Cts. Eyl 25th, 2021

DSC07587

 

Malatya’nın Doğanşehir ilçesinde Malatya Büyükşehir belediyesi tarafından yapılması planlanan Mezbahane ikinci kez vatandaşlar tarafından protesto edilerek engellenmeye çalışıldı.

 

Malatya’nın Doğanşehir İlçesinde yapılması planlanan Mezbahane ikinci kez yerinin uygun olmaması nedeniyle engellenmeye çalışıldı. İlk olarak Doğanşehir Devlet hastanesine 150 metre mesafede yapılması düşünülen Mezbahane ormanlık alanda olması ve yerleşim yerleriyle iç içe olması nedeniyle Esentepe Mahallesi sakinleri tarafından engellendi. İkinci alternatif olarak Doğanşehir yol kavşağı Savaklı köyü arazisi üzerinde temeli atılan mezbahane, Savaklı köyü halkı tarafından engellendi. Doğanşehir Belediye başkanı Vahap Küçük ve belediye başkan yardımcısı Mustafa Gülhaş, olay yerine gelerek vatandaşları dinledi. Savaklı mahalle sakinleri:” Burası Doğanşehir in en gözde yeri, D100 karayolunun üzeri. Bu gözde mekâna cazibe merkezi olan bu yere hastane yapaydınız.”

DSC07551

HASTANE YERİNE OKUL, OKUL YERİNE HASTANE

 

Ne yazık ki hastane yapılması gereken yere mezbahane; mezbahane yapılması gereken yere de hastane yapıyorlar. Okul yapaydınız soğuk hava deposu yapaydınız. Mezbahane bu yolun kenarında olmaz. Burası şehirleşme konusunda önümüzü kesecek. Büyük para harcanacak bu yatırımın uygun bir yere yapılmasını istiyoruz ki 5 sene sonra yıkılmasın. Bize soğuk hava deposu yapınız. Ayrıca çöpü de getirecekmişsiniz. Biz arazimizde istemiyoruz.” dediler.

 

Doğanşehir Belediye Başkanı Vahap Küçük ise vatandaşları sakinleştirmek için şunları söyledi:” Bakın burada bir yatırım yapılacak, çocuklarınız çalışacak gelin engel olmayın sonra pişman olursunuz, sizden rica ediyorum yapmayın, burası belediyenin malı engel olamazsınız bu bir hizmettir. Gelsin zararınız olmaz eğer koku olursa ben buradayım gelin yanıma, her şeyi depolanacak. Çöp de burada yığılmayacak, tırlara yüklenecek, Malatya’ya gidecek. Engel olursanız bu hizmet gider. ”dedi.

DSC07602

SOYUNMAK İSTEDİ

 

Bir vatandaş soyunarak protesto etmek istedi ve kendisini görüntülemeye çalışan basın mensuplarına tepki gösterdi. Mahalle sakinleri daha sonra büyükşehir inşaat sorumlusu ile bir süre görüştüler. Ve başka yerde yapılması konusunda görüşmeler yaptılar. Diğer mahallelide inşaatın başında nöbet tutacaklarını belirtti. Mahalle muhtarı Mehmet Alkan İse: “ Amacımız burada birlerini karşımıza almak değil. Amacımız geleceğimiz olan çocuklarımız parlak bir gelecek ve temiz bir doğa bırakmaktır bu yolun D 100 karayolunun yanında bu hizmetin yapılmasını olumlu bulmuyoruz. Elimizden geldiğince engel olacağız. Bir çözüm buluncaya kadar da engel olmaya çalışacağız.” dedi. Halk sırasıyla gece gündüz nöbet tutacak.

Haber: Şükrü Sağlam – Malatya İHA

129

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir