Sal. Eyl 28th, 2021

 

vfeli ağbaba2

 

AĞBABA: “DİYANET İŞLERİ BAŞKANI DERHAL İSTİFA ETMELİDİR”

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Diyanet İşleri Başkanının açıklamaları ve başkanlık internet sitesinde yer alan fetvalarla ilgili sert eleştirilerde bulundu. Ağbaba: “Diyanet İşleri Başkanı, İslam inancına saygılıysa Türkiye’ye yapacağı en büyük iyilik istifa etmesidir.” dedi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Cem Vakfı Malatya Şubesi’nde ve Malatya Alevileri Eşit Yurttaşlık Platformu Kültür Merkezi’nde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın tüm Türkiye’yi sarsan fetvalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Ağbaba, Türkiye’de yaşayan bir yurttaş olarak konuşulanlardan ve yazılanlardan utanç duyduğunu belirtti.

 

MİRAY BEBEKLE İLGİLİ NE DÜŞÜNÜYOR

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba: “Diyanet İşleri Başkanı geçtiğimiz günlerde Cemevleri ile ilgili açıklama yaptı. “Cemevleri bizim kırmızı çizgimizdir” dedi. Cemevleri senin kırmızı çizgin de, bölgede kimini etnik yapısından dolayı kesen, kimini mezhebinden dolayı kesen, kimini inancından dolayı kesen IŞID senin kırmızı çizgin değil mi” sorusunu sormak kimsenin aklına gelmedi. Diyanet İşleri Başkanının son dönemlerde hemen yanı başımızda yaşanan olaylarla ilgili bir söyleyecekleri var mı, merak ediyoruz. 3 aylık Miray bebeğin öldürülmesine ne diyor, merak ediyoruz.10 yaşında Cemre’nin cesedinin kokmaması için buzdolabında saklanmasıyla ilgili ne düşünüyor, merak ediyoruz. Sokak ortasında cenazesi 7-8 gün yatan, cenazesi defnedilmeyen insanlarla ilgili kırmızı çizgisi var mı, merak ediyoruz.” dedi

Veli Ağbaba1

SAPIKÇA BİR ZİHNİYET

 

“Maalesef son fetvayı görünce de hakikaten bu diyanet işleri başkanlığı kurumunun ne kadar gereksiz olduğunu anlıyoruz.” İfadeleriyle konuşmasını sürdüren Ağbaba, “ 9 yaşındaki kızın babasıyla ilgili temasıyla ilgili yorum yapıyor. Bu kadar sapık, alçakça bir zihniyet olabilir mi? Bu çağda tartıştığımız şeylere bakın. Bilim, felsefe, eğitim yok edildikçe bu tür insanların yeşermesi, bu soruyu soran insanların olması da normal, o soruya cevap verecek cehalette Diyanet İşleri Başkanlığı’nın olması da maalesef normal. Diyanet İşleri Başkanı, Türkiye’ye bir iyilik yapacaksa, İslam inancına saygılıysa yapacağı tek şey var, istifa edip o makamı işgal etmemek olur.” Şeklinde konuştu.

 

ATATÜRK VE LAİKLİK VURGUSU

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, konuşmasının sonunda: “Bu yaşananlara baktığımızda, bu toprakların gelmiş geçmiş en büyük devrimcisi Mustafa Kemal Atatürk’ün kıymetini bir kez daha anlıyoruz. Yanı başımızda insanlar katlediliyor. Türkiye o ülkeler gibi değilse, bunu Laik Demokratik Cumhuriyete borçluyuz. Herkesin laikliğe sahip çıkması gerekiyor.” dedi.

116

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir