Sal. Oca 18th, 2022

 

 

BAŞKAN GÜDER: “BATTALGAZİ’DEKİ DEPREMZEDE AİLELERİN YÜZLERİ GÜLÜYOR”

 

24 Ocak’ta meydana gelen depremde Battalgazi’de evleri yıkılan ve ağır hasar gören aileler için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın öncülüğünde Toplu Konutlar İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Gelincik Tepesi’nde yapılan 1.Etap 678 konutun anahtar teslim töreni Battalgazi Belediyesi yanında düzenlendi.

 

Geçen yıl 24 Ocak’ta meydana gelen Elazığ merkezli depremde Battalgazi’de evleri yıkılan ya da ağır hasar gören aileler için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde TOKİ tarafından Gelincik Tepesi’nde yapımına başlanılan bin 553 konuttan 678’inin yapımı tamamlandı. Yapımı tamamlanan 678 konutun hak sahiplerine teslimi için Battalgazi Belediyesi yanında tören düzenlendi. 2 gün sürecek olan kura çekimi ile inşası tamamlanan 678 konut, Malatya İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce hak sahipliği süreci tamamlanan depremzedelere, Malatya Valiliği koordinesinde Battalgazi Belediyesi yanında gerçekleştirilen kura çekimi ile teslim edildi. Kura çekimi ile 306 adet 3+1 konut teslim edilirken, kura çekimi yarında 2+1 konutlar için devam edecek. İçerisinde iş yeri, cami, dinlenme alanları, çocuk oyun parkları, yürüyüş ve bisiklet yollarının bulunduğu, yöresel mimarinin izlerini taşıyan ve çevre düzenlemesiyle dikkat çeken konutlar, Malatya İl Müftü Yardımcısı Hasan Nacar’ın okuduğu Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından hak sahiplerine kura ile teslim edildi. Kurada ismi çıkan hak sahipleri gözyaşlarına engel olamazken, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerini ilettiler.

Düzenlenen anahtar teslim törene; Malatya Valisi Aydın Baruş, AK Parti MKYK Üyesi Öznur Çalık ve Bülent Tüfenkci, AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır ve Hakan Kahtalı, Battalgazi İlçe Kaymakamı Abdul Kadir Duran, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, AK Parti Malatya İl Başkanı İhsan Koca, Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Mesut Samanlı, AK Parti Yeşilyurt İlçe Başkanı Muhammed Emin Yalçınkaya, Milliyetçi Hareket Partisi Battalgazi İlçe Başkanı İlhan İlhan, Muhtarlar, Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri ve hak sahipleri katıldı.

BAŞKAN GÜDER: “SÜRECİN EN YAKIN TAKİPÇİSİ OLDUK”

 

Deprem konutlarının yapımında Battalgazi Belediyesi olarak büyük gayretler ortaya koyduklarını ve sonrasındaki sürecin ise en yakın takipçisi olduklarına dikkat çeken Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, “Devletimizin vatandaşına sahip çıktığı örneğinin en güzel sergilendiği bu güzel günümüzde teşriflerinizden dolayı teşekkür ediyoruz. İlk günden itibaren her zaman milletinin yanında olan Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere tüm Bakanlarımıza, Milletvekillerimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Hepinizden Allah razı olsun. Çok güzel bir yerde yeni bir merkezin inşasına, hepiniz büyük destek verdiğiniz. Özellikle Battalgazi’de yeni bir alt merkezlerin oluşması noktasında verdiğiniz destekten dolayı şükranlarımı sunuyorum. Gelincik Tepesi’ni tercih etmemizin en büyük nedeni; fiziki ve jeolojik olarak zemin etüdünün sağlam olmasıdır. İlk günden itibaren Battalgazi’de yapılan deprem konutlarının Gelincik Tepesi’nde olmasını talep ettik. Depremzede ailelerin mağdur olmaması için 24 Ocak’tan bu yana Battalgazi Belediyesi olarak sürecin en yakın takipçisi olduk, olmaya devam ediyoruz. Bugün Battalgazi’deki depremzede ailelerin yüzleri gülüyor. Geri kalan çalışmalarımı Malatya Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte beraber yaparak, konutları vatandaşlarımızın istifadesine Allah’ın izniyle sunacağız. Kentsel dönüşüm konusunda da Battalgazi’de çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Battalgazi’mizi yeniden inşa ediyoruz. Bugün gerçekleştirilen kura ile evlerine kavuşan vatandaşlarımıza Rabbim hayırlı ve uğurlu etsin.” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN GÜRKAN: “BİZLER HİZMET DESTANLARINI YAZMAKLA MÜKELLEFİZ”

 

Malatya’da hizmet destanlarının yazıldığına dikkat çeken Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Bugün Malatya açısından güzel bir gün. 24 Ocak’ta malumunuz bir deprem yaşadık. Depremin ilk anından itibaren kriz masası oluşturarak, depremin en fazla etkilediği Pütürge ve Doğanyol’a gittik. Biz oradayken Bakanlarımız oraya intikal ettiler. Depremin üzerinden henüz 24 saat geçmeden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, önce Elazığ’a sonrasında ise Malatya’mıza geldi. Devletimizin ne kadar hızlı hareket ettiğinin en temel örneklerinden bir tanesini, 24 Ocak günü yaşadık. Genel hizmetler olarak devletimizin kuruluşları ve yerel yönetimler olarak biz Belediyeler, vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için sahadaydık. Malatya tarihine şöyle bir baktığımız zaman şehrimizin her tarafı, yoğun bir şantiye içerisinde. Hizmet hamlelerini şehrin her yerinde görmek mümkündür. Bizler hizmet destanlarını yazmakla mükellefiz. Türkiye’ye lokomotif olacak çalışmalar yapıyoruz. Şunu söylemek isterim ki; Gelincik Tepesi’nde yaşam çok konforlu olacak. Oradaki ana arter yol, su ve kanalizasyon çalışmalarımızı gecikmelerle birlikte Ağustos ayında tamamlayacağız. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi bir borç biliyorum.” şeklinde konuştu.

MİLLETVEKİLİ KAHTALI: “ÇOK GÜZEL BİR GÜNE TANIKLIK EDİYORUZ”

 

Battalgazi’de güzel bir güne tanıklık ettiklerine vurgu yapan AK Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı, “24 Ocak depreminin ardından çok üzülmüştük, bugün evleri hasar gören vatandaşlarımızın için yapılan konutların teslimi için bir aradayız ve çok mutlu olduğumu belirtmek istiyorum. Allah’a hamd olsun 6 bin 200 konutun yapılacak. Elazığ ve Malatya’da 30 bin civarında konut yapılıyor. Bugün Gelincik Tepesi’nde yapımı tamamlanan 1.Etap 3+1 konutlarının kurasını gerçekleştiriyoruz. İnşallah herkesin gönlüne göre konutlar kurada çıkar. Huzur ve güven içerisinde oturmayı Rabbim nasip eder. Malatya’mız bir deprem kuşağı. Bundan sonraki çalışmalarımızı buna göre yapmak lazım. Depreme dayanıksız olan yerlerde Kentsel Dönüşüm çalışmaları yapmak lazım. Bunun bir örneğini Battalgazi Belediye Başkanımız Osman Güder, Şehit Fevzi Mahallesinde gösterdi. Başkanımız büyük gayretleri ile Şehit Fevzi Mahallesinde bir dönüşüm başlıyor. Bu konuda da kendisini başarılar diliyorum. Kura çekiminin hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” diye konuştu.

MİLLETVEKİLİ ÇAKIR: “GÜCÜNÜ HALKTAN ALAN GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE VAR”

 

Kura çekiminin hayırlı olmasını dileyen AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, “Kura çekiminin herkese hayırlı olmasını diliyorum. Aileleriyle birlikte yuvalarında mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir yaşam geçirmelerini temenni ediyorum. Gücünü halktan alan Güçlü bir Türkiye var. Malumunuz ülkemiz deprem kuşağında olan bir ülke. Geçmiş tarihe baktığımız zaman bu ve bunun gibi afetler yaşadık. Fakat geçmişte bu yaralar tam anlamıyla sarılamadı. Bugüne baktığımız zaman ülkemizde ne zaman büyük sıkıntılar olsa, halkının yanında olan ve onların yarasını saran bir Cumhurbaşkanına sahibiz. Depremde ailelerin mağdur olmaması için binlerce konutlar yapılarak, maddi ve manevi destekler verildi. Buda liderimizin milletine verdiği değerin göstergesidir. Rabbim bir daha böyle afetler yaşatmasın.”

 

MİLLETVEKİLİ ÇALIK: “HAMD OLSUN YARALARIMIZI İYİLEŞTİRDİK”

 

Gerek hükümet olarak gerek yerel yönetimler olarak depremin ilk anından itibaren yaraların sarıldığına vurgu yapan AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “Öncelikle Cumhurbaşkanımız ve Bakanlarımızın sizlere çok çok selamlarını iletiyorum. 24 Ocak’ta yaşadığımız afet hepimizin gönül yarasıydı ve çok şükür hep birlikte bu yarayı iyileştirdik. Kendi bölgemizde yaşadığımız depremin iyileştirilmesi bizim vazifemizdi. 24 Ocak gecesi yaşadığımız depremde buradaydık ve sizlerle beraberdik. Olaylara anında müdahale etmek ve beraber olmak bizim için çok kıymetliydi. Canlarım açıkta kalmasın diye çadır ve konteyner çadırlar tesis edildi. İnsanımız için o gün her şeyi seferber ettik. Bugün de kura çekimine hep birlikte eriştik. Rabbime hamd olsun. Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Bakanlarımıza, Milletvekillerimize, Belediye Başkanlarımıza, Sivil Toplum Kuruluşlarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Battalgazi Belediye Başkanlığı döneminde Selahattin Gürkan başkanım, Gelincik tepesini rezerv alanı ilan edelim ve buraya konut yapalım demişti. O dönem bunun olmasının imkanı yoktu. Yaşanan depremin ardından Battalgazi Belediye Başkanımız Osman Güder ve arkadaşlarla yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde, Gelincik Tepesi fikrini hayata geçirdik. Çok güzel bir hal aldı. Battalgazi’miz Malatya’nın parlayan yıldızı olacak. Evlerinizde güle güle oturun. Ailenizle birlikte mutlu bir hayat sürün.” ifadelerinde bulundu.

MİLLETVEKİLİ TÜFENKCİ: “MALATYA BÜYÜK BİR DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM İÇERİSİNDE”

 

Zor bir süreci geride bıraktıklarına vurgu yapan AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, “24 Ocak depreminde hayatını kaybeden ailelere Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum. Bugün 24 Ocak depreminde evleri zarar gören vatandaşlar için TOKİ tarafından Gelincik Tepesi’nde yapılan konutların kura çekimi için bir araya geldik. Kurada evlerine kavuşacak olan vatandaşlarımıza, Rabbim sağlıklı ve huzurlu bir şekilde yaşamayı nasip etsin. İnşallah böyle afetler bir daha yaşamayız. Gerçekten zor bir süreçti. Bu süreci devlet ve millet bütünleşmesiyle Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde herkesin özverili çalışmasıyla el ele vererek atlattık. Bu süreç özellikle salgın dönemine denk gelse de çalışmalar hızla devam etti. Bu süreçte hükümet ve yerel yönetimler olarak sizlerin yanında olduk. Aksayan yönler elbette olmuştur. Bunları ortadan kaldırmak için elimizden gelen tüm gayreti gösterdik, göstermeye de devam ediyoruz. Gerçekten yeni bir Malatya oluşuyor. Malatya değişim ve dönüşüm içerisinde. Bizlerde sizlerin emrindeyiz. Yeni evlerinizin hayırlı olması temennisi ile emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

 

VALİ BARUŞ: “BÜYÜK DEVLET OLMANIN HAKLI GURURUNU YAŞIYORUZ”

 

Programın kapanış konuşmasını gerçekleştiren Malatya Valisi Aydın Baruş ise, “24 Ocak 2020 de çok büyük bir afet yaşadık. Bu afette hem Elazığ hem de Malatya’da yaşayan vatandaşlarımız büyük bir korku yaşadı. O gecenin telaşını, bende unutamıyorum. Bu depremde Malatya’da 4 vatandaşımızı kaybettik. Allah rahmet eylesin. Yaralanan vatandaşlarımızda oldu. Onlarda çok şükür şifaya kavuştular. Sürecin başından itibaren büyük bir devlet olmanın onuru ve gururunu yaşadığımı da açıkça belirtmek istiyorum. Hamd olsun devletimiz çok büyük. Başta Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla tüm ilgili kurumlar harekete geçti. Sürecin başından itibaren hepimiz çalışmaların yakın takipçileri olduk. Malatya insanı için yapılan bu çalışmaların sonucunu görmekte bizleri ayrıca mutlu ediyor. Sizlerin sağlıklı bir konut içinde oturamaması ve deprem üzüntüsünü yaşamanız bizleri her zaman mutsuz eder. O süreçte sizlerle birlikte bizlerde rahat uyku uyuyamadık. Devletimiz, vatandaşların yaralarını sarmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nezdinde bir seferberlik başlattı. Özellikle AFAD ve TOKİ yetkililerimizi yürekten tebrik ediyorum. Bu zor süreci sizlerin sabrı sayesinde bugünlere getirebildik. Bugün artık yüzümüz gülüyor. Çünkü Malatya’da yaşayan vatandaşlarımız için yeni yaşam alanları kurulmaya devam ediyor. Bugün kura çekimi yapılacak olan konutlarımızın bütün vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah herkes dilediği ve arzuladığı konuta kavuşur. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

 

Gerçekleştirilen konuşmaların ardından 306 adet 3+1 konutun kura çekimi gerçekleştirildi. İlk kuraları ise il protokolü gerçekleştirdi.

251

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir