Cts. Eki 24th, 2020

 

 

Sultan KILIÇ

 

Kitaba dokunmak, kitabın ön ve arka kapağını incelemek, kitabın sayfalarını şöyle bir karıştırarak birkaç paragrafına göz atmak gerekirmiş.

 

 

İnternettten kitap almak böyle olumsuz, can sıkıcı sonuçlar doğurabiliyor.

 

 

İnternet tanıtımlarında öyle olağanüstü övgüler diziliyor ki kitap tanıtımında. Bir de albenili kitap kapağı sunmuşlarsa yandınız.

 

 

Son günlerde ben de böyle bir hata yaptım. İnternet üzerinden beğendiğim kitap geldi. Öyle sağlam, tuğla gibi bir cilt, göz okşayıcı renkler ve desenlerle oluşturulmuş ön ve arka kapak. İçerisinde Mert Tugan’ın o kadar çok konuya uygun resim çizimi var ki, pek tatlı duruyor.

 

 

Dili oldukça sade, anlaşılır; esprili, kıvrak bir anlatım.

 

 

Küçük bir çocuğun dedesine bakkalda yardım ederkenki cin fikirleri ve bu cin fikirleri uygulamaya koyarkenki eğlenceli sahneleri.

 

 

Üç yaş ile on iki yaş arası çocuklar için uygun olabilir; konu da uygun, bol resimli, iri punto baskılı.

 

 

Yalnız, kitabın hiçbir yerine “çocuk kitabı” yazılmamış. Demek ki bu kitabı her yaş için uygun görmüşler. Ama ben bu durumda en hafif söyleyiş ile “kandırıldığıma” inanıyorum ve çok kızıyorum.

 

 

Dedemin Bakkalı’ndaki o küçük çocuk, hilelerine gerçek yaşamda da devam etmiş. Bakkalda müşterileri kandırma girişimleriyle deneyim kazanan çocuk, sanki büyümüş de şimdi de okuyucuları kandırıyor izlenimi verdi. Kandırma yönünden oldukça başarılı olmuş.

 

 

Üstelik kitabın fiyatı 27,5 lira. Böyle de olmaz ki…

 

 

Şermin Yaşar yazmış “Dedemin Bakkalı” Taze Kitap yayınlarından…

 

sultankilic44@hotmail.com

304

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir