Pts. Eki 26th, 2020

 

Eğitimci Hasan GÜL

 

 

Bu millete hakaret etmeye, onu küçük düşürmeye, onun kafasını karıştırmaya devam ediniz.

 

Cem evi kırmızı çizgimizdir.

Alevi ile evlenilmez.

Annenin diz üstünden tahrik olunur.

Öz kızından tahrik olmak annesi ile nikâhı düşürmez.

Dokuz yaşındaki kız ile evlenilir.

Atatürk’e sövgüler.

Bu saçmalıkları eleştirenlere tehditler hakaretler.

Daha nice kepazelikler…

 

Devleti yönetenlerin bunları görmezden gelmesi, eleştirenleri tehdit etmeleri. Bütün bunlar bana merhum eğitmenim Hüseyin Bakır’ın anlattığı şu fıkrayı hatırlattı.

 

Adaletin, hukukun çok düzgün yürüdüğü bir ülkede yargı mensupları makamlarında işsizlikten zamanın büyük bir kısmını neredeyse uyuklayarak geçiriyorlarmış. Kapı rezeleri, zil yerine geçen çağrı sepetleri ya paslanmış ya da yosundan zor çalışır olmuşlardı. Bu durumdaki bir adliyede bir gün hâkim ve mübaşir uyuklarken çıngırak çalar. Hâkim ve mübaşir uyanırlar. Mübaşir, alt kata iner bakar ki bir eşek dilekçe sepetinin yosunlarını kemiriyor. Sepet sallanınca da zil çalıyor. Mübaşir, eşeği uzaklaştırır. Büroya geldiğinde hâkime rüzgâr sepeti salladığı için zil çalmış, der. Hâkim, inanmaz ama bir şey de söylemez.

 

Biraz sonra yine zil çalar. Mübaşir yine gittiğinde eşeğin tekrar gelerek yosunları kemirdiğini görür. Eşeği biraz daha uzağa götürür. Yukarı çıktığında da hâkime olup biteni anlatır. Hâkim, derhal eşeğin sahibini bularak mahkemeye getirin, emrini verir. Eşeğin sahibini bulur hâkimin huzuruna getirirler. Hâkim, eşeğin sahibine eşeği neden azat ettiğini sorar. Eşeğin sahibi eşeğin ihtiyarladığını, yük taşıyamadığını, iki eşeği besleme gücü olmadığı için ihtiyar eşeği seyiplediğini söyler. Hâkim kızar, adamı azarlar. İhtiyar eşek ölünceye kadar sahibi tarafından bakılacak kararı verir.

 

Adam, eşeği alır evine gelir. İhtiyar eşeği beslemek, ona bakmak zorunda kalır. Aradan uzun zaman geçer. Köylü, değirmene yük götürme hazırlığı yaparken ihtiyar eşeğe de az yük vurmaya karar verir. Öyle de yapar. Ama eşek, birkaç metre yürüdükten sonra yükün altında yatar. Köylü, çok uğraşır ama eşek kalkmaz. Çaresiz kalan köylü, eşeğin karşısına geçer, eşeği azarlamaya başlar. Kalkmazsın, yük taşımazsın çünkü arkanda hâkim dayın var, der.

 

Bizimki o hesap, bize her türlü hakareti yaparsınız. Hesabı sorulamaz. Soranları da tehdit edersiniz. Arkanızda dayınız olduğu sürece.

57

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir