Çar. Eyl 22nd, 2021

Hakan

 

“Gazetecilik, ahlaklı ve tarafsız olanların mesleğidir”

 

Yönetmen Hakan Yağız Bozdemir, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ile ilgili basın açıklamasında şunları dile getirdi:

 

“10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü; 27 Mayıs 1960 devrimi sonrası Kurucu Meclisi tarafından 4 Ocak 1961’de çıkarılan 212 Sayılı Fikir İşçiliği Yasası ile basın mensuplarının bayram günü olarak ilan edilmiştir.

Basının ve basın mensuplarının bayram günleridir.

Siyasi, sosyal, ekonomik, dini, askeri, kültürel, bilimsel, sportif her türlü bilginin geniş halk kitlelerine duyurulma faaliyeti olan gazetecilik; yıkıcı, ayrıştırıcı, çözücü her türlü düşünce ve eyleme karşı olması gereken faaliyet olarak düşünülür ve kabul edilir.

 

 

Gazetecilikte; insani duygular, dini duygular, ideolojik duygular ikinci planda olmak zorundadır. İfade özgürlüğü ve haber alma özgürlüğü, en değerli haklardır.

Özgür medya; toplumsal kalkınmışlığın, gelişmişliğin de göstergesidir, diyen Bozdemir, cezaevlerindeki gazetecileri de unutmadı. Can Dündar ve Erdem Gül ile simgeleşen, cezaevindeki düşünce suçlusu gazetecilerin bir an önce özgürlüklerine kavuşmaları ve kalemlerine zincir vurulmaması gerektiğini ifade etti.

Özgür basın olmadan demokrasi olmaz, diyen Gazeteci/ Yazar/ Yönetmen Hakan Yağız Bozdemir, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü için bir bildiri ve kutlama mesajı yayınladı:

 

“Yazmak, üretmek; yaşama dair olguları bir plan içerisinde gerek yazılı, gerek görsel medya araçları ile birleştirerek bir kitleye ulaştırmak ve bunu ahlaki ölçüde yansıtmak kutsal bir görevdir. Bu alanda üniversite eğitimimden sonra, mesleğimi elimden geldiği ölçüde profesyonel ve ahlaklı bir şekilde icra edebilmek düsturu ile yola çıktım. Birçok zorluğa göğüs gerip güç de olsa sağlam adımlarla çıkmaya başladım basamakları…

İHA ve NTV stajyerlik dönemimin ardından “Yeni Şafak gazetesi, Akşam gazetesi, Avrupa Yakası gazetesi; Plato Yapım, Ay Yapım, Doğan Medya Grubu, TRT 1, CINE5 TV, ATV Avrupa, Show TV, Beyaz TV,TV8…ve sayamayacağım kadar çok önemli medya kuruluşlarında çeşitli görevlerde bulundum.

Bu noktada, severek yaptığım mesleğimde ahlaklı bir şekilde ilerlemek gayesi dışında bir gaye taşımadım.

Birçok emekçi kardeşimle aynı çalışma ortamı içerisinde bulunarak önemli dönüm noktaları yaşadım.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün barış, özgürlük, güven, ahlak, emeğe saygı, emekçiye saygı çerçevesi içerisinde nice seneler anılmasını bütün kalbimle temenni ederim.

 

Düşüncelerinden dolayı siyasi suikastlara kurban edilen, işkence edilerek öldürülen, savaş ortamında görev yaparken katledilen basın emekçilerine Tanrı’dan rahmet dilerken gazetecilerin can güvenliklerinin sağlanması için gereken adımların bir an önce atılması gerektiğine inanıyorum.”

 

132

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir