Pts. Eyl 27th, 2021

468_5304

 

Diyanet İşleri Başkanlığı gibi bir kurumun olması baştan hata.

 
PSAKD (Pir Sultan Abdal Kültür Derneği) Malatya Şube Başkanı Songül Tunçdemir, Diyanet İşleri Başkanlığı’na sert tepki göstererek şu açıklamayı yaptı:

 

“Çeşitli inançların yaşadığı Anadolu topraklarında sadece Sünnilik mezhebini tanıyan Diyanet İşleri Başkanlığı gibi bir kurumun olması baştan hata.

Biz bunu yıllardır dile getiriyoruz. Sen her inançtan insanların vergileriyle beslenip sadece bir inanca hizmet edeceksin bu da yetmezmiş gibi inançları kutuplaştıracak, ayrıştıracak fetvalar vereceksin. En başta Diyanet İşleri Başkanlığı haram yiyor, bu meşru gördüğü din tarafından caiz midir, onu açıklasın.

Yaşadığımız süreçte ne yazık ki toplumun her kurumu, her katmanı Sünni İslam inancına göre dizayn edilmekte. Her taraftan dini kuşatma altındayız. Diyanet İşleri Başkanlığı ise bu ülkenin gizli başkanlığı olmuş durumda.

100_4791

“Diyanet İşleri Başkanlığı haddini bilmeli”

 

Doğuda oluk oluk kan akarken, insanlar kış günü evlerinden yurtlarından sürgün edilirken, 3 aylık bebekler kurşunlanırken, yolsuzluk ve hırsızlık had safhadayken, birileri saraylarda zevk ü sefa içinde yaşarken büyük bir çoğunluğun açlık sınırında yaşamaya çalışmasını görmeyen, caiz olup olmadığını söylemeyen Diyanet İşleri Başkanlığı, Alevi ile evlenmenin caiz olmadığını söylüyor.

İki insanın hangi şartlar altında evlenip evlenmeyeceğine diyanet işleri başkanlığı karar veremez. Geldiğimiz bu noktada Diyanet İşleri Başkanlığı, gerek açıklamalarıyla gerekse icraatlarıyla sadece AKP’nin Türk-İslam sentezi ne hizmet etmektedir.

Bizim bu ülkede ayrışmaya değil, halkların dininden, dilinden, ırkından yaşam kültüründen dolayı ayrışmaya değil herkesin birbirine saygı duyacağı kardeşlik ortamına ihtiyacımız var.

Bu tür fetvalar bizi ayrıştırıp düşmanlaştırmaktan başka bir işe yaramaz. Bu noktada Diyanet İşleri Başkanlığı haddini bilmeli, yaptığı açıklamalara dikkat etmelidir.”

173
One thought on ““Diyanet İşleri Başkanlığı haram yiyor””
  1. Ağzınıza yüreğinize sağlık…Her kurum yerini bilmeli.O gitsin kutsal topraklara gitmiş gibi görünüşte Viagra ile şahlanmak caizdir mi değil midir onun fetvasını versin ulamasına

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir