Pts. Eyl 27th, 2021

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, CNN Türk Televizyonu’nda Cüneyt Özdemir’in hazırlayıp sunduğu 5N 1K Programına konuk oldu. Ağbaba, gerçekleştirdikleri cezaevi ziyaretlerindeki izlenimlerini aktardığı programda, hükümetin cezaevlerinde haksızlığı ve hukuksuzluğu eşitlediğini belirtti.

“SON ZAMANLARIN EN İYİ MUHALİF HAREKETLERİNDEN BİRİ”

5N 1K Programının yapımcısı Cüneyt Özdemir, cezaevleri ile ilgili yapılan çalışmaları değerlendirerek “Türkiye’deki cezaevlerinin durumu içler acısı. Farklı şikayetler geliyor. CHP’de son zamanların  en iyi muhalif hareketlerinden birini yapıyor. Sizi kutluyorum. 5 kişilik bir ekibiniz var. Zaman zaman programınıza da konuk oluyorlar. Çocuklara yönelik taciz girişiminden, Silivri’nin, Metris’in duruma neredeyse bütün cezaevlerini dolaşıyorsunuz. Hangi görüşten olursa olsun oradaki mahkumlarla görüşüyorsunuz. En son İBDA-C Lideri Salih Mirzabeyoğlu ile görüşmeniz meslektaşlarımızı şaşırttı. Bu yeni bir  açılım olarak değerlendiriliyor. CHP’nin görüş ayrımı yapmadan bütün mazlumlara kulak vermesi dikkat çekiyor.” ifadelerine yer verdi.

Programda , Muğla Milletvekili Nurettin Demir ve Manisa Milletvekili Özgür Özel ile birlikte Türkiye’nin değişik illerindeki cezaevlerini ziyaret ederek hasta mahpuslarla görüştüklerini belirten,CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, son ziyaretini Muş Cezaevi’ne gerçekleştirdiğini ve 12 hasta mahpus ile görüştüğünü belirtti.

ÖNYARGILARI YIKMAK LAZIM

Veli Ağbaba konuşmasında: “Hizbullah davasından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Yasin Demir’i de geçtiğimiz günlerde  ziyaret ettik. Hizbullah’ın Doğu Anadolu Bölge Sorumlusu olarak yargılanmış. Konuşmamıza başlarken CHP’den geldiğimizi söyledik. ‘Ön yargıları kırmak lazım’ dedi. Yasin Demir, ziyaretten sonra hem genel başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na hem de bizlere bir mektup yazarak ‘12 yıldır cezaevinde bulunduğunu, ilk kez bu kadar samimi bir meclis grubunun kendisini ziyaret ettiğini belirterek, bununda CHP’li bir grup olması benim önyargılarımı yıktı’ ifadelerine yer verdi.

RAPOR HAZIRLAYACAĞIZ

Ağbaba, “Cezaevine giderkentutukluların  hangi davadan yattığını bilmiyoruz. Onu cezaevine gittiğimizde  öğreniyoruz. Salih Mirzabeyoğlu, bir telegram işkencesine maruz kaldığını söylüyor. 10 yıldan bu yana, bu şekilde  bir işkence uygulandığını iddia ediyor. Cezaevi yönetimi ise Mirzabeyoğlu’nun, psikolojik problemleri olduğunu söylüyor. Benim gözlemim kendi yaşamını sürdürebilecek bir durumda değil. Cezaevinde kalması uygun değil. Her düşünceden insanı ziyaret ediyoruz. CHP’li  grup olarak her zaman  kim ne sorun yaşıyorsa, kim hastaysa onların yanında olmaya devam edeceğiz. Bununla ilgili ciddi bir rapor hazırlayacağız.” dedi.

SERAP ŞİMŞEK’İN BAĞIRSAKLARI DIŞARIDA

Ağbaba konuşmasının sonunda: “Sincan Cezaevinde yatan Kemal Görmü isminde şizofren hastası var… Bir sol örgütten tutuklu, sakalları, saçları yarım metre uzamış. İTÜ İnşaat Mühendisliği mezunu. Cezaevinden çıkarılması için 14 tane rapor olmasına rağmen hâlâ cezaevinde tutuluyor. Bakırköy Cezaevinde, Serap Şimşek isminde bir kadın mahkumla görüştük. Sağlığı çok kötü. Bağırsakları dışarıda. ‘TBMM’den geliyorum, bir isteğin var mı, diye sorduğumda 2 tane kuş istedi. Cezaevindeki Mehmet Haberal da Fatih Hilmioğlu da Salih Mirzabeyoğlu da aynı. Hilmioğlu, ölümün kıyısında geziyor. Hükümet haksızlığı, hukuksuzluğu eşitlemiş. Cezaevlerinin gerçeği bu.” cümlelerine yer verdi.

Sultan KILIÇ               sultankilic44@hotmail.com

 

 

122

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir