilirsiniz. Cumhuriyet demokratikleşecekse öncelikle Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemelerinin kapatılması gerekir.

Hükümetin, yargı yolu ile baskı politikası dur durak bilmiyor. Toplumsal muhalefet üzerinde bu kadar ağır bir baskı politikası izlenmesi ve bu politikanın bir bütün olarak devlet organları tarafından desteklenmesi bunun bir MGK kararı ile uygulandığını göstermektedir. Şimdi soruyoruz; Yürürlükteki Anayasa ile mi yönetiliyoruz, yoksa MGK’da kabul ettiğiniz Milli Güvenlik Siyaset Belgesi ile mi yönetiliyoruz? Hükümetin bu sorumuza cevap vermesi gerekir.

Gözaltı ve tutuklanma sırası Ragıp Zarakolu’na ve Anayasa Profesörü Büşra Ersanlı’ya geldiğine göre MGSB tam gaz uygulamaya konmuş demektir. Yeni iç düşman Kürtler ve toplumsal muhalefet örgütleri ile bu hükümeti eleştiren herkes.”

 

Sultan KILIÇ     sultankilic44@hotmail.com

  

124

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir