Pts. Eki 26th, 2020

 

 

 

Dünya Gümrük Örgütü (DGÖ), ulusal gümrük idarelerinin etkili ve verimli çalışmalarını sağlamak ve geliştirmek amacıyla 1952 yılında kurulmuş bağımsız, hükumetler arası bir kuruluştur. Uluslararası ticaretin %98’ini gerçekleştiren 182 üyeye sahiptir. Ülkemiz, DGÖ kurucu üyelerinden biri olarak, örgüt nezdindeki muhtelif etkinlik, işbirliği çalışması ve projelere aktif katılım sağlamaktadır.

 

PICARD (Gümrükler Akademik Araştırma ve Gelişimde İşbirliği Programı) Konferansı; DGÖ üyesi ülkelerin gümrük çalışanlarının profesyonel bilgilerinin arttırılması, gümrük eğitimi ve araştırma alanlarında ülkeler arasında işbirliğinin geliştirilmesi, gümrük kariyeri gelişimi stratejilerinin akademik camianın da katkılarıyla uzun vadeli bir planlamaya kavuşturulması amacıyla geliştirilmiş bir organizasyondur.

 

PICARD, DGÖ`ye üye olan 182 ülkeden Gümrük İdaresi çalışanları, özel sektörden paydaşlar, akademik camia ve uluslararası örgüt temsilcilerinden oluşan, yaklaşık 200 kişiyi bir araya getirmektedir.

 

Söz konusu konferans, gümrük ve uluslararası ticaret alanındaki yenilikçi yaklaşımları ve güncel gelişmelerden, bu alanda çalışmalar yapan ve farklı sektörlerden gelen temsilcilerin de katkılarıyla haberdar olma imkânı sunması açısından önem taşımaktadır.

 

İlk defa 2006 yılında Brüksel`de gerçekleştirilen PICARD Konferansı her yıl başka bir üye ülkede düzenlenmekte olup, bu yıl 13’üncüsü 9-11 Ekim 2018 tarihlerinde ülkemiz ev sahipliğinde Malatya`da gerçekleştirilecektir. Konferansa DGÖ Genel Sekreteri Kunio Mikuriya ile farklı ülkelerden üst düzey temsilciler ve Gümrük İdaresi başkanları katılacaktır.

 

PICARD 2018 Konferansının gündeminde, sınır aşan ticaretin kolaylaştırılması, e-ticaret, uluslararası e-ticaretin düzenlenmesinde izlenebilecek politikalar, gümrüklerde yenilikçi yaklaşımlar ve uygulamalar, gümrüklerde dijital verinin kullanımında yenilikçi yöntemler, güvenlik ve istihbarat sağlamada veri kullanımı, çatışma bölgelerinde sınır yönetimi, gümrüklerde yolsuzluğun önlenmesi ve performans geliştirme çalışmaları gibi konular yer almaktadır. Konferans boyunca katılımcılar, belirlenen gündem maddeleri çerçevesinde fikir alışverişinde bulunma ve farklı tecrübelerden faydalanma fırsatı edinecektir.

 

Konferans süresince ayrıca, katılımcılara sunulan sosyal programlar çerçevesinde, başta Arslantepe Höyüğü olmak üzere, Malatya`nın tarihi ve turistik yerleri de ziyaret edilecek, ülkemizin tanıtımına katkı sunulacaktır.

 

  1. PICARD Konferansı’nın logosu olarak Arslantepe’de yapılan kazılarda bulunan dünyanın en eski gümrük mührü kullanılmaktadır.
80

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir