Çar. Eyl 22nd, 2021

AZZET BİBİ: BEN DE ÖZEL SOKAK LAMBASI İSDİYİM

 

Geceleri yanıp yanmadığını bilemiyoruz; ama biz gündüzleri tanık oluyoruz sokak lambalarının yandığına Malatya’nın Tecde Mahallesi’nde.

Azzet bibiyle yürüyüşe çıkıyoruz Tecde bahçelerinin üst yanından Çırmıhtı’ya doğru uzanan kanal boyunda. Güneş bir yandan, sokak lambaları bir yandan aydınlatıyor yolumuzu.

155 polisi arıyoruz, 186 elektrik arızayı arıyoruz; sonuç yok. İnatla yanıyor sokak lambaları.

186’daki görevliyle en son konuşmamızdan aktarayım, gündüz yanan sokak lambalarıyla ilgili gerekçeyi:

Bahçelerin içinden geçen teller, birbirine değiyordur, ondan yanıyordur sürekli.”

Bakın, ben daha mantıklı bir gerekçe sunayım size. Telefon edenlere bu yalanı söyleyin: “Elektrik tellerine konan kargalar, kaçak elektrik kullanmak üzere telleri birleştiriyorlar. Ondan öyle gece gündüz yanıyor sokak lambaları” deyin, olmaz mı?

Elektrik arızadaki görevli, bana bir de telefon numarası verdi, derdinizi bu telefonu arayarak anlatın, hakkınızı burada arayın (323 25 11), dedi. Telefonu aradım; sürekli arıza sinyaliyle karşılaştım…

KİŞİYE ÖZEL SOKAK LAMBASI

Bir de Tecde 2. Sokak yazan tabelaya yakın, kanalın güneyinde, kayısı bahçesinin içinde üç katlı bir apartmanın önüne elektrik direği dikilmiş. Orası, sokak değil, özel bahçe, bahçenin ortasında bir ev. Bu apartmana da özel sokak lambası verilmiş ve gündüz yanan lambalardan biri de bu “özel hizmete sunulan sokak lambası”ydı.

Bu durumda Azzet bibi: “Çağam, benim başım kel mi? Yaz gazataya, ben de gecegondumun haman dibine aletirik diregi isdiyim. Benim diregim de özel olsun, sokak lambam da gece gündüz ışıl ışıl yansın. Madem eyle, işde beyle… Guldan utanmaz, Allah’dan gorhmaz bunlar gurban…” diyor.

 

Sultan KILIÇ       sultankilic44@hotmail.com

  

318

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir