Paz. Eki 24th, 2021

 


 

Gelin canlar Sünni olalım !!! 

AKP saflarından son günlerde Alevilerin tepkisini çeken açıklamalara bir yenisi eklendi. AKP Kütahya milletvekili İdris Bal, kaleme aldığı ‘Türkiye’de Alevi Sorunu Nedir? Nasıl Çözülür?’ başlıklı raporda, Aleviler hakkında bugüne dek sürekli tekrarlanan önyargıları yenilerken, bir hayli ilginç önerilerde bulundu. Bal’ın böyle bir çalışma yapmasını Başbakan Erdoğan istemiş.

Bal’ın Alevi sorununun çözümü için yaptığı öneriler arasında, zorunlu din derslerinin artırılması, Alevi-Sünni evliliklerinin teşvik edilmesi, Alevi dedelerinin Diyanet tarafından atanması var. Raporda ayrıca, çözüm için, sadece “Aleviliği İslam içinde gören kesimlerin muhatap alınması” gerektiği belirtiliyor. Bal,  yaptığı açıklamada, “Kimse kendi kafasına göre din ihdas edemez, bu dinde reform olur” dedi.

Cemevinin ibadethane olarak kabul edilemeyeceğini, Müslümanların tek ibadethanesinin cami olduğunu söyleyen Bal, Alevilere adeta ‘Gelin canlar Sünni olalım’ dedi: “Ülke güvenliği ve dış siyaset bağlamında birileri Aleviliğin ayrı bir din haline gelmesini istiyorlar. Cemevinin ibadethane olarak kabul edilmesi sıkıntı yaratır. Birileri sıkıntı yaratmak istediğinde Alevi-Sünni ayrımını kullanıyor.”

Raporda, Maraş, Çorum ve Sivas katliamlarını Sabetayistlerin organize ettiği iddiası da özellikle dikkat çekiyor. Ancak Bal bu iddiayı sahiplenmeyip, topu danışmanlarına attı: “Raporu hazırlarken danışmanlarım da katkıda bulunmuşlardı. Kendilerine bunun ispata ihtiyaç olduğu için rapora koymanın doğru olmayacağını söyledim. Fakat ihmal etmişler ve rapora koymuşlar. İddianın arkasında değilim.”

 

115

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir