Çar. Eki 21st, 2020

 

 

Ahmet Yanık

 

Eskiden Malatya’da Melek Sineması vardı, eski belediye binasının arkasında. Şimdi yıkmışlar orayı da. Sinemanın gişesinde bilet aldığımızda gişenin camında şöyle bir yazı vardı: “ Film çekimi yapılacak, figüran olmak isteyenler ismini yazdırsın” diye.  İsimlerimizi yazdırdık,  beklemeye başladık hem de sabırsızlıkla…

O gün nihayet geldi. Sinemanın önünde toplanmaya başladık.  Mahşer günü, nasıl kalabalık…  O zamanlar araba bolluğu yok şimdiki gibi.  Üstü açık kamyon geliyor, millet kasaya atlıyor, doğru Venk’e.

O arada bir tane damperli bir kamyon geldi. Figüranlık için toplananlar, gelen kamyon bizi Venk’e götürecek sandı. Kamyona itişe kakışa doluştu. Şoför, yalvarıyor  “Ben Venk’e gitmiyorum, iş icabı buradan geçiyorum, binmeyin kamyonuma!” diyor.  Kim dinler kamyoncuyu?  Kamyona doluşanları kamyondan indiremedi şoför. Kamyon dolusu insanı alıp yola koyuldu. Teze Caminin arka tarafında, şimdi otobüs duraklarımın olduğu yere geldi. Meydanda damperini kaldırdı. Herkes kamyonda birbirine sarıldı ama teker teker dökülmeye başladılar. Kamyon şoförü, figüran adaylarının hepsini yere döktükten sonra Beylerderesi tarafına hızla kaçtı gitti.

Her neyse, zor da olsa Beydağları’nın doruklarındaki güzel köy Venk’e ulaştık. Kolay mı, artist olacağız, figüran olacağız.  Venk’e geldiğimizde baktık Fatma Girik,  Fatma Girik’in eşi Yönetmen Memduh Ün,  Bilal İnci.  Tanıdıklarım bunlardı. Film çekimi başladı.  Kayalıkların üzerine Arap elbisesi giydirilmiş figüranlar yerleştirildi. Venk’teki okulda elbiseler değiştirildi.  Yamaçta mahşeri kalabalık…

Figüranların en önünde oyuncu Bilal İnci oturuyor. Yönetmen, çekim dediğinde yamaçtaki insanlar Bilal İnci’ye ufak ufak taşlar atıyorlar. Kalabalığa, taş atmayın, diye ricada bulunuyorlar. Çekim başlar başlamaz Bilal İnci’ye taşlar fırlatılıyor.  Adamı çileden çıkardılar, oturdu ağladı. Çok üzülmüştüm.  Bilal İnci, ne olursunuz taş atmayın, diye yalvarıyor. Bilal İnci, kötü adam rollerinde oynadığı için milletin kafasında kalleş bir adam. Ondan taşıyorlar.

Film çekim ekibi, baş edemedi. Sonunda Fatma Girik, eline bir değnek alarak yamaçtaki insanları önüne kattı. Fatma Girik kovalıyor, yamaçtaki grup kaçıyor. Eli değnekli Fatma Girik, taşlayan grubu darmadağın etti. Bilal İnci, bunca memleket gezdim, böyle bir olayla ilk kez karşılaşıyorum, dedi. Bir yandan da ağlıyordu. Malatyalı olarak bir utandım, bir utandım, halen onun ezikliğini çekiyorum. Taşı atan ben değilim ama memleketimde gerçekleşiyordu bu garip durum.

637

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir