Paz. Eki 24th, 2021

 

Kadın cinayetlerine devlet kayıtsızlığı, Malatya Demokratik Kadın Platformu tarafından kınanarak devlet düzeni eleştirildi. Malatya Demokratik Kadın Platformu adına bir basın açıklaması sunan Sevim Alagöz, kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet cezası verilmesi gerektiğini dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Özgecan Aslan cinayeti hafızalarımızda tazeliğini korurken Cansu ile birlikte erkek egemen düzen, gerici ve kadın düşmanı iktidar ve yasalar, kadın katillerine hafifletici sebepler arayan erkek adalet, bu sefer bir iş çıkışında yaşamımızı çaldı. 

 

Muğla’nın Ortaca ilçesinde geçen pazar gününden beri kayıp olan ve üç gün sonra su kanalında cesedi bulunan 18 yaşındaki Cansu Kaya’nın cinsel saldırıya uğrayıp boğularak dereye atıldığı öğrenildi. Cansu Kaya, 2015 yılında öldürülen 143. kadın arkadaşımız olarak hafızalarımıza kazıldı. Sulama kanalında bulunan Cansu Kaya’nın ölümüyle İlgili olarak gözaltına alınan sorgulamanın ardından iki kişi suçlarını itiraf etti 

 

İKİ GÜN BOYUNCA BUZDOLABINDA SAKLANMIŞ

 

Cansu Kaya, garson olarak çalıştığı Dalyan Mahallesindeki restorandan mesai bitiminde ayrıldı. Ailesinin uzun süre ulaşamadığı genç kız, yakınları tarafından aranmaya başlandı. Jandarma ve Polise de kayıp ihbarında bulunulmasının ardından, Cansu’nun cesedi Dalyan’ın Çandır geçişi mevkiinde bulundu. Otopsi için götürüldüğü Muğla Adli Tıp Kurumu’nda Otopsi sonucu Cansu’nun tecavüz edildikten sonra boğularak sonra suya atıldığı belirlendi. Cansu’nun cesedinin 2 gün boyunca bir buzdolabında muhafaza edildiği tespit edildi. Muğla Adlı Tıp kurumundaki işlemlerin ardından evine getirilen Cansu Kaya’nın naaşı Mahalle sakinleri, arkadaşları ve yakınları tarafından tabutuna gelinlik örtülerek toprağa verildi.                                                                                           

 

KADIN KATİLLERİNE AGIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET YASALAŞSIN 

Özgecan’dan bu yana toplum daha da haykırarak artık kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbetin yasalaşmasını ve kadın cinayetlerinin durdurulmasını söylerken hala yasa çıkarılmıyor. Yasanın çıkarılması için daha kaç kadının feci biçimde öldürülmesi gerekiyor bilemiyoruz ancak kadın hareketi mücadelesini yürütüyor.

 

Özgecan’ın öldürmesinden sonra, kadın platformlarının hazırlayıp meclise gönderdiği yasa taslağı ile ilgili hiçbir somut adım atılmadı. Öldürülen tüm kadınlar gibi Cansu Kaya’nın öldürmesinin sorumlusu da elbette ki bu yasayı çıkartmayanlardır. Cinsiyetçi söylemleriyle kadını eve kapatan, nasıl ne giyeceğine, nasıl güleceğine, kaç tane doğuracağına karar veren bu zihniyettir. Biz kadınlar her ilde öldürülen kadın kardeşlerimizin aileleriyle beraber adaletin sağlanması için mücadele ediyoruz. Adalet sağlanana kadar da mücadelemizi sürdüreceğiz. “

172

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir