Per. Oca 21st, 2021

Nevzat Turan oyun

 

GAZİ LİSESİ MÜDÜR YARDIMCISI, HALK OYUNU EKİBİNİ ZİNA İLE İTHAM ETTİ

 

Malatya Yeşilyurt’ta bulunan Gazi Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Nevzat Turan’ın, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım velileri ayağa kaldırdı. Veliler, halk oyunu oynayan çocukları zina ile itham eden Müdür Yardımcısı Nevzat Turan’ın görevden alınmasını istedi.

 

 

Gazi Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı ve Eğitim-Bir-Sen Malatya Yeşilyurt Temsilciliği Yöneticisi Nevzat Turan, 5 Nisan 2016’da sosyal medya hesabında, halk oyunları oynayan öğrencileri zina yapmakla suçlayan ve anne-babaları çocuklarının namusunu korumaya çağıran bir paylaşımda bulundu. Turan’ın “Allah aşkına şu güzelim memleketimizin hangi yöresinde böyle kızlı, erkekli bir halk oyunu maalesef gençlerimize çocuklarımıza halk oyunları altında halt oyunları oynatılıyor. Hangi ana, baba 16-17 yaşındaki kızının elini bir erkeğin tutmasını, diz dize, göz göze, kol kola, sarmaş dolaş halt oyunu oynamasını ister. Namusu için cinayet işleyen adam buna izin verir mi? Bence vermez, bu şekilde bir halk oyunun neresi İslam’a uygun. Geleneksel kıyafetler giyince bu durum helal mi oluyor. İslam’daki zina mevzunu iyi okumalı ye analar babalar…” şeklindeki paylaşımı, CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın ve öğrenci velilerinin tepkisine neden oldu.

 

ve

 

“BU İNSANIN BİR OKULDA YÖNETİCİ OLMASI TEHLİKELİDİR”

 

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba basın toplantısında, Malatya Gazi Anadolu Lisesi’nde müdür yardımcılığı yapan Resim-İş öğretmeni Nevzat Turan’ın sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı iddia edilen fotoğraf ve yazıyı basın mensuplarına göstererek, “Bir okul müdür yardımcısı Malatya’nın, Türkiye’nin, Anadolu’nun binlerce yıllık geleneği olan fotoğrafı paylaşıyor. Halay, Anadolu’nun binlerce yıllık geleneğidir. Anadolu’yu Anadolu yapan öz değerlerden birisidir. Bu çocuklarımızın, bizlerin, kadınımızın, erkeğimizin hepimizin oynadığı, büyük zevk aldığı bir oyun. Bu hem Malatya hem de Anadolu topraklarında binlere yıllık bir gelenek. Böyle bir anlayışın, binlerce yıllık halk oyununu ‘halt oyunu, zina’ olarak gören anlayışın IŞİD zihniyetinden farkı yok. Kızla erkeğin el ele tutuşmasını cinayet sebebini normal sayan bu anlayış, bu hasta ruhlu anlayış, hasta ruhlu bir insanın toplumda olması, hele hele bir öğretmen olması, hele hele bir okulda yönetici olması tehlikelidir, kabul edilemez. Malatya’da böyle bir insanda yetişmez. Malatya’da hoşgörü, kadın-erkeğe saygı vardır. Malatyalı yıllardan beri düğünü mahalle arasında kadınıyla, erkeğiyle yapar. Ama el ele tutuşurken hiç aklında farklı bir sonuç çıkmaz. Bundan farklı sonuç çıkaranlar, işte Ensar Vakfı’nda 8-10 yaşındaki çocuğa aylarca tecavüz eden anlayışla bire bir aynıdır. Bu kişi ayrıca bir sendikanın da yöneticisidir.” diye konuştu.

 

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ”

 

Ağbaba, konuyla ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını da ifade ederek: “O insanın mutlaka toplumda dolaşması, gezmesi, bu anlayışın hâkim olması tehlikelidir. Hele hele çocuklarımızın yanında olması tehlikelidir. Bu anlayış, el ele tutuşan çocukların, kız-erkeğe cinayeti hoş gören, makul gören bir anlayıştır. Cumhuriyet Halk Partisi’ne porno görüntüsü adı altında paylaşımları var. Bunun takipçisi olacağız. Geldiğimiz nokta budur. Türkiye’nin bu eğitim sistemiyle devam edebilmesi mümkün değil. Bu sistemle devam ettiği sürece bu kafaların yetişmesi normaldir.” dedi.

 

“ ANADOLU TOPRAKLARINDA BÖYLE BİR ANLAYIŞ YOK”

 

Nevzat Turan’ın 5 Nisan 2016 tarihinde sosyal paylaşım sayfasında yaptığı iddia edilen paylaşımı sert bir dille eleştiren Ağbaba, şunları söyledi:

 

“Türkiye’de Anadolu topraklarında böyle bir anlayış yok. Bu, Türkiye’ye ithal edilmek istenen IŞİD anlayışıdır. 8-9-11 yaşındaki kızları köle pazarında satan anlayış, bu anlayıştır. Bizim topraklarımızda böyle bir insana yer yok. Bizim topraklarımızda böyle bir insan yetişmez. Bu ithal bir zihniyettir. Ensar Vakfı’nda yöneticiyi, vakfı koruyan, ‘vakfa aman laf gelmesin, bir seferden bir şey olmaz’ diyen anlayıştır. Genel başkanımızın bir tabiriyle ‘önüne yatma’ tabiriyle bir partiyi, bir siyaseti linç etmeye çalışan anlayış, bunu görmüyor. Bu aslında AKP anlayışının ta kendisidir. Bununla ilgili girişimde bulunacağız. Böyle bir insanın öğretmen olması, meslekte bulunması düşünülemez. Geldiğimiz nokta budur. Yaşadığımız nokta budur. Bu olayları takip edeceğimizi herkesin bilmesini istiyoruz.”

MÜDÜR YARDIMCISININ PAYLAŞIMI VELİLERİ AYAĞA KALDIRDI

 

OKULDA GÖRMEK İSTEMİYORUZ

Öğrenci velileri okul önünde eylem yaparak yazıya tepki gösterdi, Müdür Yardımcısı Nevzat Turan’ın görevden alınmasını, okuldan da uzaklaştırılmasını istedi. Veliler adına açıklama yapan Hasan Özdemir, bu eğitimcinin bir an evvel okuldan uzaklaştırılması gerektiğini söyledi. Özdemir: “Anadolu’da olduğu gibi diğer dünya ülkelerinde de yöresel olarak icra edilen, hatta yarışmalar ve festivaller düzenlenen, sanat ve sporu iç içe buluşturan halk oyunlarının bir eğitimcisi olmasına rağmen bunun zina olduğu ve çirkin bir üslupla insanları provoke eden birisini çocuklarımızın eğitim gördüğü bir okulda istemiyoruz.” dedi.

 

Müdür yardımcısının görevden alınması için şikâyette bulunacaklarını söyleyen veliler, “Bu zihniyetteki sözde eğitimcinin, anası, babası, bacısı, hanımı bir düğünde, bayramda seyranda hiç mi halay çekmemiş? Eğer halay çekmişlerse onlarda mı zina yapmışlardır? Ülkemizin her bölgesinde kadınlı erkekli oynanan geleneksel oyunlarımızı zina olarak gören bu anlayışa sahip yöneticiyi, Nevzat Turan’ı çocuklarımızın öğretmeni ve yöneticisi olarak bu okulda görmek istemiyoruz.” diye konuştu.

 

Gelen tepkiler üzerine Nevzat Turan’ın söz konusu paylaşımı, sosyal medya hesabından kaldırıldığı görüldü.

307

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir