Sal. Eyl 28th, 2021

Ablasını öldürdüğü için 20 yıl; eniştesini öldürdüğü için 12 yıl…

Malatya’nın Tecde Mahallesi Samanlı Sokak'ta 10 Ocak 2008 tarihinde ablasını ve eniştesini öldüren Ahmet Adıyahşi’nin (20) yargılanması tamamlandı. Mahkeme, cinayeti işlediği tarihte 17 yaşında olan Ahmet Adıyahşi'ye ablasını öldürdüğü için 20 yıl, eniştesini öldürdüğü için ise 12 yıl hapis cezası verdi. 
 
İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde 2. sınıf öğrencisi olan 18 yaşındaki Dilek Özdemir, ailesinin rızası olmadan Arguvan’ın Eymir köyünden 20 yaşındaki Alper Özdemir (Eren) ile gizlice nikâhlanmıştı.

Aile, kızlarının Alevi bir gençle evlenmesini bir türlü kabullenemedi. İki genci, sizi affettik, gelin de düğün gününü kararlaştıralım, diyerek baba evine çağırdılar. Affedileceklerini, ailelerinin de sevinçlerine ortak olacağını uman Dilek ve Alper, Dilek’in baba evine geldiler. Burada tüm aile bireylerinin gözleri önünde kızın erkek kardeşi, ablası Dilek’le eniştesi Alper’i kurşunlayarak öldürdü.

Alper, Malatya’nın Arguvan ilçesine bağlı Eymir köyünden Alevi bir gençti; Dilek’se Sünni idi. Üniversite öğrencisi iki genç, mezhep ayrımını aşmış, sevgimiz bizi ayıramaz, demişlerdi. Öyle de oldu…

Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden cinayetle ilgili dava sonuçlandı. Duruşmaya tutuklu sanık Ahmet Adıyahşi ile tutuksuz sanıklar babası Şahin Adıyahşi, amcası Soner Adıyahşi, annesi Demet Adıyahşi ve halası Ayhan Özay katıldılar.
Katil zanlısı Ahmet Adıyahşi: "Olay nedeni ile pişmanım. Olay aniden gelişti." dedi.

Mahkeme heyeti, töre nedeniyle adam öldürmeye azmettirme suçundan yargılanan diğer şüpheliler hakkında ise beraat kararı verdi.

 
 
İddianamede töre gerekçesi ile dava açılmasına karşın, yargılama sonucunda Cumhuriyet Savcısı ve Mahkeme Heyeti, töre suçu ile ilgili kesin, somut ve inandırıcı delil elde edilememesi nedeniyle sadece katil zanlısı Ahmet Adıyahşi hakkında ceza verdi.

Dilek ile Alper öldürülmeseydiler, olay tarihinden 17 gün sonra düğünlerini yapacaklardı.

 

Sultan KILIÇ   sultankilic44@hotmail.com 

625

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir