Per. Eki 22nd, 2020

 

 

AK Parti Malatya Milletvekili ve MKYK Üyesi Öznur Çalık, “Bir taraftan terör örgütleriyle, bir taraftan askeri, bürokratik, yargı darbeleriyle mücadele ederken, ekonomik olarak da büyümek için çok ciddi çaba sarf ettik.” dedi.

 

 

 

Çalık, Malatya’daki temasları kapsamında 1. Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nde işadamlarıyla bir araya gelerek Malatya’nın kalkınması ve daha da büyümesi için yapılacak çalışmalar hakkında istişarede bulundu.

 

 

 

Konuyla ilgili brifing alan milletvekili Çalık, Malatya’nın ekonomisi hakkında detaylı bilgiler verdi.

 

 

Çalık, Malatya’nın sağlık turizminin başkenti olması adına ciddi ve önemli adımlar attıklarını belirterek, “Hedeflerimize ulaşma konusunda da gayretlerimiz sonuç verdi. Bugün Malatya’mızda Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakil Enstitüsü başta olmak üzere Onkoloji Hastanesi, Malatya merkezdeki Eğitim Araştırma Hastanesi, Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, Fizik Tedavi Rehabilitasyon Merkezi ve tüm ilçelerimizin hastanelere kavuşması; özel, devlet ve üniversite hastanelerimizle birlikte aynı zamanda alternatif tıp merkezi olabilecek alanları da bu manada Malatya’ya kazandırmış olmamız sağlık turizmi başkenti Malatya’mız için atmış olduğumuz çok önemli adımlardı.” dedi.

 

 

“MALATYA SANAYİ ŞEHRİ OLSUN VE BÜYÜSÜN”

 

Malatya’nın sanayi şehri olmasını ve büyümesini istediklerini dile getiren Çalık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz, hedeflerimizi bir Gaziantep, bir Kayseri, bir Kahramanmaraş sanayisinin önüne geçme üzerine kurmamız gerekir. Malatya’nın ekonomisine baktığımızda 2002 rakamlarıyla bugünkü rakamları arasında çok ciddi farklar var. Bugün nüfusumuz 800 bin ve dış ticaret hacmimiz 391 milyon dolara yükselmiş vaziyette. İhracat rakamımız 72 milyon dolardan 355 milyon dolara yükseldi. İş gücüne katılım oranımız yüzde 44’ten yüzde 53,1’e, istihdam oranımız yüzde 40’tan yüzde 47,6’ya çıktı. İşsizlik oranımızda yüzde 21’lerden yüzde 7,1’lere gerilemiş vaziyette. İstihdam oranlarının daha da artırılması bizim temel hedefimiz. Kayısı üretimimiz 380 bin tona, ihracat rakamımız da 304 milyona çıkmış vaziyette. İhracat rakamlarında, Malatya 2023 ihracat rakamını bir milyar dolar olsun hedefini koyduk.”

 

 

Milletvekili Çalık, terör örgütleri ve darbelerle mücadele ederken, Türkiye’yi ekonomik olarak büyütmek için çok ciddi çaba sarf ettiklerini belirterek, “Türkiye’nin ekonomik göstergeleri, büyüme hızı, ihracat rakamları tüm dünyanın ‘bu işi nasıl başarabiliyorsunuz?’ diye baktığı bir fotoğraf. 2002’de AK Parti iktidara geldiği zaman ‘AK Parti iktidara gelse bile muktedir olamayacak’ deniliyordu. 2002’de AK Parti iktidara geldi, muktedirde olduk. Ama bir taraftan şeytan taşlarken bir taraftan da tavaf yaptık. Bir taraftan terör örgütleriyle, bir taraftan askeri, bürokratik, yargı darbeleriyle mücadele ederken, ekonomik olarak da büyümek için çok ciddi çaba sarf ettik” diye konuştu.

 

 

 

Milletvekili Çalık, daha sonra farikaları ziyaret ederek hem çalışmalar hakkında bilgiler aldı hem de çalışanlarla bir araya geldi.

 

 

 

Çalık, daha sonra Organize Sanayi Bölgesi Evsel ve Endüstriyel Atıksu Arıtma Tesisinde incelemelerde bulundu.

 

 

 

Çalık, daha sonra ziyaretleri kapsamında Bostanbaşı Mahallesinde vatandaşlarla bir araya gelerek, 24 Haziran seçimlerinde verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.

75

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir