Sal. Eyl 21st, 2021

 

Battalgazi Belediyesi tarafından bir ilk daha gerçekleştirildi. Battalgazi Belediyesi, Hasırcılar Kültür Merkezi bünyesinde Türkiye’de bir ilk olan mahalle müzesinin açılışını gerçekleştirdi. 

 

Malatya’nın Battalgazi ilçesi Hasırcılar Mahallesi’nde hizmete sunulan Hasırcılar Kültür Merkezi bünyesinde açılışı gerçekleştirilen mahalle müzesinin açılışına, Battalgazi Kaymakamı Vedat Yılmaz, Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Şefik Şengün, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Battalgazi Belediye Başkan Yardımcıları Mustafa Sayın, Yaşar Karataş, Nevzat Aslan, Abdulvahap Şerefhanlı, Muszaffer Karakuş, Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcıları Meltem Kavuk, Mehmet Güner, Battalgazi İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Ahmet Eren, İl Müftüsü Ümit Çimen,  İl Kültür ve Turizm Müdürü Derviş Özbay, İşkur İl Müdürü Vahap Toman, İl Halk Kütüphanesi Müdürü Mümine Aydın, Müze Müdürü Tevhit Kekeç, Battalgazi Belediye meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Açılışta kısa bir teşekkür konuşması yapan Hasırcılar Mahallesi Muhtarı Mustafa Güllü, Hasırcılar Mahallesi’ne kültür merkezi ve mahalle müzesi kazandıran Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a teşekkür etti.

 

 

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’da, Malatya’da her mahalleye Mahalle Müzesi açacaklarını belirterek, Mahalle Müzeleri’nin ilkini Hasırcılar Mahallesi’nde açtıklarını söyledi. Açılışı yapılan Hasırcılar Mahalle Müzesi’nin Türkiye’de ilk Mahalle Müzesi olduğunu belirten Başkan Gürkan, kendileri için küçük, insanlık için büyük bir adım olduğunu kaydetti. Başkan Gürkan, “Ay’a ilk ayak basan Neil Armstrong, aya ilk ayak bastığında, kendilerine sormuşlar neler hissediyorsunuz? Demiş ki ‘Benim için küçük, ama insanlık için çok büyük bir adım atıyoruz’ demiş. Türkiye’de belki çok güzel kültür merkezleri var her yerde ama içerik olarak da çok daha büyük olanları var. Yalnız, Türkiye’de bir ilk derken, ilk mahalle müzesinin temeli burada atıldı. İlk mahalle müzemizi burada yaptık. Ve bu Türkiye’de teşhir edilecek. Bu cümlenin altını çizerek söylüyorum. Türkiye’de teşhir edilecek ve rol model olacak bir hizmet anlayışıdır. Günümüz dünyasında teknolojinin gelişmesi ile birlikte, yalnızlaşan insanları görüyoruz. Birbirine yön duygularının yitirildiği, samimiyet olgusunun ortadan kalktığı bir dünya ile karşı karşıya geliyoruz. Bu da insanın fıtratına ters bir durum oluşturuyor. Onun için bütün dünya insanların tekrar homojenleşmesi, birbirine tekrar yakınlaşması noktasında neler yapabiliriz onun anlayışı içinde çalışıyoruz. Onun için biz, mahallelilik ruhunu ve aidiyet olgusunu oluşturması için, her mahalleye bir mahalle müzesi, akabinde o mahalle müzelerinin şehir müzesine temel oluşturacak yaşayan bir müze hüviyetine kavuşturacak. Yani münzevi bir müze değil, yaşayan ve içinde yaşanılan bir şehir müzesinin temeli burada atılmış oldu. Bu anlamda basit gibi görünen bu yapı, esasında Türkiye açısından çok önemlidir. Ben inanıyorum ki ileriki aşamada biz kültür envanterini yaptığımızda Türkiye’de bir ilk olduğunu bilmiyorduk. Daha sonra Tarihi Kentler Birliği ve Kültür Bakanlığı bu çalışmanın Türkiye’de bir ilk olduğunu ve o format Türkiye’ye taşınmalı denildi. Ve şu anda tüm Türkiye’de bizim formatımızla teşmil edildi. Şimdi burada açılışı için hazır bulunduğumuz Hasırcılar Kültür Merkezi ve Müzesi’nin de tüm ülkeye teşmil olacağına inanıyorum. Buranın hazırlanmasında belediye çalışanları ve ekibime teşekkür ediyorum. Kültür merkezi ve müzenin Hasırcılara ve Malatya’mıza hayırlı olmasını diliyorum.” dedi. 

 

Başkan Gürkan’ın yaptığı konuşmanın ardından Hasırcılar Mahalle Müzesi ve Kültür Merkezi’nin açılışı, açılışa katılan protokol üyeleri tarafından gerçekleştirildi.  Açılışa katılanlar, Mahalle Müzesi’ni ve ardından da Kültür Merkezi bünyesindeki kurs merkezlerini gezdi. Mahalle Müzesi’nde yar alan Şeref Defteri ise, Battalgazi Kaymakamı Vedat Yılmaz,  Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ve diğer protokol üyeleri tarafından imzalandı.

 

Mahalle müzesinin içerisinde ise, mahallenin tarihçesi, o mahallenin yetişmiş insanları, yöneticileri, geleneksel el sanatları, etnografik eşyalar, ahşap işlemeler, mahallenin sosyal yaşantısını simgeleyen objeler yer alırken, mahalle müzelerinin kuruluş amacının da, aidiyet olgusunu geliştirmek ve yaşatmak olarak belirtildi. 

177

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir