Cts. Eyl 25th, 2021

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Eski Genel Başkanı Turgut Öker,Yazar Turan Eser,Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Malatya Şube Başkanı Songül Canpolat, Şube Sekreteri Basri Şahin, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Elazığ Şubesinden Necla Güneyve beraberindeki bir grup, Malatya’nın Doğanşehir ilçesine bağlı Sürgü beldesinde geçtiğimiz günlerde Kürt Alevi oldukları gerekçesiyle saldırıya uğrayan Evli ailesini ziyaret ederek aileye desteklerini sundular.

Evli ailesini ziyareti sırasında Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Eski Genel BaşkanıTurgut Öker:

 “Bu, Alevilere yönelik uygulanan baskının, zulmün somut olarak 2012 yılında Sürgü’de gündeme gelmesidir. Bugüne kadar Alevilerin yürekli şekilde kendilerini ifade edememesinin sırtımıza yüklediği kamburudur aynı zamanda. Bu topraklarda yaşayan insanlar, Alevilerin Ramazan ayında oruç tutmamasına saygı gösterseydi, Aleviler de bunu, birlikte yaşadığı insanlara cesaretli bir şekilde anlatabilseydi bugün bu saldırıları yaşamayacaktık.

Burada yaşananlar, bütün Alevilerin ortak derdi, ortak sorunudur. Somut olarak, Evli ailesi bunun bedelini ödüyor. Ramazan ayında Alevilerin özgürleşmesine hizmet eden bir bedel bu. Bu kapsamda bu olayı bir ailenin problemi olarak görmüyoruz. Türkiye’de yaşayan milyonlarca Alevi’nin sorunudur. Bu nedenle de bütün gücümüzle burada direnen ailenin yanındayız. Direnmekten, saldırıların üstüne gitmekten başka şansımız yok.

Alevilerin kalıcı bir yaşama yönelmesi, ekonomik açıdan güçlenmesi, egemen güçlerin Alevileri yaşadıkları topraklardan uzaklaştırarak Alevilerin sahip oldukları değerlere el koyduklarını Maraş, Sivas, Çorum katliamlarından biliyoruz. Burada da böyle bir dayatma söz konusu.

Başbakan, iktidar partisi üyeleri; Alevilerin katli vacip, mal varlığı helal diyen Ebu Suud Efendiyi överse… Onun arkasından gidenler de ondan aldıkları talimatı yerine getirirler. Burada Evli ailesine saldırıyorlar. O nedenle devletin, Alevileri ortadan kaldırma politikasına uygun saldırılar meydana geliyor. Birbirini besleyen kavramlar bunlar. Kaynağı, mevcut egemen zihniyettir.” diyerek bu konudaki görüşlerini dile getirdi.

Hasan Evli de destek ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti ifade etti. Yeni davulcunun davul çalma işini abartarak sürdürdüğünü söyledi. Böylece ailesinin rahatsız ve tedirgin olmasına neden olduklarını ifade etti.

Pir Sultan Abdal Kültür derneği Malatya Şube BaşkanıSongül Canpolat ise: “Sürgü'de yaşananlar her ne kadar bir davulcu ile aile arasındaki basit bir kavganın büyümesi olarak gösterilmeye çalışılsa da bu planlı ve programlı yapılan bir katliam girişimidir. Bizler tarihimizi iyi biliriz. Biz bu senaryoyu tarihimizin her döneminde gördük, her döneminde yaşadık. Son yıllarda AKP iktidarının ve DİB (Diyanet İşleri Başkanlığı) 'in Alevilere yönelik söylemleri, yargının cemevlerimiz ile ilgili almış olduğu karar, Alevilere camilerin işaret edilmesi, bu tür olayların yaşanmasında baş nedendir.

 Siyasi iktidarın tek tip insan yaratmak konusundaki gayretleri, gördüğünüz gibi toplumumuzu bir karmaşaya, linç kültürüne doğru sürüklemektedir. Yaşadığımız son bir haftalık bir süreçte gördük ki artık Aleviler yalnız değildir, Aleviler, bir daha katliam yaşanmasına izin vermeyecektir, Aleviler, mazlum kimse hep onların yanında olacaktır. Bu anlamda Evli ailesinin tüm bireylerini ayrı ayrı kutluyorum. Her zaman onların yanında olacağımızı belirtiyor ve vermiş oldukları onurlu mücadelenin herkese örnek olmasını umuyorum.” dedi.

Ayrıca Evli ailesini ziyarete gelen Sürgülü komşularından yaşlı Ali Şahin, kendisinin de Alevi olduğunu, olay gecesi Evli ailesine saldıranlara yapmayın, durun, gâvur öldürmeye mi geldiniz, dediği için kendisinin de saldırganlarca dövüldüğünü, jandarma komutanının kendisini saldırganların elinden zor kurtardığını söyleyerek korkunç olayı hatırlamanın bile kendisini yaraladığını sözlerine ekledi.

Sultan KILIÇ                  sultankilic44@hotmail.com

 

 

133

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir