Sal. Eyl 21st, 2021

 

Sultan KILIÇ

Afganistan’daki çatışmalardan kaçarak Malatya’ya gelen Afgan Latif Mirzai’nin, Devlet Hastanesi’ndeki ihmalden dolayı bacağının kesildiği iddia edildi.

 

 On üç ay önce Afganistan’ın Gezi bölgesinde yaşanan iç çatışmalar nedeniyle can güvenliği kaygısıyla BM Mülteciler komiserliği bilgisi dâhilinde Ankara’ya gelen,  daha sonra Ankara’dan Malatya’ya yönlendirilen, şu an için Malatya’da belli bir adreste oldukça zor koşullarda barınan, bakmakla yükümlü oldukları ana babalarıyla yaşamaya çalışan Mirzai ailesi, yaşadıkları felaket üzerine İnsan Hakları Derneği Malatya Şubesine başvurdu.

 

İnsan Hakları Derneği (İHD) Malatya Şube Başkanı Servet Akbudak, Afgan Latif Mirzai’nin bacağının kesilmesiyle ilgili dernek binasında basın toplantısı düzenledi.

 

Latif Mirzai’nin eşi Fatma Mirzai’nin de yer aldığı toplantıda konuşan Servet Akbudak: “Latif Mirzai, 29 Aralık 2013’te Malatya Devlet Hastanesine, mide bulantısı şikâyetiyle başvurmuş ve burada gereken müdahaleler yapılmış. Hastanede iki gün tutulmuş ve bu sürede iki defa midesi yıkanmış. Kendisiyle ilgilenen doktor tarafından problem kalmadığı ve taburcu edileceği kendilerine söylenmiş. Ancak daha sonra Mirzai’nin sol bacağına bir iğne yapıldığını bizlere ilettiler. Bu iğneden sonrada sol bacakta şişme ve morarma meydana gelmiş. Şahsın sol bacağının kangrene dönüştüğü anlaşılınca da Turgut Özal Tıp Merkezine sevk edilmiş. Dört gün yoğun bakımda tutulan Latif Mirzai’nin sol bacağı kesilmiş.” diye ifade etti.

 

Devlet Hastanesi’ndeki ihmalden sol bacağının kesildiği iddiası

 

Türkçe bilen Fatma Mirzai (Khatera Bayat) geçimlerin sağlamak üzere eşinin bir yıl önce Malatya organize sanayi bölgesinde bulunan bir soba fabrikasında çalışmaya başladığını ancak 2013 Aralık ayı içerisinde işine son verildiğini söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü:  “Eşimin yaşadığı sıkıntı nedeniyle sağlığı bozuldu. 29 Aralık 2013 tarihinde mide bulantısı şikâyetiyle Malatya Devlet Hastanesi acil servisine başvurduk. Yapılan müdahale ile iki gün hastanede tutuldu. Bu iki gün içerisinde iki defa midesi yıkandı. Eşimi tedavi eden doktor, eşimi taburcu edeceğini söyledi. Ancak daha sonra bir hemşire tarafından anlamadığımız bir nedenle eşimin sol bacağına bir iğnenin yapıldı. Yapılan iğne üzerine eşimin sol bacağında şişme ve morarma başladığı. Bundan dolayı bir süre daha hastanede tutulduk. Üç gün daha hastanede kaldı ve başka bir tedavi yapılmadı. Sonra eşim Turgut Özal Tıp Merkezi’ne sevk edildi. Eşimin sol bacağı kangrene dönüşünce de Turgut Özal Tıp Merkezi Araştırma Hastanesine sevk edildi.Birkaç günlük tedaviden sonra da sol bacağı kesildi.”

Akbudak ise, maddi ve manevi anlamda hak ihlaliyle birlikte büyük yıkım ve mağduriyet yaşayan ailenin, her türlü hukuki, maddi ve manevi kayıplarının karşılanması, mağduriyetlerinin önlenmesini için gerekli idari ve cezai soruşturmanın başlatılması, şahsın kesilen bacağının tazmini için ilgili kurumların harekete geçmesini talep ediyoruz, dedi.

sultankilic44@hotmail.com

 

 

 

 

                                                                                                                  

 

357

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir