Cum. Eki 15th, 2021

DSC00138

 

SIPTIRIZ MEZARLIĞI’NA 300 ADET FİDAN DİKİLDİ

 

Battalgazi Belediyesi tarafından mezarlıkların bakım ve yeşillendirme çalışmaları aralıksız devam ediyor. Bu kapsamda Eski Malatya’da bulunan Sıptırız Mezarlığı’na 2016 yılı içerisinde 300 adet fidan dikimi yapıldı.

 

 

2015 yılı içerisinde mezarlıkta bulunan ağaçların budama ve sulama çalışmasını tamamlayan Battalgazi Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü, 2016 yılı içerisinde de fidan dikim çalışmalarını sürdürüyor.

 

Eski Malatya’da bulunan Sıptırız Mezarlığı’nda sürdürülen fidan dikim çalışmalarını değerlendiren Alacakapı Mahallesi Muhtarı Nafiz Sayın, yapılan çalışmalardan dolayı Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve Battalgazi Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü ekiplerine teşekkür ederek, “Battalgazi Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan cenaze işleri ve mezarlıklara özel önem veriyor. Bu konudaki çalışmalarından dolayı teşekkür ediyoruz.

DSC00155

Park Bahçe Müdürlüğü ekipleri de güzel çalışmalar yapıyor. Bu mezarlık Sıptırız Mezarlığı. 2015 yılında burada çam dikimi yapıldı. 2016 yılında 300 çam dikimiyle devam ediyor. Park Bahçeler Müdürlüğü çalışmaların tamamını yapıyor. Burada vatandaşımıza da büyük iş düşüyor. Dikilen çam ağaçlarının senede 4 defa sulanmaya ihtiyacı var. Can suyu dediğimiz bu suyun alınması takdirde ağaçların ihtiyacı karşılanıyor.

 

Vatandaşımız cuma namazlarından sonra veya bayram arifesinde aile büyüklerinin kabrini ziyaret ediyorlar. Vatandaşımız mezarlık ziyaretlerinde aile bireylerinin mezarlarının başlarına dikilen bu ağaçları sulamaları halinde bu ağaçların kurumasının önüne geçilir. Dikilen ağaçların kurmasının önüne geçilebilirse buralar birkaç yıl içinde çok daha yeşil bir örtüye bürünür.

 

İslam Peygamberi Hz. Muhammet Mustafa efendimiz de ağaç dikmenin önemini belirtmiştir. Peygamberimiz “Kıyametin koptuğunu görseniz bile elinizdeki ağacı dikin” emri de bunu çok açık bir şekilde ifade etmiştir. Battalgazi Belediyemiz bu görevi yaptı. Geriye kalan görev bizlere düşüyor. Ağaçların sulanmasına vatandaşımızın da katkıda bulunması lazım. Battalgazi Belediyesi’ne yaptığı titiz çalışmalardan dolayı başkanımız Selahattin Gürkan ve ekibine çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

168

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir