Sal. Eyl 21st, 2021

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

Battalgazi Belediyesi, Engelsiz Park ve Yaşam Merkezi Rehabilitasyon merkezi için engelli dernekleri ve aileleri ile istişare toplantısı gerçekleştirildi.

 

Tandoğan Mahallesinde yaklaşık 10 dönümlük alana kurulması planlanan Rehabilitasyon merkezi için Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, engelli dernekleri ve aileleriyle bir araya geldi. Toplantıya Doğanşehir Belediye Başkanı Vahap Küçük, Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, Battalgazi Belediye Başkanları Başkan Yardımcılarından Muzaffer Karakuş, Nevzat Aslan, Mustafa Sayın, Malatya Beyaz ay derneği Genel sekreteri Kazım Aydoğan, Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Mehmet Beyazıt ve çok sayıda engelli aileleri katıldı.

 

Şehir merkezinde 10 dönümlük bir alanda Engelli Merkezi oluşturmak için proje hazırlığı içinde olduğunu belirterek, yapılacak bu engelli merkezinin içini nasıl doldurulup ayrıntıların nasıl şekilleneceği konusunda toplantı düzenlediklerini belirtti. Gürkan,” Toplantıyı düzenlemekteki temel amaç, Malatya’daki engelli derneklerinin bölünmüşlüğünü ve bu bölünmüşlüğün akabinde oluşan fikir düşünce ve temennilerinin ilgili mercilere anlatılıp aktarılamaması ve engellilerle ilgili gerekli düzenlemelerinin yapılmaması olarak karşımıza çıkması.

 

Arif kimdir diye sorsalar, başına gelen ariftir derler. Engelli ailesi olmak bir imtihandır. Bu imtihanı iyi vermemiz gerekir. Aynı zamanda toplumda duyarlılık denilen sosyal toplum olgusu olarak tabir ettiğimiz ve yaşayan bir fert olarak etrafımızdaki olaylara kayıtsız kalmamamız noktasında hem manevi anlamda inançlarımız gereği, hem de bir insan olarak gereken ilgi ve alakayı göstermemiz gerekiyor. Bu normal bir insan için gereklidir. Kaldı ki biz bir belediye başkanıyız. Belediye başkanı olarak şehrimizde yaşayan tüm insanların dertleriyle sıkıntılarıyla ilgilenerek o dert ve sıkıntıları elimizden geldiği kadar çözmemiz gerekmektedir. Biz bu duygu ve düşünce içerisindeyiz.

 

Belediyemiz yeni bir belediye. Bizim belediyecilik anlayışımız sadece hizmet belediyeciliği yani alt yapı üst yapı, kaldırım, park bahçeler ve çevre olgusunun ötesinde sosyal belediyeciliğin temelini oluşturacak ve temelle hem kendi ilçesinde hem de bölgesinde örnek çalışmalara imza atacak bir ekiple birlikte çalışmak istiyoruz. Ekibimize bu konuda gerekli talimatları verdik. Ekibimize engelli kardeşlerimize mekân olabilecek ve onların ihtiyaçlarını giderebilecek bir mekân oluşturmamız gerekiyor. Arkadaşlarımız yaptığı çalışmadan 10 dönüme yakın şehir merkezinde bir yer ayarlandı. Oranın engelli merkezi olması yolunda da zihnimizde kurguladığımız fikrin tam isabet ettiği kanaati oluştu.

 

Yine Samsun’da denizin doldurulmasıyla oluşturulan yere yapılan engelli merkezini ziyaret ettim. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı, Engelli merkezinin projesini bizlere gönderdi. Bizim kendi mimarlarımız da kendi çalışmalarını bize sundular. Toplantının amacı projemizi sizlerle paylaşarak, bizim bilmediğimiz sizlerin düşünce, fikir ve önerileri bizim için önemlidir. Projede sizlerin de fikri boyutta bizlere katkılarınızı öğrenmek istiyoruz. Sizleri bu zamana kadar susturmuş olabilirler ancak bizler gerçekten sizlerin fikirlerini ve düşüncelerini alarak çalışmalarımızı sizin talepleriniz noktasında geliştirmek istiyoruz. Sizlerin düşünceleri bize ilham kaynağı ve yol haritası olacaktır.

AYDI2035

6 EKİM’DE TEMEL ATILMALI

 

İki ay içinde projesi ihalesi ve sair bürokratik düzenlemeleri yapılarak önümüzdeki yıl bu projemizi bitirmek için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bölgeye hitap edecek bir merkez olması yolunda tüm çalışmalarımızı yapmak istiyoruz. Bismillah diyerek çıktığımız bu yolda, yanımızda iki belediye başkanımız var. Biri Doğanşehir Belediye Başkanı Vahap Küçük. Ki biliyorsunuz hayır yapmayı çık sever. Gene Arapgir Belediye Başkanımız Haluk Cömeroğlu da hayır işlerini çok severler. Arkadaşlarımızın niyetlerinin halisane olduğunu biliyorum. Buradaki toplantıya katılımınızdan dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Ve tekrar belirtiyorum lütfen düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin diyorum.

 

15 gün içerisinde proje tamamlanarak ihaleye hazır hale getirilecek. 6 Ekim 2015 tarihinde de temel atılmalı.” dedi.

 

Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu da:” Çok hassas bir konu üzerinde toplumu kucaklayan geleceğe taşıyan küskünlükleri geride bırakıp huzur ve barışın ortamını sağlayan çok güzel bir projenin üzerinde bulunuyoruz. Ben emeği geçen başta Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a ve ekibine teşekkür ediyorum. Kültür mirasına, kültür mirasının da tarih boyutuna eğilen Battalgazi Belediyesi Başkanı Selahattin Gürkan ve ekibi ile yeni bir çığır açmakta. Ve sonuna kadar destekleyeceğiz.” şeklinde konuştu.

 

Malatya Beyaz Ay Derneği Genel Sekreteri Kâzım Aydoğan ise: ” Battalgazi Belediyesi Başkanı Selahattin Gürkan ve ekibine sonsuz teşekkür ediyorum. Rehabilitasyon merkezi anlamında dernek olarak Battalgazi Belediyesi Mimar arkadaşlarımıza her konuda yanında olacağımızı bildirmek isterim.” ifadelerini kullandı.

 

Bedensel Engelliler Dernek Başkanı Mehmet Beyazıt ise, yaklaşık 15 yıldır Battalgazi Belediye Başkanı Gürkan’ı hizmetlerinden dolayı takip ettiğini belirterek:” 15 yıldır takipçinizim hizmetlerinizden. Yaklaşık 3 sayfalık bir sunum hazırladım. Bu sunumda genelde yaşam merkezlerinin dinamikliğini ve sürekliliğini korumak adına sürdürülebilirliğini korumak adına birçok kurumsal yapının da bu projede bulunması gerektiğini düşünüyorum. Bu güzel projede derneğim olarak her daim yanınızdayım…”dedi.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Engelli ailesi olarak Nezaket Yoldaş ise:” Bu güzel proje için çok teşekkür ediyorum. Bu toplantının halka açık olmasını da arzu ederdim. Neden engellilerin hafife alınmaması için. Oğlum otistik olduğu için bu tür ailelerin daha çok kıyıda köşede kaldıklarını görüyorum. Ben isterdim ki oğlum da havuza gitsin, yüzsün. Nitekim otistik olduğu için kimse ilgilenmiyor ve hep ben ilgilenmek zorunda kalıyorum. Özel eğitimcilerin olması da çok önemli. Engelli aileler için çok ama çok önemli bir proje. Geride kalmış engelli aileler mevcut. Bu aileler için bu proje çok önemli. İnşallah hayırlara vesile olur.” şeklinde konuştu.

GÖRME ENGELLİ KÜTÜPHANESİ GEREKLİ DEĞİL

 

Görme Engelliler Psikolojik Danışman Rehber Öğretmeni Nurettin Kaplan ise:” Doğrusunu isterseniz unutulduğumuzu hissettiğimiz Battalgazi’de hatırlanmak harika. Biz çok mutlu olduk. Konunun içeriği duyduğumda heyecanlandım. Bu tür projelerde engeller mutlaka olacak ama bu güzel projeyi hep birlikte ayağa kaldıracağımıza inanıyorum. Bu kompleks içerisinde bir de görme engelliler kütüphanesi oluşturulacağını öğrendik. Bu birimin gerekli olduğuna inanmıyorum. Biz görme engelliler, internet üzerinden Ankara, İstanbul, İzmir gibi kentlerdeki görme engelliler kütüphanelerine çok rahat ulaşabiliyor ve yararlanıyoruz zaten.” ifadelerini kullandı.

 

155

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir