Paz. Haz 13th, 2021

Sultan Kılıç

 

Yaklaşık bir buçuk aydır Malatya Kuyuönü mezarlığında kazı yapılıyor. Yol geçirilecek diye üç bin civarında mezarın şehir mezarlığına nakli gerçekleştiriliyor. Neredeyse her gün mezarlıktayım, bu gözler neler görüyor, bu kulaklar neler duyuyor…

Kepçelerle kazılmaya, torbalara bir kucak dolusu kemik olarak doldurulmaya mevtaların itiraz edecek halleri yok. Bir de mezarların yanına yöresine dikilmiş olan ağaçlar var. Bellerine vurulan kazmalara, gövdelerini parçalayan kepçelere sesini çıkaramayan en az elli yaşındaki ağaçlar…

Mezar nakillerini üstlenen firma yetkilileri, ilk günlerde sorduğumda söktükleri ağaçları başka yere diktiklerini söylemişlerdi. Özellikle çam ağaçlarının, kökleri açıkta birkaç gün mezarlıkta bekletildiğini, sonra ortalıkta görünmediklerini izledim. Daha sonra değişik zaman dilimlerinde de yetişkin çam ağaçlarının parçalandığını üzülerek izledim.

Malatya Büyükşehir (Şişmanşehir) Belediyesinin yetkilileri; tüm siyasi partilerin, meslek kuruluşlarının, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, Malatya’nın atanmış yöneticileri, Malatya halkı… Hepinizden buz gibi soğudum, hepinize kırgınım. Hiçbirinizi orada göremedim.

Kamera eşliğinde tepelere fidan dikme müsamereleri düzenlemeyin. Ağaç sevgisi konusunda mikrofonları kaparak mangalda kül bırakmayın. Dünyanın öbür ucundaki doğa katliamı için pankartları alıp yollara düşerek sloganlar atmayın. Burnunuzun dibinde ağaçlar katlediliyor. Ağaçlar günlerce yaralı şekilde can çekişiyor.

Sizlerden şikâyetçi bile değilim, şikâyetime değecek kadar dürüst olabilseydiniz keşke.

sultankilic44@hotmail.com

 

160

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir