Sal. Eyl 28th, 2021

 

Diyarbakır sokaklarında İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi dağıtıldı

 

Diyarbakır’da bulunan 5 kurum tarafından organize edilen 10-17 Aralık İnsan Hakları Haftası etkinlikleri çerçevesinde kent merkezinde İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi dağıtıldı. Bildirgenin dağıtımı öncesi konuşan İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Raci Bilici, ülkede halen insan hakları ihlallerinin yoğun bir şekilde yaşandığını belirterek, bunun için bu bildirgeyi dağıtma gereği duyduklarını söyledi.

 

İHD, MAZLUMDER, TİHV, Diyarbakır Barosu ve Diyarbakır Tabip Odası tarafından organize edilen 10-17 Aralık İnsan Hakları Haftası etkinlikleri kapsamında bugün Diyarbakır Ofis Semti’nde İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi dağıtıldı. Sanat Sokağı’nda bir araya gelen insan hakları savunucularına BDP MYK Üyesi Mihdi Perinçek de destek verdi.

 

Bildirgenin dağıtımı öncesi bir konuşma yapan İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Raci Bilici, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ni dağıtmak amacıyla bir arada olduklarını belirterek: “Bunu dağıtmamızın amacı, bu bildirgenin kabul edilişinin üzerinden 63 yıl geçmesine rağmen, halen bu bildirgede yer alan evrensel insani değerlerin hiçbirinin bu coğrafyada karşılık bulmamasındandır. Halen en temel hak olan yaşam hakkına dahi saygı gösterilmemektedir. İnsanların halen işkence gördüğünü, insanların halen düşüncelerini ifade edemediğini, örgütlenme özgürlüğü olmadığını söyleyebiliriz. Bu nedenle bu bildirgenin dağıtımı büyük anlam ifade etmektedir.” dedi.

 

‘Umarız mesajlarımız iyi anlaşılır’

 

Bu bildirgeyi Kürtçe Türkçe bastıklarını belirten Bilici, şöyle devam etti: “Bildirgeyi Kürtçe basmamızın nedeni, bu ülkede 20 milyondan fazla Kürt yaşamaktadır ancak halen dilleri yasaktır. Buna dikkat çekmek amacıyla dili yasaklı olan bir halkın diliyle İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ni dağıtacağız. Umut ediyoruz ki, bu mesajlarımız hükümet tarafından, devlet tarafından iyi anlaşılır ve bu bildirgede var olan tüm hakların ülkede yaşayan tüm insanlar için bir an önce gerçekleştirilir.”

 

Daha sonra konuşan ve konuşmasını Kürtçe yapan MAZLUMDER Diyarbakır Şube Yöneticisi Av. Selahattin Çoban, son zamanlarda hukukun adeta ayaklar altına alındığını belirterek, “Son yıllarda hukuksuz bir şekilde yargılamalar, hukuksuz bir şekilde tutuklamalar yaşanmaktadır. Buna dikkat çekmek amacıyla bu bildirgeyi dağıtacağız. Umarız, bu hukuksuzluklar son bulur” dedi.

 

Yapılan konuşmaların ardından insan hakları savunucuları, Sanat Sokağı’ndan başlayarak, Ekenciler Caddesi boyunca İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ni dağıttı.

 

Sultan KILIÇ 

143

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir