Paz. Ara 4th, 2022

SURIYE~1

 

CHP Sığınmacı, Göçmen ve Mültecilerin Sorunlarını Araştırma Komisyonu çalışmalarına devam ediyor. Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba ve Sezgin Tanrıkulu ile Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, İzmir Milletvekilleri Özcan Purçu ve Mustafa Balbay İstanbul Milletvekili Selina Doğan ile Muğla Milletvekili Nurettin Demir’den oluşan komisyon Suriye’den gelen sığınmacıların sorunlarının araştırılması için TBMM Başkanlığına araştırma önergesi verdi.

 

  1. dönemde CHP TBMM Grubu tarafından görevlendirilerek mültecilerin sorunları ile ilgili çalışmalarına başlayan komisyon, sivil toplum kuruluşları ve akademisyenler ile toplantılar yapmış ve Edirne’de sınırı geçmek isteyen mülteci topluluğunu ziyaret ederek sorunlarını yerinde tespit etmişti. 1 Kasım seçimlerinin ardından 26. dönemin başlamasıyla birlikte Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla yeniden görevlendirilen komisyon çalışmalarına kaldığı yerden devam ediyor. Bu kapsamda ilk olarak mültecilerin sorunlarının araştırılması amacıyla bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulması için TBMM’ye önerge verildi. Önümüzdeki günlerde mültecilerin yoğun olarak yaşadığı illerin ziyaret edileceği kaydedildi.

?????????????????????????????????????????????????????????

Mülteci sorununda Avrupa’nın da sorumluluğuna değinilen önergede;

 

”Sadece Türkiye veya Suriyeli mülteciler değil, tüm dünyada önümüzdeki yüz yıl boyunca etkileri görülebilecek bu sorunların tespiti edilerek çözüm yollarının geliştirilmesi ve mültecilerin toplumla uyumu için Türkiye’nin gerek ulusal gerek uluslararası platformlarda uygulayacağı politikaların belirlenmesi gerekmektedir.” denildi.

multeci_510

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 
Ülkemize sığınan Suriyeli mültecilerin sorunlarının tespit edilerek çözüm önerilerinin geliştirilmesi ve mültecilerin toplumla uyumunun sağlanması amacıyla uygulanacak politikaların belirlenmesi amacıyla Anayasanın 98, TBMM İçtüzüğünün 104. ve 105. maddeleri gereğince Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını arz ve teklif ederiz.

 

 

 

 

Mustafa Balbay                   Özcan Purçu                 Sezgin Tanrıkulu               Veli Ağbaba

 

İzmir Milletvekili             İzmir Milletvekili           İstanbul Milletvekili           Malatya Milletvekili

 

 

 

 

Elif Doğan Türkmen                           Nurettin Demir                             Selina Doğan

 

Adana Milletvekili                           Muğla Milletvekili                     İstanbul Milletvekili

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir