Sal. Şub 7th, 2023

 

Sultan KILIÇ

 

Malatya Hükümet Konağının önünden yönünüzü batıya dönüp Mücelli Caddesi’nde beş yüz metre kadar yürüdüğünüzde sol tarafta iki eski, kerpiç konak göreceksiniz. Bir zamanlar o caddedeki tüm evler, böyle kerpiç konaklarmış. Aspuzu’nun ilk ve en eski konaklarının sıralandığı Mücelli’de kala kala iki konak kalmış. Yıkıp yıkıp çay kutusu örneği çirkin, beton apartmanlar dikmişiz.

Kala kala bir şekilde kalmış olan, büyük olasılıkla mirasçılarının çokluğundan paylaşılamadığından yıkım kararı verilemeyen, bu iki konak, çevredekilere dert olmuş. Konaklara sorsanız; konaklar, kendileriyle ilgilenmeyen sahiplerinden, akan damlarının onarılmamasından, içerisine giren davetsiz misafirlerinin hoyratlıklarından şikâyetçidir.

Çevredekilerse konakların madde bağımlılarına, fuhuşçulara mekân olmasından yakınıyorlar. Çevredekiler, ellerinde dürbünle gün boyu konakları mı gözlüyor? Konakların pencere camları, o kadar kirlenmiş ki, katmerlenen toz tabakası, adeta perde görevi görüyor. Aynı avlunun içerisindeki üç katlı kerpiç konakların, sadece eyvanları var, batıdakinin eyvanı daha büyük. İddia ettikleri gibi bu konakları mesken tutan madde bağımlıları ve iddia ettikleri ‘fuhuş yuvacılar’ iddia edilen bu edepsizlikleri eyvanda mı gerçekleştiriyorlar?

Bu edepsizlikler, eyvanda gerçekleştirilmiyorsa hayal gücünüzün sonsuz sınırlarıyla senaryolar oluşturuyorsunuz demektir. Konakların arka bahçe duvarı, bir ortaokul ile ortak. Öğrenciler, buralara girenleri görerek kötüyü örnek alabilirmiş. Üstelik öğrenciler, kendi aralarında imza toplayarak bu konaklardan şikâyetçi olmuşlar. Öğrenciler de ellerinde dürbünle mi geziyor teneffüste ve derste?

 İddia edilen bu uygunsuz davranışlar, konakların bahçesinde, merdivenlerinde ya da eyvanlarında sergileniyorsa haklısınız. Çocuklara kötü örnek sakıncalıdır, diyebilirsiniz. Malatya Belediyesinin üniformalı görevlilerinden biriyle dolaşarak görüntülediğim konak fotoğraflarına yeniden bakıyorum da merdiven tırabzanları ve eyvanlar; ahşap paravanlarla perdelenmiş, bu konaklarda yaşanırken. Konaklar, fuhuş yuvası oldu, tinerci mekânı oldu, diyerek yıkım ekiplerine iştahla davetiye yollayanların niyetlerinin iyiliği soru işaretleri oluşturuyor. Yoksa bu hayal gücünüzün yaratıcılığıyla konaklara saldırınızın kılıfı diye, ortaokul öğrencilerini imza toplamaya büyüklerin teşvik ettiği düşünülür.

Yıkmakta üstümüze yok. Şikâyetler üzerine Mücelli Caddesi’ndeki Malatya’nın tarihine tanıklık eden bu iki konağın yıkılacağı ifade ediliyor. Birilerine onartarak onarması bedeli olarak bilmem kaç yıllığına bedelsiz kullanım hakkı tanınamaz mı?

Köylü karşı çıktığı halde köylünün merasını, 49 yıllığına birilerine sudan ucuza kiraya veriyorsunuz. Köylü istemediği halde köylünün, eteğine sığındığı; kar, ot orman hazinesi dağlarını maden işletmelerine kiraya veriyorsunuz. Konakları, onarım karşılığı bedelsiz kullanımla kurtarmayı düşünemiyor musunuz?

Yok, illa yıkacaksınız; yerine ya apartman ya alışveriş merkezi dikeceksiniz. Kim bilir bizim aklımızın ermediği daha kârlı ne planlarınız vardır? İçerisinde edepsizlik senaryoları yazdıran hayal gücünüzün sınırı da yok ki…

sultankilic44@hotmail.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir