Paz. Ara 4th, 2022

 

Sultan KILIÇ

 

Malatya’nın Çilesiz Mahallesi, Çilesiz Caddesi, Cami Çıkmazının köşesinde bulunan kerpiç cami 94 yaşını tamamladı. 94 yıllık yapı, daha dün yapılmışçasına sapasağlam, bakımlı ve tertemiz.

 

Caddeden caminin avlusuna, sonradan yapılmış olan demir kapıdan giriliyor. Avluyu yoldan ayıran taş duvarın üzerine demir parmaklıklar yapılmış. Kuzeyden avluya girince avlunun kuzeydoğu köşesinde caminin minaresi yükseliyor. Temelden üç metre kadar kesme taşlarla örülen minare aksamının yukarı bölümünün tuğladan örüldüğü açıkça görülmüyor. Pek çok minarede olduğu gibi Çilesiz camiinin minaresinin dışı da sıvanmış. Minare, yaklaşık on beş metre yüksekliğinde ve tek şerefeli.

 

On altı yıldır burada görev yapan İmam Hatip Halil Özmen’den alıyoruz caminin geçmişi, camide yapılan değişim ve onarım bilgilerini.

Minarenin yanında cami ile aynı tarihte yapılan imam konutu bulunuyor. Şimdiki imam konutu, caminin güney bahçesine sonradan yapıldığından, eski imam konutu Kuran kursu ve kadınlar bölümü olarak kullanılıyor. Eski imam konutu ile minarenin arasına iki kabinli tuvaletse sonradan eklenmiş.

 

Avluda küçük ağaç ve güllerin dışında üç tane çok büyük, en az elli yıllık olduğu söylenen çam ağacı bulunuyor.

 

Avludan sahanlığa çıkılan merdivenlerin doğusuna dört adet abdest alma musluğu konmuş. Üstü örtülü, kuzey yanı açık, parmaklıklarla, korkulukla çevrilmiş olan sahanlığa üç basamakla çıkılıyor. Ayakkabılığın da bulunduğu sahanlık, gerekirse son cemaat yeri olabilecek şekilde düzenlenmiş. Ana kapının doğusuna son cemaat yeri için bir de mihrap yapılmış. Sahanlığın tavanı da ahşap ve tavandaki tahtalar, direkler; daha kalın dikey dört direkle desteklenmiş.

Kuzeydeki ana kapıdan 94 yıllık Çilesiz camiine giriliyor. Ana kapının üzerinde yapım tarihi olarak 1920 yazıyor. Vakıflar Bölge Müdürlüğünden edindiğimiz bilgiye göre tescilli bir yapı olarak koruma altında olan kareye yakın dikdörtgen şeklindeki kerpiç camilerden biri Çilesiz cami.

 

1920 yılında kerpiçten yapılmış Çilesiz camiinin ana kapısı çift kanatlı, özenle şekillendirilmiş, ahşap. Ana kapının iki yanındaki kuzey duvarlarına, askı aparatları sıralanmış. Kuzey doğu köşesine, rafları kitap dolu bir kitaplık yerleştirilmiş.

Ana kapının tam karşısında, güney duvarının orta yerinde ahşap mihrap, mihrabın üstünde dua yazılı bir levha var. Mihrabın güneybatı köşesinde oyma işçilikle şekillendirilmiş ahşap minber bulunuyor. Caminin duvarları, ahşap tavanı destekleyen simetrik dört ahşap sütun, on yıl kadar önce ahşapla kaplanarak verniklenmiş. Güneyde dört, kuzeyde dört olmak üzere sekiz penceresi olan caminin camlarına da ahşap çerçevelerle bölmeler yapılarak estetik görünüm kazandırılmış. Bir de doğu duvarında, tavana yakın pencere bulunuyor. Tabanı da ahşap olan, kalın kerpiç duvarlara sahip olan Çilesiz cami, soba ile katı yakıtla ısıtılıyor. Tabanı, seccade görünümlü halıyla kaplanmış. Dört avizeyle aydınlatılan mütevazı, sıcak, bakımlı, tertemiz, kerpiçten yapılmış bir ibadet yeri Çilesiz cami. Caminin damı çatıyla, kiremitlerle örtülmüş.

Kapalı alanının 120 kişiye ibadet olanağı sağlayabileceği ifade edilen caminin yapımını Banazılı Battal Ustanın üstlenmiş olduğu dile getiriliyor.

Not: Yazarın izni olmadan yazıları, fotoğrafları herhangi bir şekilde kullanılamaz.

 

sultankilic44@hotmail.com

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir