Paz. Eki 24th, 2021

devlet 2

 

Karadeniz yaylalarına yol açma girişimlerine karşı yazılı basın açıklamasıyla kamuoyunu bilgilendiren Eğitim Sen Malatya Şube Başkanı Tarık Kaya; hükümetin, altın madencilerine rant saplama sevdasından vazgeçmesini istedi. Sadece doğanın değil, aynı zamanda yaşamın savunulması anlamına gelen bu mücadelede devletin bütün idari makamları ve güvenlik güçlerinin altın madeni yapmak isteyen şirketten yana tavır alması şaşırtıcı değildir, diyen Eğitim Sen Malatya Şube Başkanı Tarık Kaya, Karadeniz yaylalarının yağmalanmasına izin verilmemesi gerektiğini vurgulayarak:

 

“Doğanın Talanına, Yaylaların Ranta Açılmasına Karşı Mücadele Edenlerin Yanındayız!

 

Son yıllarda doğanın ve yaşamın her alanı siyasi iktidar ile ilişkili yandaş şirketlerin talanına açılmıştır. Türkiye`nin eşsiz güzellikteki dereleri şantiye, dünyaca ünü yaylalarımız maden sahası, parklarımız AVM yapılarak adım adım yok edilmek istenmektedir. Enerji ihtiyacı yalanı adı altında; doğal yaşamı katleden HES`ler, termik, hidroelektrik ve nükleer santraller, madenler, taş ocakları ile tarihte görülmemiş bir doğa talanı ve yağma yaşanmaktadır. Karadenizin yaylalarını açıkça tehdit eden “Yeşil Yol” projesi ile doğal yaşamı yok etmek isteyenler, son olarak Artvin Cerattepe`de kurulmak istenen altın madenine karşı Cerattepeliler ve Artvin halkı olarak günlerdir mücadele etmektedir. Sadece doğanın değil, aynı zamanda yaşamın savunulması anlamına gelen bu mücadelede devletin bütün idari makamları ve güvenlik güçlerinin altın madeni yapmak isteyen şirketten yana tavır alması şaşırtıcı değildir.

devlet 1

Bugüne kadar yaylalar, tarım alanları, meralar, ormanlar, parklar vb gibi ortak yaşam alanlarımız AKP tarafından desteklenen şirketler tarafından talan edilmiştir. Bu yok oluşa karşı mücadele yaşamın her alanında kendini göstermekte ve giderek yaygınlaşmaktadır. İktidar, doğayı ve hayatı hedef aldıkça, hayat iktidara direniş olmaya devam etmektedir.

 

Dün Gezi`ye, Akkuyu`ya, Yırca`ya uzanan kirli ellerin bugün Cerattepe`ye uzanmasına seyirci kalmak ve tepki göstermemek mümkün değildir. Yıllardır rant ve talan projelerinin merkezlerinden birisi haline getirilen Karadeniz halkı; doğasını, kültürünü, değerlerini ve elbette yaşamını tehdit eden projelere karşı yürüttüğü bu onurlu direnişte yalnız değildir.

 

Doğayı, yaşamı hedef alan bütün talan ve rant projeleri derhal durdurulmalıdır. Eğitim Sen olarak Cerattepe halkının direnişini selamlıyor, mücadelelerini kendi mücadelemiz olarak görüyor, direnişlerinde yalnız olmadıklarının bilinmesini istiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

 

 

 

 

 

93

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir