Cts. Tem 24th, 2021

hkara

 

HALK OYUNUNA “ZİNA” DİYEN OKUL YÖNETİCİSİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK

 

 

Eğitim İş Malatya Şube Başkanı Hüseyin Kara, yaptığı yazılı basın açıklamasıyla Malatya Gazi Anadolu Lisesi müdür yardımcısının sosyal paylaşım sitesindeki yorumlarına tepki gösterdi. Kara, şunları ifade etti:

 

“Malatya Gazi Lisesi Müdür Yardımcısı olan zatın, sosyal paylaşım sitesinde halay çeken öğrencilere zina imasında bulunması kamuoyunda infiale neden olmuş ve de her birimizi artık “yeter” deme noktasına getirmiştir.

 

Bu zat ; “Allah aşkına şu güzelim memleketimizin hangi yöresinde böyle kızlı erkekli bir halk oyunu, maalesef gençlerimize çocuklarımıza halk oyunları adı altında halt oyunları oynatılıyor. Hangi baba 16 – 17 yaşındaki kızının elini bir erkeğin tutmasını, diz dize, göz göze, kol kola sarmaş dolaş halt oyunu oynamasını ister. Namusu için cinayet işleyen adam buna izin verir mi? Bence de vermez. Bu şekilde bir halk oyununun neresi İslam’a uygun. Geleneksel kıyafetler giyince bu durum helal mi oluyor. İslam’daki zina mevzusunu okumalı ey analar, babalar.” şeklinde akıl almaz bir yazıyı sosyal paylaşım sitesinde paylaşabilmiştir.

 

Eğitimin geldiği noktada her gün yeni benzer bir örneğini gördüğümüz çağ dışı düşünce ve uygulamalar tesadüf değildir. Liyakatın esas alınmadığı tek kriterin yandaş olmak olduğu mevcut iktidar düzeninde, binlerce yıllık ülke kültüründen bu denli bihaber, halkın manevi değerlerinden uzak yöneticilerin varlığına da şaşırmamak gerekir.

 

Laik, bilimsel ve çağdaş eğitimden uzaklaşılan her yeni gün, çağdışı zihniyetin başka yeni bir mahsulünü görmeye devam edeceğimiz de aşikardır. Gerek milli eğitim alanındaki gerici uygulamalarıyla gerekse toplumsal hayata yönelik müdahaleleriyle laik cumhuriyet kazanımlarının yok etmeye çabalayan siyasi iktidarın ulaşmayı planladığı ikinci aşama karma eğitimi ortadan kaldırmaktır.

 

Sorunun kaynağı bellidir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın liyakat sistemini ortadan kaldırdığı, binlerce okul yöneticisinin bir günde görevden alındığı eğitim sistemi artık çökmüştür.

 

Bu zatın, bir gün dahi daha yöneticilik yapması sakıncalıdır ve derhal milli eğitimden tamamen uzaklaştırılmalıdır.

 

Halkın kültürel değerlerini aşağılayan ve hakaret eden bu şahıs hakkında Sendikamızca suç duyurusunda da bulunulmuştur.

 

Eğitim-İş olarak dün olduğu gibi bugün de Atatürk devrim ve ilkelerini savunmaktan, bilimsel, laik, demokratik ve kamusal eğitim mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Ülkemizin geleceğini oluşturacak yeni kuşakların, akıl, bilim ve sanat ortamında barış ve huzur içinde verilen bir eğitim sistemiyle yetiştirilmesi için her türlü dayatmanın karşısında olacağız.”

Nevzat Turan oyun

 

 

 

100

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir