Pts. Tem 4th, 2022

  

 

İşte bu kadar değerli eserlerin, çiçeklerin, hayvanların, insanların bulunduğu, hayata tutunduğu bu güzel doğayı katletmeye ferman salmış haramiler.

 

Malatya’ya 120 kilometre uzaklıktakiArapgir ilçesindeyiz. Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu; dört mahalle muhtarı ve yazılı- görsel medya çalışanlarını, Arapgir’in 2 bin metre yüksekliğindeki dağlarına götürüyor.

Yol boyunca muhtarlar ve belediye başkanı, çevreyi tanıtıyorlar. Dağa çıkarken birkaç mahallenin yanından kıvrılarak ilerleyen yolların 28 km asfaltı, geçen yıl yapılmış. Arapgir’in yeni merkezine oldukça uzak olan eski yerleşim bölgeleri Osmanpaşa Mahallesi, Göz Mahallesi, Sekisu Mahallesi, Zohrap Mahallesi ve Berenge Mahallesi. Bu mahalleler, vadi boyunca İpek yolu üzerine kurulmuş en eski yerleşim yerleri.

Urartulardan, Romalılardan kalma mağaralar, kral mezarları, bin yıllık cami ve kiliseler, hamamlar, kervansaraylar, dağlardan kilometrelerce kıvrılarak suları taşıyan su bentleri… Ender bulunan çiçek ve hayvan türleri…

Dağın doruklarına çıkarken yer adları sayıyor, yerleri işaret ederek en yaşlı muhtar: Karababa yaylası, Yukarı Kengerli, Hakkı Çavuş’un Çeşmesi, Arılık, Geyik Pınarı tepesi, Harmancık, Uzun Say, Kırnik, Fereculla, Deveci deresi… Ermenilerin oldukça yoğun, bin yıllarca yaşadığı Arapgir’de muhteşem eserler, hayran kalınacak üretimler yaptığı yadsınamaz.

İşte bu kadar değerli yerleşim bölgesi, SİT alanı kapsamında; ama… Aması tehlike, aması açgözlülük, aması para hırsı, aması vicdansızlık, aması gasp, aması soygunculuk…

Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, yanındaki Göz Mahallesi Muhtarı Metin Uludağ, Osmanpaşa Mahallesi Muhtarı Naci Başkaya, Sekisu Mahallesi Muhtarı Nail Büyükbağ ve Zohrap Mahallesi Muhtarı Cihat Keten’le birlikte 2 bin metre yükseklikte basın açıklaması yapıyor. Başkan konuşurken vadiden keklik sürülerinin şakımaları yankılanıyor. Dağların yamaçları aynı zamanda yöre insanının hayvanlarını sekiz ay otlattığı yaylalar.

İşte bu kadar değerli eserlerin, çiçeklerin, hayvanların, insanların bulunduğu, hayata tutunduğu bu güzel doğayı katletmeye ferman salmış haramiler.

Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu ve HES denen kepazeliğin yok edeceği alandaki mahallenin muhtarları, HES’i bölgelerinde kesinlikle istemediklerini, diri diri toprağa gömülmemek için her türlü girişimi yapacaklarını… Yargıya başvuracaklarını, halkı bilinçlendireceklerini, imza kampanyasını başlattıklarını söylüyorlar. Başkan Cömertoğlu, sözlerini vadiden yükselen keklik sesleri arasında sürdürüyor:

13 kilometre uzunluğunda, 500 metre yükseklikte birbirine bitişen yalçın kayalıkların oluşturduğu Kayaarası Kanyonu’nun üst kısmındayız. Üst kısımlar; yaylamız, meramızdır. Alt kısımlar SİT alanıdır.

Kayaarası Kanyonu, Eğin’deki Karanlık Kanyonu’nun devamıdır. Karanlık Kanyonu, on yıldır turizme kazandırılmış durumdadır. Biz de dünya harikası Kayaarası Kanyonu’muzu, su sporlarına açarak turizme kazandırma hazırlığındayız.

Ender bitkilerin yetiştiği; dağ keçilerinin, geyiklerin yaşadığı, tarihi eserlerin olduğu bu bölgede HES kurmak isteniyor.HES için gerektiğini söyledikleri taş kırma, eleme ve hazır beton tesislerini de kurmak üzere çevre etüdü yapıyorlar. Bize de çevresel etki değerlendirme süreciyle ilgili bilgilendirme yazısı yollamışlar.

HES kapsamında Arapgir’imizin Kayaarası Kanyonunu, Geyik tepesi ve Yukarı Say’ı da içine alan bölgeye; Kozluk çayına kuracakları HES’le bu bölgenin doğal yaşamını katledecekler. Dinamit patlatmalarla sularımız kaybolacak, bitkilerimiz ve hayvanlarımız yaşayamayacak. Bunların olmadığı yerde insanın yaşamasının mümkün olmadığını da herkesin bilmesi gerekir.

Çevresel etki sürecinde halkımızı bilgilendireceğiz. Kaymakamlığımızın bilgisi dâhilinde hareket ediyoruz, muhtarlarımızla birlikte. Doğamızı katletmelerine asla müsaade etmeyeceğiz. Sessiz ve derinden, yasal yolları deneyeceğiz. Yöneticiler HES yapımı konusunda ısrarcı olursa, ipin ucu nereye varırsa varsın, halkımızla birlikte HES’e karşı çıkacağız. Son derece kararlıyız.” diyor.

 

Sultan KILIÇ     sultankilic44@hotmail.com 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.