Sal. Oca 19th, 2021

psakd

 

Son birkaç gündür Malatya ve Türkiye gündeminde konu olan, Malatya Gazi Anadolu Lisesi Müdür yardımcısının sosyal medya hesabında paylaştığı yazıya tepkiler aratarak devam ediyor. Malatya Demokratik Kadın Platformu üyeleri tarafından da, müdür yardımcısının paylaştığı yazı kınama amaçlı basın açıklaması gerçekleştirildi.

 

Kadın platformu üyeleri adına açıklama yapan Songül Tunçdemir, konu ile ilgili Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Malatya şubesinde şu basın açıklamasını sundu:

 

“Son 14 yılın siyasi iktidarı döneminde, özellikle de yaşadığımız son süreçte; hayatın her alanında olduğu gibi eğitim alanında da akıl almaz olaylar yaşanıyor. Taciz, tecavüz ve skandal açıklamaların art arda yaşandığı, suçluların cezasız kaldığı; suçluları deşifre edenlerin yerden yere vurulduğu, kadın bedeni üzerinden yapılan politikaların en üst sınıra ulaştığı karanlık bir süreçten geçmekteyiz.

 

Öyle bir hale geldik ki çocuklarımızı gönül rahatlığıyla emanet ettiğimiz okul kurumları, okul idareleri; adam kayırma ve kadrolaşma sonucunda, siyasi iktidarın propagandasını yapan, aynı anlayışı taşıyanların elinde, okul olmaktan çıktı. Memlekette her gün bu gün ne skandal olacağının tedirginliği ile yaşar hale geldik.

 

Toplam 8 bakanlığın bütçesine sahip, 150.000 nüfusu ile bu ülkenin gizli başkanlığını yapan DİB (Diyanet İşleri Başkanlığı)’in skandal fetvalarının ardından Ensar Vakfında yaşanan rezalet; tecavüzcülere, tacizcilere sahip çıkılması ve ‘’bir kereden bir şey olmaz’’ açıklamasıyla,  yaşanan rezaletler ayyuka çıktı. Bizleri yönetenlerin karanlık zihniyeti, elbette ki sistemden palazlanmaya çalışanlar yoluyla hayatımızın her alanına yansımaktadır.”

 

“NAMUS CİNAYETLERİNİ ONAYLAR TARZDA BİR PAYLAŞIM”

 

Tunçdemir, yapılan açıklamanın cinayet olaylarını onaylar tarzda bir paylaşım olduğunu iddia ederek açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bunun örneklerini sıkça görmekteyiz. Geçtiğimiz günlerde, aynı zamanda bir sendikanın yöneticisi olan Gazi Lisesi Müdür yardımcısı Nevzat T. , Anadolu’nun binlerce yıllık geleneği olan halk oyunlarına ‘’halt oyunları’’ diyerek, kadınlı erkekli oynanan bu oyunu oynayanları zina ile eşdeğer görerek namus cinayetlerini onaylar tarzda bir paylaşım yapmıştır.

 

Halay, çocuklarımızın, kadınlarımızın, erkeklerimizin el ele, kol kola oynadığı; Anadolu’muzu Anadolu yapan binlerce yıllık değerlerimizden biridir. Böylesine güzel bir değeri yaşatmak; kültürümüzü yaşatmaktır. Bu kültüre ; ‘’halt oyunu ‘’ diyerek el ele oynanmasını zina, bu bağlamda namus cinayetini ise meşru göstermek bir insana, hele de çocuklarımızı, geleceğimizi emanet ettiğimiz bir okulun müdür yardımcısına hiç yakışmamaktadır.

 

Kızla erkeğin el ele tutuşmasını cinayet sebebi sayarak namus cinayetini meşru gören bu anlayış, ülkemizi karanlığa sürükleyecek bir anlayıştır. Bu durum, cinsiyetçi politikalarla yönetilen ülkemizin geldiği aşamanın vahametini tüm çıplaklığıyla göz önüne sermektedir.”

 

Malatya Demokratik Kadın Platformu olarak Nevzat T. ‘yi yapmış olduğu açıklamadan dolayı kınıyor ve kendisine açılan soruşturmanın takipçisi olacağımızı tüm kamuoyuna duyuruyoruz.”

 

Nevzat Turan oyun

118

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir