Çar. Eyl 22nd, 2021

cizre 1

 

Vahap IŞIK

 

En kadim künyende Kardu Gazarta’sın sen;

 

sonra Bazibda da sensin,

 

Ceziretuşşeref de,

 

Cizîra Botan da…

cizre 5

Kapsama alanı dışındasın şu an, resmi ferman buyrulmuş, seni dünyaya kapatmışlar Cizre’m, çığlıkların bile gökyüzüne çıkmasın diye kelepçelenmiş.

 

Tarih Eylül 2015. Ölüm kuşatmış seni; ne yana dönsem de umutlu olamıyorum işte, umutlu olamadığım için de utanıyorum, zira sürekli çocukların ölüyor, bunu gözlerim olmadan da görebiliyorum. Ve elimden gelen bir şey yok…

 

Bu gecemi Şeroyê Biro ve Karapetê Xaço ile paylaşıyorum; bir de senin herhangi bir köyünde öğretmen olmanın yıllanmış hayali var karşımda ve senden gelecek haberlere kesilmişim.

cizre 6

Dicle’nin kıvrıldığı yersin sen,

 

çöl Arap’ına göre bir su adasısın.

 

Ey Cizre’m, ey Kumme Krallığının başkenti, ey Musul’un ortağı!

 

Babil’den tut da Asur’a kadar; Medler’den Persler’e kadar; Selevkos ve Sasaniler’den tut da; Emevi ve Abbasiler’e kadar neler gördün, suyunun yatağına kaç tarih çizdin sen!

Cizre_7122766375

1627’ye kadar Osmanlı sana yanaşamadı,

 

1841’de Diyarbakır Sancak Beyliğinden kopartılıp Musul’a bağlandın. Diyarbakır ve Musul arasında bir köprüsün sen!

 

Osmanlı sarığıyla kavga etmiş de sensin, Fransızları kovmuş olan da sen…

 

1990’a kadar Mardin’in bir kazasıydın; sonrasında minibüslerin direksiyonlarını Şırnak’ın yoluna çevirdi.

 

Mir Abdal Camiin var senin; Ehmedê Xanî’nin tüm kodlarını saklar o. Mem de orada, Zîn de; gambazcı Bekir de… Ehmedê Xanî senin çocukların olan Mem û Zîn’i bahane edip ‘Hakikate’ erişmedi mi ey Cizre’m?

 

 

Ta 1000 yıl önce dünyaya fiziği sen sipariş etmedin mi? Bak ne diyor toz tutmuş ansiklopediler ünlü fizikçin hakkında:

 

‘İsmail Ebul-iz El Cezerî, 1153 yılında Cizre’de doğdu. Fizikçi, makine mühendisi ve mucittir. Sibernetik ve robotik biliminin kurucusudur. Otomatik kontrol alanında çalışmalarda bulunmuş; bilgisayar ana temelleri, saatler, su makineleri, musluk, kilitler, çocuk oyuncakları buluşları arasında yer alır. 1233 yılında vefat etmiştir. Nuh Peygamber Camii avlusunda gömülüdür. Kitapları uzun yıllar Avrupa üniversitelerinde okutulmuştur.’

 

Medresa Sor’da, o kızıl medresende kim bilir kaç bilgin büyüttün sen?

 

Sonra Meşhur Şair Şêx Ehmedê Cizîrê’n var senin; şair divanını yazdığı kâğıtları toprağına yatırmadı mı, kalemindeki mürekkebi suyunla karıştırıp da az mı yazdı seni ey Cizre’m!

 

Ulu Camiin var senin; orası yaklaşık 1500 yıldır Müslümanların ibadet yeri, kim bilir daha kiliseyken neler görmüştü Tanrı’nın o antik evi?

Cizre_6185418963

Tokmakların var senin; Meşhur kapı tokmağın huzura çevrilir mi ey Cizre’m? Yoksa 1969 yılında yerinden sökülerek çalınıp Kopenhag’a götürülen öbür tekini mi bekler?

turkish-and-islamic-arts

Kur’an’ın, Tevrat’ın ve İncil’in Nuh Peygamberini Cudi Dağında saklamadın mı sen? Kutsal kitapların peygamberi, kadim dağına sığınmadı mı? Asıl adı Abdulgaffar değil miydi onun? Ona ‘yeni baba’ anlamına gelen Nuh, Nova adlarını sen vermedin mi? Nuh kurmadı mı seni ey kadim yara, o kurdu diye mi sürekli yıkılıp da yapıldın?

 

Sen Nuh’a adını verdin, o da seni kurdu ama üstünde bir uğursuzluk var senin, peki uğursuzluk sana nereden bulaştı? Oysa ne derler:

 

‘Peygamberler arasında en çok yaşayan ve en çok sıkıntı çekendir Nuh Nebi! Peygamberlerin soyu, Âdem’den sonra “baba” olarak ondan türemiştir. Mezopotamya’daki insanlık ondan ve 3 oğlu Ham, Sam ve Yasef’ten türememiş midir?’

 

Ey ipek yolunun geçtiği şehir, ticaretin sınırında olduğun için mi hep yıkıldın, yoksa tüm inançların ortasında kaldığın için mi?

cizre 4

Çocuklarından birinin öldürülmediği tek bir yılın bile olmadı senin. Kapsama alanı dışındasın şu an, resmi ferman buyrulmuş, seni dünyaya kapatmışlar Cizre’m. Çığlıkların bile gökyüzüne çıkmasın diye kelepçelenmiş.

 

Tarih 2015 Eylül. Ölüm kuşatmış seni; ne yana dönsem de umutlu olamıyorum işte, umutlu olamadığım için de utanıyorum, zira sürekli çocukların ölüyor, bunu gözlerim olmadan da görebiliyorum. Elimden gelen bir şey yok. Bu gecemi Şeroyê Biro ve Karapetê Xaço ile paylaşıyorum; bir de senin herhangi bir köyünde öğretmen olmanın yıllanmış hayali var karşımda ve senden gelecek haberlere kesilmişim.

 
Ben Talia’nın oğluyum

276

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir