Sal. Kas 30th, 2021

 

Battalgazi Belediyesi Türk Tasavvuf Musikisi Korosu tarafından "İlahi Konseri ve Niyazi-î Mısri Anma Programı" düzenlendi. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlenen programa, vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

 

 

Malatya Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen programa, AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Şefik Şengün, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Battalgazi Belediye Başkan Vekili Zafer Kırçuval, Battalgazi Belediye Başkan Yardımcıları Mustafa Sayın, Muzaffer Karakuş, Abdulvahap Şerefhanlı, Nevzat Aslan, Yaşar Karataş, Kültür ve Turizm İl Müdürü Derviş Özbay, İl Müftüsü Ümit Çimen, CEM Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan, bazı kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Program ilk olarak Kur'anı Kerim tilaveti ile başladı.

 

 

Programın açılış konuşmasını yapan Battalgazi Belediyesi Kültür Müşaviri Kemal Deniz, Niyazi-î Mısri ile ilgili bilgiler vererek, Malatyalılar belki de yakın zamana kadar Niyazi-î Mısri'den haberdar değillerdi. Ama Malatya'daki bir grup gönüldeş insan, tasavvuf ehli insanlar, yerel yöneticiler ki, burada ben Selahattin Gürkan başkanımla ve Ahmet Çakır başkanımın yaptığı büyük hizmeti ifade etmeden geçemeyeceğim" diyerek, Niyazi-î Mısri ile ilgili önemli etkinliklerin düzenlenmesine vesile olduklarını söyledi.

 

 

CEM Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan'da, Niyazi-î Mısri'nin önemli bir şahsiyet olduğunu belirterek: "Niyazi-î Mısri hazretleri 8 Şubat 1618 Pazartesi günü Malatya’nın soğanlı köyünde doğuyor. Babası Soğanzade Ali Çelebidir ve bir Nakşibendi tarikatına mensuptur." diyerek Niyazi-î Mısri'nin önemli bir şahsiyet olduğunu söyledi.

 

 

İl Müftüsü Ümit Çimen ise: "Sevgili Peygamberimiz efendimizin bir hadis i şerifleri var. Allah resulünün dua içerikli bir hadisi şeriflerinde 'Allah’ım faydasız ilimden sana sığınırım' buyurur. Peygamberimizin bu hadisi şerifi irfan geleneğimizde 'İlim ilim bilmektir. İlim kendin bilmektir. Sen kendin bilmezsen ya nice okumaktır' şekline bürünmüştür. İslam hem ilim hem de irfan medeniyetidir.” diye konuştu.

 

 

AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin de birçok kişinin Niyazi-î Mısri'nin hala Malatyalı olduğunu bilmediğini belirterek: “Farklı bir duruşuna hep şahitlik ediyoruz. Belki de Malatyalının ruhunda var olan değerleri, o günlerden bugünlere rahmeti ile birlikte belki de bizlerde bu duruşu sergilemeye çalışıyoruz. Malatyalı Niyazi-î Mısri'nin o duruşu bugün de bir takım haksızlıklar karşısında o dik duruşu ve cesur çıkışıyla haksızlıklara hiçbir zaman için eyvallah demeyen duruşu ile Malatyalıyı Malatyalı yapan o farklı duruşunun, gerçekten o günlerden bugünlere yansıdığını görmekteyiz.” dedi.

 

 

Yapılan konuşmaların ardından Şef Ferda Çelik yönetiminde Battalgazi Belediyesi Türk Tasavvuf Musikisi Korosu tarafından bir konser verildi. Koro, izleyenler tarafından büyük beğeni topladı. 

 

 

Battalgazi Belediyesi Türk Tasavvuf Musikisi Korosu'nun ardından Muhammed Emin Ayaz tarafından muhteşem bir ilahi konseri verildi.

 

 

Program, teşekkür plaketi ve hediye takdimi ile son buldu. 

126

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir