Paz. Eki 24th, 2021

Bicir 2

 

AĞBABA: “HAKSA HAKTIR; SORULMAZ, SORGULANMAZ”

 

Bicir Cemevi açılışında konuşan Ağbaba: “Din adına çoluk çocuk demeden insan boğazlayan canilerin vahşeti karşısında dönüp Hacı Bektaş’ın hoşgörüsüne, Pir Sultan’ın azizliğine sığınıyoruz. Mevlana’nın yüce gönüllüğünde huzur buluyoruz. Yunus’un kalbine sığınıyoruz. Kılıcından kan damlayanlarla, sazından kardeşlik süzülenlerin farkıdır bu.” dedi.

 

Kuluncak İlçesi’ne bağlı Bicir Mahallesi’nde yapımı tamamlanan Cemevinin açılışı gerçekleştirildi. Beraberinde CHP İl Başkanı Enver Kiraz ve parti yöneticileriyle Bicir’e giden Ağbaba’ya vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

 

Cemevi açılışı öncesi bir konuşma yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba : “Sizler alın terinizle, aşınızdan ekmeğinizden keserek bir Cemevi inşa ettiniz. Zerre haram katmadan, kimseye avuç açmadan kendi ibadethanenizi, kendiniz inşa ettiniz. Bundan dolayı sizleri ve katkısı olan herkesi kutluyorum. Almanya Dernek Başkanımız Hasan Öğütçü Bey de aramızda. Almanya’daki dostlarımıza ve dernek yöneticilerine katkıları için teşekkür ediyorum.” dedi.

 

IMG_0382

ANADOLU ERENLERİ HOŞGÖRÜ VE KARDEŞLİK EKTİLER

 

“Sizler yıllardır ezildiniz, horlandınız, dışlandınız. Yeri geldi sürüldünüz. Ama inançlarınızı ve değerlerinizi, cemlerinizi ve semahlarınızı bugüne kadar taşımayı bildiniz.” Diyen Ağbaba “İnançlarınızı bugüne taşıyan dedelerin-babaların, ozanların, pirlerin önünde bir kez daha saygıyla eğiliyorum. Anadolu Erenleri, Dedelerimiz sadece sizlerin inanç yolunu sürdürmekte kalmadı, onlar bugün Anadolu’yu bütün bu coğrafyalardan, Ortadoğu’dan farklı kılan hoşgörüyü, barışı, kardeşliği ve özgürlüğü bu topraklara ektiler. Ne mutlu ki onların ektiği kardeşlik tohumuna su dökenlere…” ifadelerini kullandı.

 

KILICINDAN KAN DAMLAYANLARLA, SAZINDAN KARDEŞLİK SÜZÜLENLERİN FARKI

 

“Bugün yanı başımızda akan kanı görünce, kardeşin kardeşi boğazlamasını görünce sizin değerlerinizi bir kez daha anlıyoruz. Tahta kılıçlı erenleri, ceylanla aslanı aynı yürekte buluşturan pirleri bir kez daha anlamamız gerekiyor.” şeklinde konuşan Ağbaba, “Din adına çoluk çocuk demeden insan boğazlayan canilerin vahşeti karşısında dönüp Hacı Bektaş’ın hoşgörüsüne, Pir Sultan’ın azizliğine sığınıyoruz. Mevlana’nın yüce gönüllüğünde huzur buluyoruz. Yunus’un kalbine sığınıyoruz. Kılıcından kan damlayanlarla, sazından kardeşlik süzülenlerin farkıdır bu.” dedi.

IMG_0376

 

KULUNCAK’IN KAPISI AYRIMCILIĞA KAPALI

 

CHP Milletvekili Ağbaba konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Cemevine, cümbüş evi diyenlerin inadına, inançlarınızı yok sayanların inadına sizler asla şiddete başvurmadınız, asla kardeşliğinizden vazgeçmediniz. Asla mezhepçilik yapmadınız. Kuluncak’ın kapısını ayrımcılığa kapattınız. Burada herkes kardeşçe yaşıyor. Sofular neyse Alvar odur. Bicir neyse Karaçayır odur. Bu kardeşliğe katkıda bulunan Alevi-Sünni, Kürt-Türk herkese huzurlarınızda bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.

 

Sizler, sessiz sedasız dünyanın en etkili sivil itaatsizlik eylemlerinden birini gerçekleştirdiniz. Sizlere ‘Cemevleri yasak’ denildi, ‘ibadethane değil’ denildi, ama sizler yüzlerce cemevi inşa ettiniz. Bu o kadar haklı ve meşruydu ki, buna karşı olanlar bile sus-pus oldular. Sizler üzerinize düşeni yaptınız. Şimdi sıra siyasilerde. Bizler de üzerimize düşeni yapacağız. Bunun ilk aşamasını gerçekleştirdik. Bununla onur duyduğumu belirtmek istiyorum. AİHM kararına dayanarak 231 CHP’li belediyede 2015 yılı başında Cemevlerini yasal ibadethane olarak tanıdık. Bir sözü daha vermek istiyorum. Cemevlerine Mecliste yasal ibadethane statüsü verilmesi için çalışmak bizim boynumuzun borcudur. Bunun için her türlü mücadeleyi vereceğimizin bilinmesini istiyorum.”

 

Bicir

HAKSA HAKTIR; SORULMAZ, SORGULANMAZ

 

Evrensel hukuk ve demokratik değerlerin insanların taleplerini fetva makamlarına sormayacağını kaydeden Ağbaba: “Haksa haktır. Sorulmaz, sorgulanmaz… Bir yerin ibadethane olup olmadığına devlet karar veremez. Kim neye inanıyorsa inanır. Kim nerede istiyorsa orada ibadetini yapar. Bizim ölçümüz budur. Bunun yapılması için mücadeleye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

 

TARİHİMİZE SİVAS GİBİ, MARAŞ GİBİ BİR KATLİAM DAHA YAZILDI

 

“Suruç’ta sadece çocuklara oyuncak götürmek isteyen 31 gencimiz katledildi. Maalesef tarihimize Sivas gibi, Maraş gibi bir katliam daha yazıldı.” diyen Ağbaba: “ İnancından, mezhebinden, etnik kimliğinden dolayı insanlar katlediliyor. Ortadoğu coğrafyasında kan akıyor. Bugün, Türkiye’yi farklı kılan iki şey var. Bu topraklara kardeşlik, barış tohumu eken, Hacı Bektaşlar, Yunus Emreler, Ahmet Yeseviler, Pir Sultanlar’ın ektiği kardeşlik tohumu yeşermeye devam ediyor. Bu yüzden Türkiye’de mezhep kavgası yaşanmıyor. Türkiye bugün Suriye, Irak, Mısır gibi değilse bunu Laik Demokratik Cumhuriyete ve birilerinin iki ayyaş dediği Mustafa Kemal Atatük’e borçluyuz.” dedi.

 

Cemevi açılışında, konuşmaların ardından deyişler söylenip, semah dönüldü, katılımcılara hazırlanan lokma dağıtıldı.

138

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir