Çar. Eyl 22nd, 2021

2. MALATYA ULUSLAR ARASI FİLM FESTİVALİ KAPSAMINDAKİ KURGU ATÖLYELERİ, MERAKLILARIYLA BULUŞACAK

 

18-24 Kasım 2011tarihleri arasında ikincisi gerçekleşecek olan Malatya Uluslararası Film Festivali bu yıl kurgu üzerine yoğunlaşıyor.

 

Malatya Uluslararası Film Festivali Koordinatörü Kıvanç Yalçıner’ebu konularda merak edilenleri sorduk.

 

Koordinatör Kıvanç Yalçıner; Film festivalinin, Türkçe sinema literatürüne Gael Chandler'ın "Film Editing: Great Cut Every Filmmaker and Movie Lover Must Know" adlı kitabını "Film Kurgusu:  Sinemaseverlerin ve Film Yapımcılarının Bilmesi Gereken Mükemmel Kesmeler"i kazandırdığını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:  

 

Festival, Gael Chandler'ın kitabını yayımlamanın yanı sıra belgesel ve kurmaca sinema üzerine iki de kurgu atölyesi gerçekleştirecek. Thomas Balkenhol'ün belgesel; Bora Gökşingöl'ün kurmaca sinemada kurgu atölyeleri faaliyette olacak. Kurgu atölyelerine ilgi duyan sinemaseverler, bu konu hakkında ayrıntılı bilgiye internet adresinden ulaşabilirler. Atölyelere, festivalin malatyafilmfest.org.tradresinden herkes başvurabilir.

 

 

THOMAS BALKENHOL İLE BELGESEL FİLMDE KURGU ATÖLYESİ 

 

Atölye’de “Sonbahar” (Özcan Alper, 2008 ) ve “İki Dil Bir Bavul” (Orhan Eskiköy ve Özgür Doğan, 2009) gibi filmlerin kurgucusu Thomas Balkenhol, ham malzeme ile kurgulanmış film sekansları aracılığıyla, kurguda anlatım, kurgu sistemleri ve kurgu teknikleri hakkında bilgi verecektir.

 Doğa ve manzara ağırlıklı belgesel film örneği olarak Yeşim Ustaoğlu’nun yönettiği “Sırtlarındaki Hayat (2004)”; diyalog ve portre film örneği olarak ise “Yaşamın Sürüklediği Yerde Erol Güney’in Yaşam Öyküsü” (Banu Yalkut Breddermann) filmleri ele alınacaktır.

 Ele aldığı olayı içinde izleyen belgesel örneği olarak ise “İki Dil Bir Bavul” filmi analiz edilecektir. Belgesele meraklı herkesin katılabileceği atölyenin sonunda katılımcılar eldeki malzeme ile değişik parçaları kurgulayabilecekler.

Atölye çalışmalarının yer ve saatleri ise:

 

Malatya Kongre Ve Kültür MerkeziFahri Kayahan Salonu

 

19 Kasım 2011 Cumartesi

Saat (15.30-18.30)

BORA GÖKŞİNGÖL İLE KURMACA FİLMDE KURGU ATÖLYESİ 

 

1981 yılında doğan Bora Gökşingöl, Beykent Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Sinema TV bölümünden mezun oldu. 2001’den beri kurgucu ve renk uzmanı olarak başarılı işlere imza atan Gökşingöl, birçok uzun ve reklam filmini kurguladı. Kurguladığı tüm uzun filmlerin yapım sonrası yönetmenliğini de yapan Gökşingöl, kurguladığı bu filmlerle yurtiçinde ve yurtdışında pek çok ödül kazandı.

 Kurguladığı filmler arasında “Üç Maymun” (Nuri Bilge Ceylan, 2008), “Karanlıktakiler” (Çağan Irmak, 2009), “Vavien” (Yağmur Taylan ve Durul Taylan, 2009), “Bir Zamanlar Anadolu’da” (Nuri Bilge Ceylan, 2011), “Dedemin İnsanları” (Çağan Irmak, 2011) yer almaktadır.

Kurmaca Filmde Kurgu Atölyesi’nde Bora Gökşingöl, uzun filmlerin dramaturjik kurgusundan, kurgucunun görevleri ve kurgu tekniklerinden söz edecek ve uzun bir filmin sinemada gösterime girene kadar geçirdiği yapım sonrası süreç hakkında bilgi verecektir.

Gökşingöl bunlara ek olarak kurguya yeni başlayanlara yardımcı olabilecek ve90 dakikalık bir filmi ayakta tutabilecek püf noktalarını da çalışmaya katılanlarla paylaşacaktır. 

Atölye çalışmasının yeri ve saati:

 

►Malatya Kongre Ve Kültür Merkezi-Fahri Kayahan Salonu

20 Kasım 2011 Pazar

Saat (13.00-17.00)”

Kıvanç Yalçıner,belgesel ve kurmaca filmlerde kurgu atölyeleri hakkında bilgi verdikten sonra tüm sanatseverleri 2.Malatya Uluslararası Film Festivali’ne davet etti.

 

Sultan KILIÇ    sultankilic44@hotmail.com 

108

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir