Cts. Eyl 25th, 2021

 

Diyarbakır’dan cezaevindeki insan hakları savunucularına kart

 

Diyarbakır’da bulunan 5 kurum tarafından organize edilen 10-17 Aralık İnsan Hakları Haftası etkinlikleri çerçevesinde cezaevlerinde bulunan tutuklu insan hakları savunucularına kart gönderildi.

 

İHD, MAZLUMDER, TİHV, Diyarbakır Barosu ve Diyarbakır Tabip Odası tarafından organize edilen 10-17 Aralık İnsan Hakları Haftası, bugün cezaevlerinde bulunan insan hakları savunucularına kart gönderme eylemiyle devam etti. Eyleme düzenleyici kurumların haricinde, Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri, TUHAD-FED, MEYA-DER yöneticileri, KESK’e bağlı sendikaların temsilcileri ile İHD üyeleri katıldı.

 

Sur Postanesi önünde bir araya gelen ve “İfade Vermek Değil İfade Etmek İstiyoruz, Her Şeye Rağmen İnsan Hakları” yazılı pankart açan insan hakları savunucuları adına kısa bir konuşma yapan İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Raci Bilici, içinde bulundukları İnsan Hakları Haftası’nda halen çok sayıda insan hakları savunucusunun ve Kürt siyasetçilerinin cezaevinde olduğunu belirerek: “Bu ülkede insan hakları ve demokrasi mücadelesi verenler, bu ülkede bütün sorunları demokratik ve barışçıl yöntemlerle çözülmesini isteyenler, bu ülkede insanların ölmemesi için, barışın tesis edilebilmesi için, bu ülkede onurlu bir yaşam sürdürülebilmesi için mücadele veren arkadaşlarımız cezaevlerinde. Biz bugün burada cezaevinde bulunan insan hakları savunucularının şahsında, bu onurlu mücadeleyi sürdüren tüm cezaevindeki mahpuslar adına bu eylemi gerçekleştiriyoruz.” dedi.

 

Bilici, cezaevinde bulunan tüm tutukluların serbest bırakılmasını umduklarını dile getirdi.

 

Yapılan konuşmaların ardından eyleme katılanlar, postaneye girerek, cezaevinde bulunan çok sayıda insan hakları savunucuları ve Kürt siyasetçilerine kart gönderdi.

 

Sultan KILIÇ 

90

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir