Sal. Oca 18th, 2022

Sultan KILIÇ

Malatya Başharık Mahallesi 22. Sokak Özlem Sitesi’ndeki 152 dairede oturmakta olan yüzlerce insan, diken üstünde olduklarını belirterek Malatya Belediyesi yetkililerine isyan etti.

 

Site önünde toplanan site sakinleri, Malatya Belediyesi yetkililerinin uygulamasını haksız, usulsüz, yanlış bulduklarınıbelirterek yetkilileri adaletli davranmaya davet etti.

Site sakinlerinden İsmail Akkoyun: “ 152 daireli Yeni Özlem Sitesi 26 yıllık yapıdır. Malatya Belediyesi, apartmanlarımızın boyanmasından, su sayaçlarımızın dışarı alınmasına kadar tüm işlemlerinde bize imza karşılığı bildirim gönderirken son uygulamasında hiçbir bildirim göndermedi.

 

Bu itirazımızı dile getirdiğimizde ise bizi suçladılar. Muhtarınıza bildirmiştik, dediler. Muhtara gittik, neden bize bildirilmedi dedik. Muhtar da gelip sorsaydınız, dedi. Hangi vatandaş her gün muhtarlığa uğruyor, bana herhangi bir bildirim var mı, demek için? Böyle şey görülmemiştir. Her yanı kazdı, kaldırım üstüne kaldırım yaptı. Bunların masrafını bu şekilde bize mi yükleyecek?

Tesadüfen öğrendik bu felaketi. Bir yıl önce apartman sakinlerinden Mehmet Oker, dairesini satarken belediyeye 3 bin 5 yüz lira borçlu olduğu bilgisiyle karşılaşıyor. Bunun üzerine bizler de belediyeye koştuk, olanlar oldu. Belediyenin, bizim arsamızda payı olduğu gerekçesiyle 152 daireden 2 bin ile 5 bin TL arasında para isteniyor. Para istendiğini de bizlere imza karşılığıduyurmadıkları için yasal itiraz hakkımızı da gasp etmiş oluyorlar.

Bunun hesabını hem yasal olarak soracağız hem de seçim sandıklarında oylarımızla soracağız.” ifadeleriyle haksızlığa uğradıklarını açıkladı.

 

Site sakinlerinden Özlem Bozdemir, evini 2012 yılının Mayıs ayında; Osman Saman, 2011 yılının Aralık ayında; Serkan Deniz, 2012 yılının Mart ayında satın aldıklarını, daireleri bu kadar yakın tarihte satın almalarına rağmen kendilerine belediyeye borçlu olduklarının bildirilmediğini…Şimdi ise belediyeye arsa payı adı altında bu paraları ödemedikleri takdirde büyükşehir olduklarında bu borcun ikiye katlanarak her geçen yıl artacağıtehdidinin sunulduğunu ifade ettiler.

Sebaha Karakaş, ben tek başıma hayat mücadelesi veriyorum, çocuklarımı tek başıma büyütüyorum. Bana bunca cezayı verenlerden bu dünyada da öteki dünyada da hesap soracağım. Böyle haksızlık görülmemiştir. O da geldi bizi buldu, diyerek belediye yetkililerinden seslerine kulak vermelerini istedi.

Yeni Özlem Sitesi Yöneticisi Bekir Deniz: “2012’de bu borç 70 – 170 TL arasında iken, böyle duyduk, 2013’te nasıl oluyor da 2 bin- 5 bin TL arasına fırlıyor, hangi ölçüte göre bu kadar yükseliyor? Bunları hep sonradan öğreniyoruz. Hani, belediye bizden gizleyerek bize tuzak kurdu diyesi geliyor insanın. Madem belediyenin arsa payı vardı sitemizde, ihbarname göndererek bilgilendirseydiler bizleri. Biz de yasal süreyi geçirmemiş olurduk ve hakkımızı yasal yoldan arardık. Böylece kendimizi, Malatya Belediyesi’nin usulsüz, haksız uygulamasının kurbanı olarak görüyoruz 152 daire sahibi yüzlerce insan olarak. Belediye bizleri mağdur etmiştir, hakkımızı her platformda arayacağız. Biz halkız, haklıyız, mağduruz, kazanacağız.” şeklinde kararlılığını açıkladı.

 

sultankilic44@hotmail.com 

322

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir