Paz. Eki 24th, 2021

 

Sultan KILIÇ

Padişahımız, tahta çıhacah ya, bunca hırhızlıhdan soğna tahda da ayahlarıynan çıhacah deel ya. Bir uçan halı yakkışır, hemi de bayrah şeklinde.

Ula cıbıl, açlıhdan nefesni gohuyu, vatan üçün ölürüm, deyyisin. Ula senin vatanın mı var ki uğruna ölüysün? Vatanın ne gaderi senin? Bir garış torpağın mı var? Vatanın olaydı aç mı galırdın? Vatanı yiyenler getsin, ölsün onun uğruna.

 

Bir de bayrah çıhartmışlar, gutsalmış. İrengini gırmızı gandan almışmış. He, bin yıldır gatlettiğiniz insanların ganını simgeletmişsiğiz de barbarlıh ne zamandan beri gutsal sayılıyı?

Bir çağa, gopa gopa geliyi. Meymun gibi dırmanıyı direğe. Bacahlarıynan sarılıyı direğe en depede. Aşşağıdan çezemez miydi bayrağın ipini? Direğin depesinde bacahlarıynan direğe dolanmışken bayrağın ipini çeziyi. Soğna da alıp uçuruyu bayrağı, gözelce aşşağı zıyıpıp enip gediyi sağ salamat. O çoh gorunahlı asgeri üssün görevlüsü de sakin sakin foturaflarını çekiyi çağanın.

Ula ben Malete İnönü Üniversitesi’nden Malete’ye yaya dönerken ardımdan bir bölük esgeri gopdurup neredeyse beni vurduracahlarıdı. Neyimiş, cenderme gomutanlığının bulunduğu garargâhın tarafındaki yoldan yerimişim. Düşünün, cenderme tarafındaki yoldan yeritmiyler benim yaşımdaki Maleteli Azzet bibiğizi.

Bakkal alışverişinden geldim. Bayrah endirme nedenlerinden birinin de yaptıhları zamları gizlemek olduğunu anladım. Soma gatliamını, Gezi eylemlerinde, galegol eylemlerinde gatlettikleri insanları da yapay bayrah dutgusuynan gizlediler. Zamları, hem de aşırı yüksek zamları da bayrahnan örttüler. Hırhızlıhlarının da üsdünü goca bir bayrahnan örttüler.

Çiller de goltuğu sallantıda olduhça bomboş Gardah gayalıhlarındaki çahıl daşını vermeyeceğiz, diye oraya bayrah dikme yarışına girerdi. O sırada goğşumuz Yunanisdan’da da seçimler varıdı, onnar da papaz gılığındakilere Yunan bayrağı dikdirdiler Gardah gayalarına. Dini, bayrağı gullanmah; her muktedirin yöntemiymiş annadıydıh.

Kim hıyarım var, dese bir avuç duz alıp gopuyuh gurban…

sultankilic44@hotmail.com

113

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir