Pts. Eki 18th, 2021

IMG_2279

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, AKP Hükümeti’nin taşerona kadro vaadinden geri adım attığını, kamudaki taşeron işçilerin sadece 3’te birini kadroya almak için çalışma yaptığını belirterek, “İşçilerin umutlarıyla oynayıp oy almak, sonra da onları yüzüstü bırakmak insafsızlıktır.” dedi.

 

Kimin ne yaptığı belli değil

 

AKP’nin ‘taşerona kadro’ vaadi hüsrana dönüşüyor. Kaç kişinin, ne zaman ve hangi şartlarda kadroya geçirileceği konusunda net bir açıklama yapılmazken, hükümetin asıl iş-yardımcı iş ayrımı yaparak kadro vereceğini duyurması hayal kırıklığı yarattı. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba; “1 Kasım Seçimleri öncesi reklamlarında ‘Taşerona kadro’ sloganı ile vatandaşlardan oy isteyen AKP, seçim sonrası ipe un sermeye başladı. Ne kadar az kişiyi kadroya alabiliriz hesabı yapıyorlar. Partinin genel başkan yardımcısı ‘kadroya alınacakların listesi hazır’ derken, Başbakan yardımcısı ‘ortada liste yok’ diyor. Kimin ne yaptığı belli değil.” dedi.

 

Hani kamuda taşeron kalmayacaktı?

 

Ağbaba, “Son günlerde kamudaki taşeron işçilerin sadece 3’te 1’ini kadroya alacağı, kamuda çalışan 450 bin taşeron işçinin yine taşeron olarak çalıştırılacağı konuşuluyor. Seçim öncesi ‘Taşerona kadro’ diyenler, seçim sonrası asıl iş-yardımcı iş ayrımı yapmaya başladılar. Sadece bu örnek bile AKP’nin halkı ne kadar kolay kandırdığının göstergesidir. Hani kamuda taşeron kalmayacaktı? Seçim meydanlarında defalarca söylenen sözleri ne çabuk unutuyorsunuz. İşçilerin umutlarıyla oynayıp oy almak, sonra da onları yüzüstü bırakmak insafsızlıktır.” dedi.

 

İstihdam politikaları iflas etti

 

13 Yıllık AKP Hükümetleri döneminde 300 bin olan taşeron işçi sayısının 2 Milyona çıkarıldığını belirten Ağbaba, “insanları ucuz, güvencesiz ve sosyal haklardan yoksun, köle düzenini aratmayan bir şekilde çalıştırmak istihdam politikalarının iflası anlamına gelmektedir.” İfadelerini kullandı.

138

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir