Sal. Eki 27th, 2020

 

 

 

“Tüm dünyada görülen ve ülkemizde de etkisini gösteren Yeni Koronavirüs (COVID-19) hastalığı nedeniyle yurt dışından gelen vatandaşlarımızın 14 gün kuralına uymaları gerekmektedir. Numune sonucu pozitif olan vatandaşlarımızla temas eden kişiler için; Bilim Kurulu tarafından belirlenen temaslı takibi hakkındaki kararlar doğrultusunda ilimizde yürütülen çalışmalar şunlardır:

 

Kesin vakaların yakın temaslısı/uçak temaslısı tanımına uyan kişiler İl Sağlık Müdürlüğümüzce tespit edilmektedir. Tespit edilen kişiler liste haline getirilerek, son temaslarından sonraki 14 gün boyunca telefon aracılığıyla günlük olarak aranmaktadır. Her aramada özellikle ateş ve solunum semptomları sorgulanmaktadır. Aranan vatandaşlarımızda titreme, vücut ağrıları, boğaz ağrısı, baş ağrısı, ishal, mide bulantısı/kusma ve diğer semptomlar da detaylı olarak öğrenilmektedir. Gerekli hallerde sağlık ekiplerimiz bu vatandaşlarımızı evlerinde ziyaret etmektedir.

 

Belirlenen temaslıların başka bir nedenle hastaneye yatışı gerekmiyorsa 14 gün boyunca evde kalması ve toplu alanlardan uzak durması istenmektedir. Semptom gelişmesi durumunda Olası Vaka kabul edilerek numune almak üzere 112 ekiplerimiz tarafından hastaneye getirilmektedir.

 

Bilim kurulu tarafından yakın temaslı kişiler şu şekilde tanımlanmıştır:

 

 • Kesin veya olası bir vakaya damlacık enfeksiyonuna yönelik korunma önlemleri almadan doğrudan bakım sağlayan, COVID-19 ile enfekte sağlık çalışanları ile birlikte çalışan veya hasta ziyaretinde bulunma gibi sağlık merkezi ilişkili maruziyeti olan kişiler

 

 • COVID-19 hastasıyla okul öncesinde ve okul çocuklarında aynı sınıfı paylaşan öğrenciler ve öğretmenler

 

 • COVID-19 hastasıyla yurtta veya otelde aynı odayı paylaşanlar

 

 • COVID-19 hastasıyla direkt temas eden (örn. el sıkışan) kişiler

 

 • COVID-19 hastasının salgıları (tükürük, balgam vb) ile korunmasız temas eden kişiler

 

 • COVID-19 hastasıyla 1 metreden daha yakın mesafede 15 dakikadan uzun süreyle yüz yüze kalan kişiler

 

 • COVID-19 hastasıyla aynı kapalı ortamda (hastane veya banka bekleme salonları, otobüs, servis vb ulaşım araçları) 1 metreden yakın ve 15 dakika veya daha uzun süre bir arada kalan kişiler.

 

 • COVID-19 hastasıyla aynı uçakta seyahat eden yolculardan iki ön, iki arka ve iki yan koltukta oturan kişiler

 

 • COVID-19 hastasıyla aynı evde yaşayanlar

 

 • COVID-19 hastasıyla aynı ofiste çalışanlar

 

Bilim Kurulu tarafından Uçak ve İller arası Otobüs Temaslısı kişiler şu şekilde tanımlanmıştır:

 

 • COVID-19 kesin veya olası tanısı konan vakalar ile aynı uçakta veya otobüste seyahat etmiş olan yolculardan iki ön, iki arka, iki yan koltuktaki yolcular temastan iki hafta sonrasına kadar takip edilmektedir. Bu listeler havayolları şirketlerinden ve otobüs firmalarından temin edilmektedir.

 

Yaşanan pandemi süresince yurt dışından gelen ve kesin vaka ile yakın temaslı olan kişilerin 14 gün kuralına uymaları; İl Sağlık Müdürlüğümüz ekipleri tarafından gerçekleştirilen ev ziyaretlerinde sağlık personeline yardımcı olmaları ve sağlık personelimizin talimatları doğrultusunda hareket etmeleri önem arz etmektedir.”

 

Prof. Dr. Recep BENTLİ

 

Malatya İl Sağlık Müdürü

67

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir