Sal. Eyl 28th, 2021

247

 

Ülkemizin kültür zenginliği içerisinde farklı bir yeri bulunan yemek ve mutfak kültürünün tanıtımı ve korunması amacıyla son yıllarda birçok faaliyetler gerçekleştirilmekte; ilki yemek kültürlerini ön plana çıkararak adeta bir yarış içerisine girmektedir.

 

16-17 Kasım 2015 tarihleri arası Gaziantep Bölgesel Turist Rehberleri odası (GARO) tarafından Gaziantep – Hatay ve Kahramanmaraş illerini kapsayan Gastronomi Turu ve “Gurme ve Gastronomi Uzmanlığı Semineri” ne yapılan görüşmeler sonucunda ilimiz de dâhil edilmiştir.

306

Malatya Valiliği, basın bildirisinde:

“Malatya Valiliği koordinesinde Malatya Büyükşehir Belediyesi, Battalgazi ve Yeşilyurt Belediyeleri ve TSO’nun destekleriyle ilimizin hem turizm potansiyeli hem de Gastronomi Kültürünü inceleyerek bahse konu 3 ilin yanına Malatya ilimizi de eklemek için yurt çapında 50 turist rehberini ilimizde ağırlayacağız.

Konaklama ve yöresel yemek tanıtımında Double Tree By Hilton Otel, Ramada Altın Kayısı Otel, Hacıbaba Sinan Et Lokantası, Gündüzbey Susesi Restaurant’ın destekleriyle gerçekleşecek programda İl Basın Halkla İlişkiler Müdürü İbrahim Halil Kılıç tarafından ise Malatya Yemek Kültürü hakkında bir de sunum yapılacak.

Heyet, Yeşilyurt ve Battalgazi ilçeleri ile Arslantepe Ören Yerini de gezerek bilgi alacak, 2016 yılında Malatya’nın da Gastronomi Turuna dâhil edilmesi hususunda önemli bir gelişmenin sağlanacağı bu toplantının ilimize hayırlı olması temenni olunur.” dendi.

 

16-11-2015 Pazartesi

 

Saat:18.00 – Malatya’ya varış ve otele yerleşim( Double Tree by Hilton)

 

Saat:19.00 – Akşam yemeği(Hacı Baba Et Lokantası) Malatya yöresel fırın yemeklerinden oluşan Hacı Baba Et Yemekleri Şöleni (Yemek Zeki Saygıoğlu tarafından verilmektedir.)

 

Saat:20.30 – Tarihi Malatya Evi Nostalji Cafe de ikram Grup Malatya tarafından Malatya yöresel müzik sunumu (Battalgazi Belediyesi tarafından verilmektedir.)

 

 

17.11.2015 Salı

 

Saat:08.00 – Gündüzbey Su Sesi (Kahvaltı – İşletme sahibi Zekeriya Çorlu tarafından verilmektedir)

 

Saat:09.30 – Yeşilyurt çarşısında gezi

 

Saat:10.00- Arslantepe Ören yeri tanıtım ve sunum ( İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Rehberi Bülent Korkmaz tarafından)

 

Saat:10.30 – Battalgazi Ulu Cami, Kervansaray ve Prof.Dr. Metin Sözen Sanat Sokağı gezisi

 

Saat:12.00 – Karakaya Baraj Gölü kıyısında gezi

 

Saat:12.30 – Ramada Altın Kayısı Otel’de açık büfe Malatya köftelerinden oluşan ziyafet sofrası ve Malatya Yemek Kültürü sunumu. Malatya Yemek Kültürü Araştırmacısı ve Yazarı İbrahim Halil Kılıç tarafından.

 

Saat:14.30 – Malatya Şire Pazarı ve Malatya çarşıları gezisi alışveriş imkânı

 

Saat:16.00 – Malatya’dan Gaziantep’e uğurlama

212

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir