Cum. Eki 23rd, 2020

 

 

Malatya Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği-MAFSAD’ta Fotoğraf ustalarının katıldığı bir sunum söyleşi gerçekleştirildi.

 

Malatya Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü-MASKİ’nin düzenlediği “Su ve Malatya” konulu fotoğraf yarışması için Malatya’ya gelen Fotoğraf Sanatçıları Yusuf Tuvi, Ahmet Kılıç, Tahsin Altınok ve Ali Nihat Ulukent Malatya’yı çok beğendiler. Jürinin fotoğrafları değerlendirmesinin ardından MAFSAD’ta gerçekleştirilen sunum söyleşide Fotoğraf Duayeni Yusuf Tuvi’nin, Fotoğraf Sanatçısı Ahmet Kılıç’ın ve Tahsin Altınok’un fotoğrafları oldukça beğeni aldı.

 

Etkinlikte konuşan usta fotoğrafçı Yusuf Tuvi, 1974’te fotoğrafa başladığını, Efsane fotoğrafçı Robert Capa’nın “Fotoğrafın yeterince iyi değilse, yeterince yakınlaşamamışsın” sözünü temele alarak, özellikle insanı ve insanlığın hallerini anlatabilmek için insana yakın durduğunu ve fotoğraf çalışmalarını bu temelde yürüttüğünü söyledi.

 

44 yıl boyunca Anadolu’yu ve birçok ülkeyi gezdiğini söyleyen usta fotoğrafçı Yusuf Tuvi, gençliğinde fotoğraf çekerken hissettiği duygu yoğunluğunun bir nebze olsa dahi azalmadığını sözlerine ekledi. Tuvi Malatya’yı çok beğendiğini, MAFSAD’ta fotoğraf dostlarıyla buluştuğu için mutlu olduğunu ifade etti ve kendisinin bir kitabını MAFSAD Kitap Kafe’ye hediye etti.

 

İzleyicilerin sorularını da yanıtlayan fotoğraf sanatçıları, bu organizasyonun gerçekleşmesinde emek ve mesai harcayan MASKİ ve MAFSAD yetkililerine teşekkür ettiler.

 

MAFSAD Yönetim Kurulu Başkanı İnan Orhan da bu güzel etkinliğin gerçekleşmesinde destek sunan MASKİ Genel Müdürü Ertan Mumcu’ya ve ekibine, fotoğraf sanatçılarına ve sunum için gelen fotoğraf dostlarına sonsuz teşekkürlerini belirtti.

89

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir