Sal. Eki 20th, 2020

 

 

VALİ KABAN, HEKİMHAN İLÇESİNDE DÜZENLENEN EFLATUN CEM GÜNEY’İ VEFATININ 37. YIL DÖNÜMÜNDE ANMA PROGRAMINA KATILDI

 

Vali Ali Kaban, Hekimhan İlçesinde düzenlenen “Bir Varmış Bir Yokmuş” Eflatun Cem Güney’i vefatının 37. Yıl dönümünde anma programları çerçevesinde düzenlenen panele katıldı.

 

 

İlk olarak Hekimhan İlçe Kaymakamlığını ziyaret eden Vali Kaban’ı İlçe Kaymakamı Tunahan Efendioğlu ve Kurum Müdürleri karşıladı. Burada şeref defterini imzalayan Vali Kaban, İlçe Kaymakamı Efendioğlu’ndan ilçenin durumu hakkında brifing aldı.

 

 

İlçe Kaymakamlığından, Hekimhan Öğretmenevine geçen Vali Kaban, düzenlenen panele katıldı. Panele İlçe Kaymakamı Tunahan Efendioğlu, İlçe Belediye Başkanı Aliseydi Millioğulları, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, İl Müftüsü Ümit Çimen, İl Kültür ve Turizm Müdürü Levent İskenderoğlu, Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti Başkanı Kemal Deniz, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

 

 

İlçe Belediyesi Başkanı Millioğulları ve İlçe Kaymakamı Efendioğlu’nun açılış konuşmalarının ardından, Moderatör M.G.T.C. Başkanı Kemal Deniz, panelistler İl Kültür ve Turizm Müdürü Levent İskenderoğlu, İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ramazan Çiftlikçi ve Sivas Gültepe Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Erhan Paşazade tarafından Eflatun Cem Güney’in Hayatı ve Kişiliği, Eserleri ve Türk Kültür Hayatına Katkıları, Anadolu’dan Masal Örnekleri konuları ile ilgili yaptıkları sunumların ardından panel sona erdi.

 

 

Panel sonunda Vali Kaban yaptığı konuşmasında, “Bugün aslında iki şey tevafuk etti birincisi, bugün andığımız Eflatun Cem Güney hemşerimizin vefat yıl dönümü. Aynı zamanda Arif Nihat Asya, Malatya Lisemizin çok değerli, unutulmaz yöneticilerinden Türk edebiyatının çok değerli ismi onunda vefat yıl dönümü. Ben iki değerli edebiyat insanın aynı güne denk gelen bu vefatları münasebetiyle ikisine de Allah’tan rahmet dileyerek huzur içerisinde yatmalarını diliyorum. Panelistlerimiz bize çok güzel, tam kıvamında, kimseyi yormadan, kimseye saate baktırmadan çok nefis bir sunum yaptılar, teşekkür ediyorum.

 

Bizim neslimiz Eflatun Cem Güney’i bilirdi, biz Grimm Kardeşleri de bilirdik, Anderson masallarını da bilirdik. Tabii Eflatun Cem Güney’in muhtelif eserleri bende bulunuyor kitaplığımda, Eflatun Cem Güney deyince benim aklımda adı gerçekten bir şiir gibi insandı merhumun, Eflatun kelimesi, Cem kelimesi ve Güney kelimesi hepsi de kendi başına çok değerli anlamlar içeren şahane kelimeler. Şeker, şerbet gibi olan Türkçenin en güzel bir araya gelmiş üç kelimesi şahane bir isim oluştururdu, unutmamız mümkün değil zaten.

 

 

Maalesef biz zaman içerisinde bu değerlerimizi unuttuk bizim benim aklıma geldiği kadarıyla Grimm kardeşlerin masallarından uyarlanmış çok güzel filmler var, Anderson masallarından uyarlanmış filmler var ama bu değerli büyüğümüzün herhangi bir çalışması filme uyarlanmış değil. Bu da bir ayıp olarak bize yetiyor maalesef. Bir taraftan masal değil mi, deyip geçebiliriz. Tekerlemede de söylenildiği gibi “bu anlattığım masaldır, martaval değil” biz maalesef masalla martavalı karıştırıyoruz.

 

 

Hayat aslında masalların iyi incelenmesi ile anlaşılabilecek, öğrenilebilecek ve geleceğe dair felsefe üretilebilecek çok değerli söylencelerdir. Masal deyip geçmeyelim şurada bir avuç insan maalesef hiç kıymeti bilinmemiş bir değerimizi anmak üzere toplandık. Dün bir dostum hatırlattığı için bugün Malatya Lisemizde rahmetli Arif Nihat Asya’nın anma töreni yapıldı, müftülüğümüz hatim indirdi ruhu için. Değerlerimizin farkına varamıyoruz, elimizde çok büyük değerler var. Bunları değerlendiremiyoruz ama böyle diyerek de hayat gitmez.

 

 

Bu anlamda ben biraz önce görüştüğümüzde başkanımıza da söyledim, kaymakam beye de, müdür beye de söylüyorum bu müzenin yapılması için ben her türlü desteği veriyorum, yeter ki bana proje getirin. İkincisi Kalkınma Ajansı’nın bir çizgi film yapım projesi vardı. Onu bir görüşüp doğrudan biz Eflatun Cem Güney’in masallarından çizgi film yapılarak bunları Kamu Spotu gibi TRT’de yayınlanması için bir mücadele vereceğiz, bunları yapalım bir daha bir hatırlatalım. Şimdi kitapları görünce duygulandım benim çocukluğumu kitapları onlar bir halk kütüphanemiz vardı. Oraya giderdik bu tip kitapları okuyarak hakikaten çok şeyler öğrenmiştik. Tekrar biz üzerimize düşeni yapacağız.

 

 

Eflatun Cem Güney buralı mıdır? Sivaslı mıdır? Bunların hiçbir anlamı yok, kim sahip çıkarsa onundur. Biz sahip çıkacağız bizim olacak. Tıpkı diğer şeyler gibi her yerde ceviz vardır ama eğer biz Hekimhan cevizi diye bir şeyi tanımlarsak ki onun da coğrafi işaret hususunda startını veriyoruz. Madem elimizde böyle değerli endemik bir yapımız var. Onu da tescil ettiririz. Eğer biz sahip çıkarsak şairin dediği gibi “o bizim olacaktır ve bu vatanda batmayacaktır.” Ben tekrar bu çok değerli çalışmayı kutluyorum. Gelecekte daha katılımlı daha zengin bir programla, belki bir çalıştayla üniversitemizi de dâhil ederek bunu devam ettirmemizde yarar görüyorum. Tekrar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Panel sonrası Hekimhan Belediyesine ziyarette bulunan Vali Kaban’ı Belediye Başkanı Millioğulları ve belediye çalışanları karşıladı. Belediye Başkanı Millioğulları ilçede yapılan çalışmalar ile ilgili Vali Kaban’a bilgiler verdi. Belediye ziyaretinin ardından Hekimhan Muhtarlar Derneği’ne de ziyarette bulunan Vali Kaban, muhtarlarla çay içerek bir süre sohbet etti.

 

Vali Kaban, ilçenin tarihi mekânları olan Taşhan, Merkez Köprülü Mehmet Paşa Camii ve Eflatun Cem Güney’in doğduğu evde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgiler aldı.

 

57

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir