Çar. Eyl 22nd, 2021

 IMG_0375  

 

 

CAN KAYBI ÇOK: HAYVANLAR, AĞAÇLAR VE TOPRAK CANDIR

 

Hekimhan İlçesi’ne bağlı Ballıkaya (Mezirme)’da meydana gelen yangın büyük zarara yol açtı. Yangın bölgesine giderek incelemelerde bulunan Ağbaba: “Malatya’nın, saatlerce süren yangına müdahale edecek, arazi araçları, yangın söndürme helikopteri yok. Adı büyük, ama kendi henüz büyümemiş bir kent Malatya. Bu yangından herkes ders çıkarmalı.” dedi.

Doğal yaşam, yaban hayvanları ve bitki örtüsü nedeniyle SİT alanı yapılması gündemde olan Hekimhan’ın Ballıkaya (Mezirme) Mahallesi’nde (köyünde) meydana gelen yangın, meyve bahçeleri ile meşelik alanlara zarar verdi.

 

Hekimhan Ballıkaya Mahallesi’nde dün öğlen saatlerinde başlayıp akşam 18 sularında söndürülebilen yangın bölgede büyük korku yarattı. Rüzgârın etkisiyle geniş bir alana yayılan yangına Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri, jandarma ve bölge halkı müdahale etti. İnsan olarak can kaybının yaşanmadığı yangında çok sayıda ağaç ve doğada yaşamakta olan hayvanlar yandı. Yangında büyük maddi hasar meydana geldi. Köy mezarlığının da yandığı bölgede binlerce meyve ağacı kül oldu.

IMG_0416

Yangını haber aldıktan sonra Kuluncak programına son verip CHP İl Başkanı Enver Kiraz ile birlikte Ballıkaya’ya giden CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, yangın söndürme çalışmalarını yerinde inceledi, yangında zarar gören mahalle sakinlerine geçmiş olsun dileklerini iletti.

Geçtiğimiz günlerde art arda yangınlar yaşayan Arguvan ilçesinin Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş da olay yerindeydi.

YANGIN

BU MU BÜYÜK TÜRKİYE?

 

Malatya’da özellikle dağlık ve ormanlık bölgelerde meydana gelen yangınlara müdahale konusunda sıkıntı yaşandığını kaydeden Ağbaba: “Defalarca dile getirmemize rağmen Malatya’da arazi tipi yangın söndürme araçlarının sayısı yeterli değil. Kırsal bölgelerde meydana gelen yangınlar ciğerlerimizi yakıyor. Sıkıntı sadece itfaiye araçlarında değil, Malatya gibi büyükşehir olmuş, binlerce dekar ormanlık alana sahip bir kentte yangın söndürme helikopteri yok. En yakın helikopterin Adana-Mersin bölgesinde olduğu belirtiliyor. Oradan helikopter gelene kadar zaten iş işten geçmiş olacak. Büyük Türkiye denilen şey, şehirlerinin can damarları olan ormanları yanarken müdahale edemeyen Türkiye olsa gerek.” dedi.

IMG_0432

ZARAR KARŞILANMALI

 

Ağbaba, bölgede çok büyük bir facia yaşandığını belirterek: “Tek sevindirici taraf herhangi bir can kaybının yaşanmaması. Üreticilerin büyük emeklerle büyüttükleri meyve ağaçları kül olmuş. Yetkililerin en kısa sürede zarar tespiti yaparak, mahalle sakinlerinin zararlarını karşılamasını bekliyoruz. Ayrıca, bu yangın Malatya’ya bir ders olmalı. Derhal bu tür yangınlar için eksiklikler giderilmelidir.” ifadelerini kullandı.

 

 

 

İÇİŞLERİ BAKANINA YAKAN SORULAR

 

Ağbaba, konuyla ilgili İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk tarafından cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığına bir de soru önergesi verdi. Ağbaba’nın önergesi şu şekilde;

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim

 

Veli AĞBABA

 

Malatya Milletvekili

 

 

Malatya İli Hekimhan İlçesi’ne bağlı Ballıkaya Mahallesi’nde 19 Temmuz 2015 Pazar Günü sabah saatlerinde başlayan yangın, rüzgârın etkisiyle kısa süre içerisinde geniş bir alana yayılmıştır. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri, jandarma ve bölge halkının tüm uğraşlarına rağmen söndürülemeyen yangın büyük maddi zarara yol açmıştır. Dağlık ve ormanlık bölgede başlayan yangına, arazi tipi araçların yetersiz olması ve yangın söndürme helikopteri olmaması nedeniyle yeterli müdahale yapılamamıştır.

 

Bu çerçeveden hareketle;

 

1- 769 bin nüfusuyla Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en büyük illerinden biri olan Malatya İlinin 1.881.270 dekar alanı orman olup, şehrin muhtelif yerlerine fidan dikimleri devam etmektedir. Bu kadar büyük potansiyeli olan bir şehirde, dağlık ve ormanlık alanlarda yangın söndürmek için itfaiyenin 4×4 arazi aracı kaç tane vardır?

 

2- Malatya gibi bir kentte yangın söndürme helikopterinin olmaması çelişki değil midir? Türkiye’de kaç adet yangın söndürme helikopteri vardır? Bu helikopterler hangi şehirlerde bulunmaktadır?

 

3- Malatya’ya en yakın helikopterin Adana-Mersin bölgesinde olduğu doğru mudur? Doğru ise helikopterin Malatya’ya gelinceye kadar ortaya çıkacak can ve mal kaybından kim sorumludur?

 

4- Büyük Türkiye denilen şey, şehirlerinin can damarları olan ormanları yanarken müdahale edemeyen Türkiye midir?

 

5- Cumhurbaşkanının, Başbakanın ve bakanların kaç uçağı ve helikopteri vardır?

 

6- Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin dağlık ve ormanlık alandaki yangınlara müdahale eden araçları Ballıkaya (Mezirme) bölgesindeki yangına kaç saat sonra ulaşmıştır?

 

7- Yeşilyurt Kırlangıç Mahallesi’nde 1 Temmuz 2014 tarihinde çıkan yangının büyümesine itfaiye ekiplerinin dağlık bölgeye müdahale edecek araçlarının olmamasının sebep olduğu belirtilmişti. Aradan bir yıl geçtikten sonra yine dağlık bir alanda başlayan yangına müdahale tartışılmaktadır. Son bir yıl içerisinde Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığına kaç adet arazi tipi yangın söndürme aracı alınmıştır?

 

8- Ballıkaya’da meydana gelen yangında çok sayıda meyve ağacı zarar görmüştür. Bölge halkının zararının karşılanması için çalışma yapılacak mıdır?

 

IMG_0339

127

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir