Sal. Eyl 21st, 2021

Hollanda Malatyalılar Platformu'nun kuruluşu,  17 Haziran 2012’de Amsterdam Mansveltschool salonunda Hollanda’da yaşayan Malatyalılar, Malatyalıların dostları ve çok sayıda davetlinin katılımıyla kutlandı. 

Selda Akkaya’nınaçış konuşmasının ardından Hollanda Malatyalılar Platformu Başkanı Ali Merdan Alp, hoş geldiniz konuşmasında kuruluş amaçlarını, aşamalarını dile getirdi.

“ Böyle bir platformun kurulmasının zorunluluğuna inandığımız için bu yola birlikte çıktık. Yok olmaya yüz tutmuş değerlerimizi yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak için bu tür kurumların var olması gerekmektedir. Amacımız Hollanda’da yaşayan Malatyalılar arasında sosyal, kültürel, manevi değerleri güçlendirmek ve canlı tutmaktır.

 Bunun için düzenli aralıklarla etkinlikler ve bilgilendirme toplantıları düzenlemek düşüncesindeyiz. Hollanda yasalarının bizlere tanımış olduğu haklar doğrultusunda her türlü çalışmayı gerçekleştirmek istiyoruz.

Başta Hollanda olmak üzere, Türkiye ve tüm dünyadaki Malatyalılar arasında geniş bir ilişki ve bilgi ağı oluşturmak istiyoruz. Platformumuz, sisyaset üstüdür. Herhangi bir ideolojinin, politik ya da inanç grubunun yandaşı ve uzantısı değildir, olmayacaktır da.

Türkiye’nin ve Malatya’nın temel değerlerine bağlı kalacaktır. İnsan hak ve temel ilkelerine bağlı kalacak, ırk-dil-din ayrımı yapmayacak, karşılıklı hoşgörü ve anlayışa önem verecektir.

Platformumuzun ortak paydası Malatya’dır ve Malatyalılıktır. Hollanda’da Mamlatya’yı ve ülkemizi layıkıyla temsil etmeye çalışmaktır. Tüm bunlar için siz hemşerilerimizin ilgisine, maddi ve manevi desteğine ihtiyacımız olacaktır.

Yönetim olarak Malatya mertligi, cömertliği, misafirperverliği, kadirnişaniliği içerisinde olacağız ve bu doğrultuda çalışacağız. Kibirden ve kasvetten uzak, gönüllere hitap eden, halka hizmeti Hakk’a hizmet anlayışı içerisinde olacağız. Platrofmumuz Malatya’mıza, Hollanda’mıza ve Türkiye’mize hayırlı ve uğurlu olsun.” dedi.

Programda Roterdam Başkonsolos Yardımcısı  Ahmet Özdemir, UETD -Hollanda Başkanı  Veyis Güngör, Hollanda Sivaslılar Platformu Başkanı  İbrahim Çitil, Yörem 66 Yozgatlılar Derneği  Başkanı  Fahri Avcıoğlu, Hollanda İslam Federasyonu Temsilcisi Yusuf Boloğlu,  Hollanda Türk Federasyonu Temsilcisi Kâni Yaşar, PVDA  Kuzey Hollanda Eski Eyalet Meclisi Üyesi  Songül Akkaya, YazarMurat Tuncel, Amsterdam West Belediye Mesclisi  Üyesi  Orhan Kayar, HOTID Kadınlar Komisyonu Başkanı  Mehtap Akkaya, kıdemli kuşaktan İbrahim Yıldırım Dede ve Cemal Fındıklı kürsüye davet edildiler. Bu konuklar da yeni kurulan Hollanda Malatyalılar Platformu ile ilgili görüş ve dileklerini paylaştılar.

Malatya Valisi Doç. Dr. Ulvi  Saran,Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Rotterdam Başkonsolosu  Togan Oral, Hollanda İşçi Partisi Milletvekili Nebahat Abayrak’ın  destek sunan ve başarı dileklerini ileten mesajları okundu.

 

Malatya türküleri, Malatya’nın analıgızlı ve içli köfteleri, kömbeleriyle Hollanda’da Malatya hasreti yolculuğu hatıra fotoğrafı çekimiyle noktalandı.

Sultan KILIÇ                       sultankilic44@hotmail.com

 

197

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir