Paz. Eki 24th, 2021

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Sultan KILIÇ

 

Malatya Fahri Kayahan Bulvarı’nda, Malatya Büyükşehir Belediyesi, değişim-dönüşüm ve yenileme çalışmalarına başladı.

Kırma makinesiyle eski asfaltın kazıldığı, bölünmüş yolun orta refüjünün kaldırıldığı 3 kilometre uzunluğundaki Fahri Kayahan Bulvarı üzerinde, 3,5 metre genişliğinde yapılacak olan kanal projesi, bölgeye ayrı bir estetik katacakmış.

Büyükşehir Belediyesi, bulvar üzerine ayrıca 800 adet ağaç, 400 adet de aydınlatma direği yerleştirecekmiş.

Büyükşehir Belediyesi, Fahri Kayahan Bulvarı üzerinde 120 cm. genişliğinde bisiklet yolları, 280 cm yaya yürüyüş yolları, yolun her iki tarafında 2 metre genişliğinde araç otopark yerleri, 3,5 metre genişliğinde havuz kanalları yapacakmış.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Üç kilometre boyunca uzanan refüj; zaten çimlendirilmiş, ağaçlandırılmış ve aydınlatma direkleriyle de donatılmıştı.

Yaz boyunca çimler ve ağaçlar, sulama aracıyla sürekli sulanıyordu.

Aradan çok geçmeden aynı belediye, kendi yaptıklarını söküp attı. Çimler söküldü, ağaçlar yok edildi, aydınlatma direkleri yerlerde yatıyor, özel bölme taşlarıysa çamurlara karışmış durumda.

Mevcut haliyle araç trafiği için yetersiz olan Fahri Kayahan Bulvarı; bisiklet yolu, araç parkı, yürüyüş yolu,  kanal geçireceğiz derken… Geriye bir şey kalmıyor.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Anlayacağınız bu proje, 3,5 km bulvarın tamamında hayata geçemez. Bazı yerlerde bilinçsizce bina inşasına izin verildiğinden ya da söylendiği gibi kimi hatırlı kişilere kıyak yapıldığından yeni açılan bulvar, bir yerde kıvrılarak iki çatala ayrılıyor. Proje bittiğinde araçlar nereden geçecek? Araçların seyrine yol kalmayacak gibi. Trafiğe mi kapatılacak?

Nikâh sarayı da tamamlanmak üzere. Bir de düğün konvoyu sıralanacak bu bulvara. Seyreyleyin o zaman şenliği…

15 yıllık bulvara, iyi ki kaldırım yapmamışlardı. Şimdi bir de kaldırım masrafı binecekti halkın sırtına. En iyisi bir elli yıl daha kaldırım yapmayın. Nasılsa iki yıl geçmeden sil baştan kazırsınız her yanı.

Kanalboyu’nda neredeyse her yıl kazılmadık yer kalmıyor. Burası da ora gibi olacaktır, diye tahmin etmek zor değil.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kanala su bulmak da ayrı bir marifet olacak.

Galiba Meyvecilik Enstitüsü arazisini suladıktan sonra Çilesiz Mahallesinden geçip Karakavak Mahallesindeki bahçelere yönelen Derme sulama kanalına göz diktiler.

Kayısı Araştırma Enstitüsü arazisini, yol genişletme ve yol açma faaliyetleriyle kırpa kırpa daralttılar. Çilesiz Mahallesinde ve Tecde’nin büyük bölümünde bahçe bırakmadılar, on beş katlı binalara izin vererek her yanın betonlaşmasına yol açtılar. Bahçe olmayınca suyun azalması da sorun olmaktan çıkacaktır bu anlayışa göre.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fahri Kayahan Bulvarında oturan bir kesim varsılın göz zevki için Derme sulama kanalı, Karakavak bahçelerine gönderilmeyince oradaki bahçeler de kuruyacak ve kesilecek. Yeni gökdelenler için gün doğacak.

Torunlarınız; birkaç yıl sonra astımdan, alerjiden, şişmanlıktan iflah olmayacak. Taş kemirecekler, taş…

 

 

 

sultankilic44@hotmail.com

 

389

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir