Pts. Eki 18th, 2021

Hani Ermenilerle Kardeştiniz?

Malatya HAYDer (Malatyalı Hayırsever Ermeniler Kültür ve Dayanışma Derneği) öncülüğünde, Malatya’nın Kiltepe Mahallesi’nde bulunan Ermeni Mezarlığına yaptırılan son dua yerinin açılışı yapıldı.

Açılış törenine katılmak üzere çoğunluğu İstanbul’da yaşayan; Kanada, Amerika ve Fransa’daki Ermeniler, oldukça kalabalık bir grup halinde Malatya’ya geldiler. Açılış törenine Malatya’daki demokrat sivil toplum örgütleri, Alevi inancının dernek ve vakıflarının temsilcileri de katıldı.

Dikkat çekici olansa Ermenilerin bağışlarıyla daha önce yaptırılan son dua birleşik yapısını bir yıl önce ani bir kararla, kepçe darbeleriyle yerle bir eden Malatya Belediyesi’nden herhangi bir temsilcinin açılış törenine katılmamış olmasıydı. Malatya Valiliği’nden de kimselerin görünmemesi dikkatlerden kaçmadı.

Bu durum, belediye ve valilik temsilcilerinin, her zamanki gibi, market açılışlarında olabilecekleri, market açılışlarından fırsat bulup da Ermeni kardeşlerimizin bu önemli günlerinde yanlarında yer almadıkları şeklinde ironik yorumlara neden oldu.

Bir de atanmış ve seçilmiş devlet yetkililerinin Ermenilerin yanında yer almadıkları, tüm o hamasi kardeşlik nutuklarının içinin boş olduğu şeklinde yorumlandı kimi katılımcılar tarafından.

Sultan Kılıç- Malatya

sultankilic44@hotmail.com

118

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir