Çar. Eyl 22nd, 2021

 

Malatya Çağdaş Avukatlar Derneği Başkanı Avukat Yusuf Sürücü, 5 Nisan Avukatlar Günü’nü, yazılı basın açıklamasıyla kutladı:

“5 Nisan Avukatlar Günü’nde ülkemizde hukuk adına, insan hakları adına, demokrasi adına yaşanan güzel gelişmelerin sevincini ve coşkusunu paylaşmayı çok isterdik. Ne yazık ki bizi bu sevinçten ve coşkudan mahrum bırakan birçok olay yaşıyoruz.

 

         Tam da 5 Nisan Avukatlar günü arifesinde yaşanan terör sonucu şehit edilen Cumhuriyet Savcımızın başına gelen üzücü olay nedeniyle hiçbir haklı gerekçesi ve ilgisi bulunmadığı halde devletin en üst makamından ve hükümetten Avukatlara yönelik olarak yapılan haksız ithamlar içeren açıklamalar bütün Avukat camiasını üzmüştür. Bu tutum, deyim yerindeyse 5 Nisan Avukatlar Günü’müzü “zehir” etmiştir. Bu vesileyle bu asılsız ithamları bir kez daha şiddetle reddediyoruz.

 

 Cumhurbaşkanı tarafından onanarak yürürlüğe giren İç Güvenlik Yasası ile ülkemiz bir hukuk devletinden bir “polis devleti” ne dönüşmüştür. Bu yasa anayasada belirtilen “hukuk devleti” ilkesine aykırıdır. Toplumsal barışa zarar vermesi kaçınılmazdır. İnsan hak ve özgürlüklerinin kalan kırıntısını da ortadan kaldıran mahiyettedir.

 

Sahte belgelerle yıllarca hapishanede tutulan ve suçsuzluğu ortaya çıkan aydınlar, yazarlar, bürokratlar, siyasetçilerin yaşadıkları acı tecrübe hukuk devleti olma yolunda daha çok yol almamız gerektiğinin canlı kanıtı gibi karşımızda duruyor.

 

Tekrar etmekte yarar var ki; Cumhuriyet Savcımıza yapılan saldırı başta biz avukatlar olmak üzere bütün yargı mensuplarına yapılmıştır. Bir kez daha şiddetle kınıyoruz ve bu olayın arkasında bulunan bütün sorumluların bulunarak bağımsız yargı tarafından gereken cezaya mahkûm edilmesini bekliyoruz.

 

Biz avukatların hukuk ve demokrasi mücadelesi devam edecektir. Adalet uğrunda, hukuk uğrunda, demokrasi yolunda yitirdiğimiz meslektaşlarımızın mücadelesi bizlere yol göstermeye devam etmektedir.

 

         Kutsal savunma mesleğini yerine getirirken ünlü filozof Moliere’in belirttiği gibi “Görevimizi yaparken “kimseye, ne müvekkile, ne hâkime hele ne iktidara tabiyiz. Bizim aşağımızda kişilerin varlığı iddiasında değiliz. Fakat hiç bir hiyerarşik üst de tanımıyoruz. En kıdemsizin, en kıdemliden veya isim yapmış olandan farkı yoktur. Avukatlar esir kullanmadılar; fakat efendileri de olmadı” sözünde belirttiği gibi avukatlar daima bağımsızlıktan ve hukuktan yana oldular.

 

Bu düşüncelerle 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutluyorum. “

 

 

 

                                     

 

160

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir