Sal. Oca 26th, 2021

 

 

 

Fikri Demirtaş

 

fikridt@hotmail.com

 

“Yöresel adı Gazelkuşu / Orman kartalı / Yılan kartalı denilen Atmacagiller familyasından göçmen yırtıcı bir kuştur. Kışı Afrika ve Akdeniz ülkelerinde yazı da Sibirya / Rusya bataklıklarında geçirir ve yavrular.”

 

Kışı Afrika savanalarında yazı da Rusya bataklıklarında geçirir ve yavrular. İlkbaharın diğer göçmen kuşlara beraber Hatay üzerinden ülkemize giriş yapıp Hekimhan istikametinden geçerek Rusya’ya giderler. Çok yüksekten uçtukları için gidişlerinde zor gözükürler. Gidiş istikametinde hiçbir yere konmazlar, dönüşte yavruları dinlensin diye sadece Hekimhan civarında bir gece konaklarlar.

 

Çok yüksekten uçtukları için gidişlerinde zor gözükürler. Gidiş istikametinde hiç bir yere konmazlar, dönüşte yavruları dinlensin diye sadece Hekimhan civarında bir gece konaklarlar.

 

Hekimhan ve çevresi güzün habercisi kanatlı konuklarını ağırlamaya başladı. Her yıl Ağustos ayının son haftası ( bir hafta – on gün) birer gece konaklayan yüzlerce Gazelkuşu.

 

22 – 23 Ağustos tarihini şaşırmayan, unutmayan bu canlar hoş gelmişler. Duygulanmamak elde değil.

 

Gazelkuşu dediğimiz göçmen kuşlar hiç tarihi şaşırmıyorlar. Buralar onların asıl yaşam bölgesine giderken güneş aşmak üzereyken, ceviz, kavak, söğüt gibi yüksek ağaçlarda bir gecelik konaklama yerleri, kanat açılımı bir metre dolayında, kartala benzeyen leş kuşları.

 

Eylül ayı sonbaharın başlangıcı. Hekimhan’da, gurbetçilerin yaşam yerlerine döndüğü, kış hazırlıklarının canhıraş devam ettiği sonbaharın başı. Eylül başlarında Hekimhan’dan geçen gazel kuşları adeta süsler Hekimhan semalarını. Yörede yaşayan insanlardan bazıları tüfeğini kırmasını alan yollara düşer, âdeta katliam için geceyi bekler gazel kuşlarının en yorgun anını gözleyerek kalleşçe basarlar tetiğe ve bununla övünürler.

 

İnsan hiç misafirlere kurşun sıkar mı? Hangi dinde, inançta törede var. Bu kanatlı canlara yazık oluyor…

 

Dinen eti helal olmayan bu yabani hayvan

 

 

Gazelkuşlarını vurup yiyenlerin anlattığına göre; Gazel kuşlarını kötü bir kokusu varmış. Kokuyu gidermek için soğan, sarımsak, domates ve biber yahnisi yapıp yerlermiş.

 

Yaban hayvanları doğanın bir parçası ve her bir yaban hayvanının doğada mutlaka bir işlevi var. O yaban hayvanını vurulduğunda mutlaka zincirin bir parçasını koparmış olunuyor. Doğanın işleyişi bozulmuş oluyor ve doğada bazı şeyler aksamaya başlıyor. Sadece eti yenmeyen değil, mümkünse hiçbir hayvanın vurulmaması gerekir.

 

Kuşları vurmayın uçarken, yuvalarında, tünedikleri yerlerde. Kuş dediğin göklerde uçmak için yaratılmıştır. Hürriyetin simgesidir.

 

Altın kafes istemez kuşlar, onlar Tanrının verdiği rızklarını doğada arayıp bularak doyarlar. Tıpkı onuruyla, edebiyle, haysiyetiyle yaşayan insanlar gibi.

 

Vatandaşlarda avcılardan bu tür kuş ve av hayvanı olmayan diğer hayvanları vurmamaları.

Yetkililerin bu göç günlerinde önlem almasını istiyorlar.

 

Av hayvanı olmayan hayvanların vurulduğunu görenlerin 177 nolu telefona ihbarda bulunmaları bir vatandaşlık görevidir. Ayrıca avlanması yasak olan yırtıcı kuşları vurmanın 7 bin 500 TL cezası var.

 

Hekimhan’ın hoşgörüsüne yakışmayan bu görüntüye son verilmeli ve bu kuşları vuranlar ağır cezalara çarptırılmalı. Tüm halkı ve yetkileri duyarlı olmaya çağırıyorum.

 

Çocuklara hayvanları, kuşları, ormanı, tarlaları, güneşi ve mavi gökyüzünü sevmeyi…

Hayvanların da hakkına, hukukuna saygı göstermeyi, yeryüzünün sadece insanların değil, tüm canlılara ait olduğunu erken öğretmek gerekir.

 

Hekimhan Kaymakamlığı, Belediyesi, Milli Eğitim Müdürlüğü, Sivil toplum kuruluşları ile işbirliğiyle Gazel kuşlarının ilçemizden geçerken konakladığı haftayı ” Gazel Kuşların Göçü” adı altında, kuş fotoğrafçıları için fotoğraf kampı, Kervansarayda Kuş fotoğrafları sergisi, şiir, masal dinletisi ( Eflatun Cem Güney)vb. güzel bir etkinlikle farkındalık yaratmak gerektiğini düşünüyorum.

 

Yeryüzü ve doğa canlılarla güzeldir. Her canlının özgürce yaşayacağı bir dünya özlemiyle…

 

Kuşları hâlâ vuruyorlar

 

Tanrı misafiridir

Uzak ülke düşüyle

geçip giden kuşlar

 

Gök yüzünde semah döner

Katar katar uçan kuşlar

Güzün hüzünlenir ağaçlar

Uzak yerlere giden göçmen kuşlara

 

Nefeslenirler ağaçlarda günlerce

yorgun dalların uğultusu

Nice kuşlar koynunda saklı özgürce

Kanat çırparlar uzaklara süzülünce

Onlar özgürlüğü imrendiriyor insanlara

 

Derin bir sessizliğin içinde

Kuşlar dinleniyor göç yollarında

Uçup gidecekler, alıp kanatlarına bulutları

Güzün habercisi göçmen kuşları

 

Alaca karanlıkta kurşun sesleri

Ağaç dallarında gazel yaprakları

Güz vurgunu kanayan kanatları

Kuşları vurmayın gökyüzü için

 

Kuş olup uçmak isterken

Yüreğimde yaraların en derini

Zurbahan, Yücekaya’da bir ağıt yankılanır.

Gazelkuşlarını vurmasınlar, ağlatmasınlar kuşları…

283

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir